• Διαβήτης
  • Υποβλήθηκε 04/01/2024

καλησπέρα , διαγνώστηκα με διαβήτη τύπου β .Είμαι 58 ετών. Σε μετρησεισ είχα ζάχαρο 190 και γλυκοζυλιωμενη 7,8. Ένα μήνα μετά από αυστηρή διατροφή και αφού έχασα 8 κιλά επανέλαβα εξετάσεις και το ζάχαρο ήταν 154 και η γλυκοζυλιωμενη 7,3. Εδώ και δυο εβδομάδες λόγω του ότι στις γιορτές των Χριστουγέννων η διατροφή ήταν άστατη ξεκίνησα το glucophage (κάτι που μου είχαν συστήσει να κάνω μαζί με τη διατροφή) . Τις τελευταίες 2 ημέρες δεν εχω πάρει χάπι και αυτό διότι μετράω συστηματικά το ζάχαρο μου και σήμερα για παράδειγμα μετά από το φαγητό μου είχα 124 ζάχαρο και φοβήθηκα ότι αν πάρω το χάπι θα μου δημιουργήσει υπογλυκαιμία. Τι μου προτείνετε

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτά τα χάπια δεν προκαλούν υπογλυκαιμία σχεδόν ποτέ σε ασθενείς με αρχικού σταδίου σάκχαρο. Να προσέχετε την διατροφή και να το παίρνετε τακτικά. Όταν ο ιατρός κρίνει ότι η προσπάθειά σας διόρθωσε τελείως το σάκχαρο, μπορεί, αν το κρίνει σκόπιμο να διακόψει την αγωγή. Απαιτεί χρόνο όμως...

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Να πατε σε ενδοκρινολογο διαβητολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος