• Διαβήτης
  • Υποβλήθηκε 17/09/2023

Καλησπέρα.Γυναίκα,21 ετών,120 κιλά και ύψος 1,75.Ξεκίνησα πρόσφατα διατροφή και άσκηση για απώλεια βάρους λόγο προδιαβήτη, οποίος διαγνώστηκε πριν ένα χρόνο σχεδόν.Δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια με διαβήτη.Πρόσφατα τέλος Ιουλίου,έκανα τεστ Σακχάρου,απόγευμα, ολημερίς νηστικιά και ήταν 120.Ο παθολόγος μου δεν είπε κάτι παρά να συνεχίσω την προσπάθεια αναστροφής.Τον Αύγουστο λόγο διακοπών ,ξέφυγα από θέμα διατροφής και επανήλθα.Πριν λίγες μέρες ξεκίνησε μια ξαφνική νυκτουρία,αίσθημα να πάω τουαλέτα συνέχεια κάθε 5 λεπτά ή μισή ώρα,πολύ λίγα ούρα με προσπάθεια και σφίξιμο,ενόχληση στην πλάτη και βάρος στην κοιλιακή χώρα,αλλά δεν έχω πόνο ή τσούξιμο κατά τη διάρκεια,μόνο ελαφρύ κάψιμο κατά τη διάρκεια της νύκτας και το αίσθημα της ανάγκης συνεχώς.Πολλές φορές νιώθω ότι δεν αδειάζει η κύστη.Όχι ακράτεια,όχι πυρετό,μόνο κόπωση λόγο απώλειας ύπνου,δεν διψάω ιδιαίτερα και πίνω νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας αρκετά αλλά δεν πηγαίνω συχνά τουαλέτα με αρκετά ούρα για το νερό που πίνω, μόνο το βράδυ όταν συμβαίνει αυτο..Το χρώμα κυρίως ανοικτόχρωμο κίτρινο ή αδιάφανο,χωρίς έντονη μυρωδιά.Παίρνω B-Complex , μαγιά μπύρας και προβιοτικά,οπότε πολλές φορές το χρώμα είναι φωτεινό έντονο κίτρινο.Μόνο μια φορά στα πρωινά ούρα ήταν σκούρα προς το πορτοκαλί και δύσοσμα.Θα κάνω καλλιέργεια ούρων και γενική αίματος αλλά μέχρι τα αποτελέσματα να έρθουν ,φοβάμαι και έχω τρομερό άγχος μην εξελίχθηκε ο προδιαβήτης σε διαβήτη 2,διότι αναφέρεται αρκετά η νυκτουρία σαν σύμπτωμα του.Πρόκειται για τίποτε άλλο;Να ανησυχώ;Να αναφέρω επίσης πως και τους προηγούμενους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο βρέθηκα στην ίδια κατάσταση με μόνη διαφορά πως τη μια φορά μετά από περίοδο τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν,ενώ την άλλη είχαν έντονη διάρκεια 4 μέρες και μετά είχα λοιμώδη μονοπυρήνωση.

1 ειδικός απάντησε

  • Θα πρέπει να κάνετε εξέταση ζαχσρου νηστικη σε μικροβιολογικο εργαστήριο και αν η τιμή είναι 100 και μεχρι 126 να κανετε καμπύλη ζαχαρου, αν είναι 126 και πάνω θεωρείται διαβητης. Το θέμα των ουρων δεν έχει σχέση με το ζαχαρο σας έτσι όπως είναι τώρα. Να κάνετε γενική και καλλιέργεια ουρων.

    Μπενρουμπή Μαριάννα

    Διαβητολόγος