• Διπολική διαταραχή
  • Υποβλήθηκε 24/01/2024

Καλησπέρα! Κοντινή συγγενής μου έχει σίγουρα κάποια ψυχική ασθένεια διάβασα αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι μπορεί να έχει! Είναι σίγουρα κλεπτομανης,χειριστικη, φτιάχνει ψευτικες ιστορίες τις οποίες θεωρώ ότι της πιστεύει και η ίδια (σοβαρές κατηγορίες για αξιοποινες πράξεις), αποκρύπτει πληροφορίες ή δίνει ψευδείς πληροφορίες γιατί πιστεύει ότι οι άλλοι θέλουν να τις κάνουν κακό, έχει κακοποιητικη συμπεριφορά απέναντι σε 2 απ τα πολλά παιδιά που έχει! Τις πήραν τα παιδιά σε δομή και κατηγορούμε το ένα τις παιδί πως αυτό φταίει κι έκανε και τ αδέρφια του να το πιστεύουν! Νοσηλεύτηκε σε ψυχιατρική κλινική με "κατάθλιψη " κι έχει έγγραφο ότι πλέον είναι καλά! Βάζω " " γιατί η ίδια μου παραδέχθηκε ότι κορόιδεψε τους γιατρούς! Έπεισε εμένα αλλά και τα παιδιά της ότι έχει αλλάξει κι ότι όλα θα είναι καλά κ το πιο πιθανό να τις επιστραφούν τα παιδιά! Το θέμα είναι πως όταν γύρισε η μεγάλη είδε πως δεν έχει αλλάξει τίποτα! Συνεχίζει να έχει πρόβλημα! Το κυριότερο είναι πως τα παιδιά μου εκμυστηρευτηκαν πράγματα που τους είχε κάνει που δεν τα χωράει ανθρώπινος νους και τα οποία όπως κατάλαβα δεν τα έχει μετανοιώσει! Επίσης εκμεταλλεύεται τους πάντες ακόμα και τα παιδιά της για να πετύχει αυτά που θέλει! Αν μπορείτε να μου απαντήσετε αν χρίζει ψυχιατρικής βοήθειας , ποια ακριβώς είναι η πάθηση που έχει και αν θεραπεύεται! Επίσης επειδή δεν πρόκειται να παραδεχθεί ότι έχει πρόβλημα κι αν τις κάνουμε κουβέντα είναι σίγουρο ότι θα πάθει αμοκ και θα μας επιτεθεί ιδίως αν μάθει αυτά που μου είπαν τα παιδιά πως μπορούμε να το χειριστούμε? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

1 ειδικός απάντησε

  • Σίγουρα φαίνεται πως έχει μεγάλες δυσκολίες σαν άνθρωπος, θα πρέπει να την δει ειδικός ψυχίατρος κάποιες φορές γισ να καταλήξει κάποια στιγμή σε διάγνωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός