• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Το πρόβλημα μου έχει ξεκινήσει από τον Μάρτιο όπου είχα δέκα μέρες καθυστέρηση. Ποτε άλλοτε δεν είχα τέτοιο θέμα. Να σας πω ότι έκλεισα τα 49 πριν έξι μήνες έκανα τεστ παπ κσι όλα καλά. Μετά λοιπόν από αυτή την περίοδο που ήρθε στις 14 Μαρτίου κράτησε δέκα περίπου μέρες με όχι πολύ αίμα. Μετά από εκει είχα καθημερινά σχεδόν μέχρι και τώρα καφέ υγρά,άλλοτε σαν βλέννες και με κόκκινο αίμα τις τελευταίες μέρες τώρα. Η περίοδος έπρεπε να έρθει 13 μέρες πριν..αλλά περιμενω. Να σας πω ότι πήγα στο γυναικολόγο μου ο οποιος με είδε 18 Απριλίου και δεν βρηκε κάτι. Μόνο μου έγραψε κάποιες ορμονολογικές τις οποίες δε μπορώ να κανω αν δεν έρθει περίοδος μου είπε. Απλά βρίσκομαι σε μια υπερένταση με ολο αυτό και έχω όλα τα συμπτώματα αναμονής περιόδου αλλά τίποτα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο. Έχω υποθυρεοειδισμό και δεν παίρνω κάποια θεραπεία,αρκετά χρόνια..Ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πιθανό να βρίσκεστε σε κλιμακτήριο. Οι εξετάσεις του γυναικολόγου μπορούν να δείξουν τι γίνεται ακόμη και αν δεν έχει έλθει η περίοδος, αλλά θα 'πρεπε να ελεγχθεί και η θυρεοειδική λειτουργία.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας, οι διαταραχές του κύκλου είναι πολύ συχνές σε αυτήν την ηλικία αλλά θα πρέπει να ρυθμιστεί ο υποθυρεοειδισμός πρώτα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας! Ο υποθυρεοειδισμός είναι ένας λόγος διαταραχής περιόδου . Όμως είστε σε ηλικία 49 ετών όπου τέτοιες διαταραχές είναι κάτι αναμενόμενο. Μιας και ο γυναικολόγος σας έχει αποκλείσει οργανικό αίτιο στο υπέρηχο ( πολύποδες , ινομυωμα, μορφώματα ωοθηκών) και το Παπ τεστ είναι καλό, προφανώς τέτοια διαταραχή πρέπει να αποδοθεί σε κλιμακτηριο.

    Ευσταθιάδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Καλο ειναι ομως να περιμενετε την περιοδο για να κανετε τις εξετασεις, και με TSH τοτε....

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Κατά αρχή πρέπει να ελεγχθεί ο θυρεοειδής , μπορεί να χρειάζεται θεραπεία , ταυτόχρονα μπορείτε να πάρετε προγεστερονη για να φέρετε την περίοδο και να κάνετε τον ορμονικό έλεγχο έτσι ώστε να ξεκαθαριστεί εάν μιλάμε για κλιμακτήριο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Γιατί δεν παίρνεις θεραπεία αν έχεις υποθυρεοειδισμό; Τέτοιες ανωμαλίες μπορούν να εμφανιστούν όταν προχωράμε σε ηλικία, αν επιμείνουν υπάρχουν τρόποι αποτελεσματικής αντιμετώπισης, διότι είναι κουραστικό να έχουμε καφέ για έναν μήνα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Πιθανόν είναι κλιμακτηριακες διαταραχές. Θα μπορούσατε να πάρετε και προγεστερονη για να σταματήσουν τα καφέ υγρά κ να σας έρθει κανονικά περίοδος. Οι ορμονολογικες εξετάσεις είναι καλό να γίνουν.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Το πιο πιθανό είναι ότι οι διαταραχες σας είναι στο πλαίσιο της περιεμμηνόπαυσης. Σίγουρα ο υποθυρεοειδισμος προκαλεί αραιομηνορροια, ούτως ή άλλως θα έπρεπε να κάνετε κάτι για αυτό.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα