• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 19/10/2023

καλησπέρα σας σας είχα ξαναγράψει είμαι 24 χρονων με ΣΠΩ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ο κύκλος μου είναι πολύ ασταθής το τελευταίο χρόνο 40 έως 75 μέρες όπου ο γυναικολογος μου που έδωσε από τον Αύγουστο θεραπευτικό σχήμα με duphaston από την 14η έως την 24η ημέρα του κύκλου ένα χάπι την ημέρα ωστόσο αυγουστο και Σεπτέμβριο ακολούθησα το σχήμα και η περίοδος μου ερχόταν 8 μέρες μετά τη λήξη του φαρμάκου. τελευταία περίοδος ωστόσο 26/9 ακολουθώντας πάλι το σχήμα με το duphaston 21η του κύκλου εμφάνισα ροζ υγρά τα οποία την 22η ημέρα έγιναν πιο έντονα ροζ κόκκινα και 23η μέρα με 24η μέρα σήμερα στο σκούπισμα εχω εντονο κοκκινο αιμα οχι ολη την ημερα και η σερβιετα δεν λερωνεται. Δεν ξερω αν αυτο ειναι περιοδος υποθετω πως οχι.Να προσθέσω πως παράλληλα παίρνω augmentin αντιβιωση λόγω οξείας αμυγδαλιτιδας που πέρασα. επιπλέον σε επαφή δεν έχω έρθει η τελευταία ήταν τον αυγουστο όπου είχα κάνει και χοριακη και ήταν αρνητική. Ειχα επισκεφτεί το γιατρό μου τον Σεπτέμβριο και μου είχε πει πως υπερηχογραφικα είμαι οκ. Πιστεύετε πως πρέπει να μην πάρω άλλο duphaston την 24η μέρα σήμερα? Ο γιατρός μου είχε πει αν δω κόκκινο αίμα να το κόψω αλλά δεν ξέρω αν αυτό που έχω είναι περίοδος νομίζω πως δεν είναι. Παρακαλώ πείτε μου κάποια γνώμη.

1 ειδικός απάντησε

  • Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο παίρνετε duphaston σε κάθε κύκλο σας 14-24η ημέρα τ κυκλου σας λόγω ΣΠΩ. Εκτός αν είναι άλλο το πρόβλημά σας. Εγώ θα σύστηνα αν έχετε διεγνωσμενο ΣΠΩ με αιματολογικες εξετάσεις : 1 απώλεια βάρους και άσκηση, 2. Λήψη ινοσιτολη 2 φορές την ημέρα, 3. Καταγραφή του κύκλου, 3 αν η περίοδος δεν έρχεται σε 60-75 ημέρες duphaston πρωί βράδυ για 5 ημέρες. Φυσικά με παρακολουθηση από γυναικολόγο οχι συμβουλές μέσω ίντερνετ. Δεν μπορώ να αμφισβητήσω τον συνάδελφο φυσικά, γτ δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας και τις εξετάσεις σας.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα