• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

Καλησπέρα σας!!! Είμαι 30 χρόνων με ένα παιδάκι 1,5 έτους !!! Πριν από το παιδάκι δεν είχα σταθερό κύκλο !!! Όπως και τώρα βέβαια !!! Σε αυτόν τον ενάμισι χρόνο έχω αδιαθετήσει 3 φορές (θήλασα 10 μήνες) .. τώρα έχω καθυστέρηση 3 μήνες … εδώ και 2 εβδομάδες έχω έντονους πόνους περιόδου και βλέπω αρκετά υγρά και αέρα και που λίγο αίμα !!! Τελευταία φορά που πήγα στο γιατρο μου ήταν πριν 3 μήνες όπου και με εξέτασε και μου ειπε πως έκανα ωορρηξία και πως σε λιγες μερεσ θα μου έρχονταν περίοδος .. κάτι που δένε γίνε και πήρα χάπι για να μου έρθει !!! (Επιδίωξα να πάω συγκεκριμένη χρονική στιγμή βάση του «ημερολογίου» που έλεγε ότι αναμένετε περίοδος για να δω αν όντως ισχύει !!! (Πριν μηνών έγκυος είχα 4 μήνες καθυστέρηση) Η ερωτήσεις μου είναι: Κάνω ωορρηξια αλλα δεν μου έρχεται περιοδος ;; Και αν ναι γιατί ;; Τι είναι αυτό το αιματάκι που εχω αυτές τις μέρες ;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Κάντε ένα τεστ εγκυμοσύνης απαραίτητα! Στη συνέχεια έναν υπέρηχο μήτρας ωοθηκών.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Τεστ κύησης;;;

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • θα έλεγα να μιλήσετε με τον γιατρό σας που εχει πλήρες ιστορικό και την υπερηχογραφική σας εικόνα.

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εαν κάνετε ωορρηξία, μετά από 2 εβδομάδες έρχεται περίοδος (εκτός αν υπάρχουν άλλα προβλήματα)

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά πρέπει να δείτε μήπως ξαναειστε έγκυος. Σε δεύτερη φάση πρέπει να κάνετε διερεύνηση δευτεροπαθους αμηνορροιας, να βρείτε δλδ τον λόγο που δεν σας έρχεται περίοδος, κάνοντας έναν ορμονολογικό έλεγχο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Αρχικα πρεπει να αποκλεισετε την πιθανοτητα εγκυμοσυνης .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Κάποια ορμονική διαταραχή - να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία για σωστή διάγνωση και θεραπεία.

    Χατζηδάκη Βάλυ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κάντε μια εξέταση αίματος για χοριακη για να αποκλείσετε την εγκυμοσύνη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα