• Διαβήτης
  • Υποβλήθηκε 15/03/2024

Πριν από δύο μήνες για πρώτη φορά σε εξετάσεις αίματος το σάκχαρο νηστείας ήταν 119,8. Πήρα έναν μετρητή σακχάρου την επόμενη εβδομάδα από την εξέταση και μου έδειχνε στα 108. Κάπου 10 ημέρες μετά έδειχνε 104. Μετά από άλλες 10 ημέρες έκανα μια καμπύλη σακχάρου 0-120 και το σάκχαρο ήταν προ της λήψης γλυκόζης 98 και 120 λεπτά μετά την λήψη της γλυκόζης 68 (μου έκανε υπογλυκαιμία). Τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά που σας έγραψα; Ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ Η ΣΑΚΧΑΡΑΙΜΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

    Ράπτης Αθανάσιος

    Διαβητολόγος

    Καλύβια

  • ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΧΑΡΩΔΗ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ

    Συμπτώματα σακχαρώδη διαβήτη μαζί με μία τυχαία μέτρηση γλυκόζης πλάσματος >200 mg/dl .(Η τυχαία μέτρηση ορίζεται ως η τιμή που παίρνουμε σε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η απόσταση από προηγούμενο γεύμα ). ή: Γλυκόζη πλάσματος νηστείας >126 mg/dl .(Νηστεία ορίζεται η απουσία θερμιδικής πρόσληψης για τουλάχιστον 8 ώρες ). ή:Γλυκόζη πλάσματος 2ώρου μετά από τη λήψη 75gr γλυκόζης >200mg/dl. ή:Γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη >6,5 % Αν γλυκόζη πλάσματος νηστείας είναι 110-126 mg/dl τότε θεωρούμε ότι έχουμε διαταραγμένη γλυκόζη νηστείας (ΔΓΝ ή προδιαβήτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριαζής Ιωάννης

    Διαβητολόγος

    Κηφισιά

  • Καλο να πατε σε ενδοκρινολογο για να ολοκληρωθουν οι εξετασεις και να σας πει τι χρειάζεται

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος