• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 19/09/2023

καλησπέρα σας είμαι 24 χρονων θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα. Είχα συμπτώματα ουρολοιμωξης κατά τις 16 Αυγούστου που διήρκεσαν περίπου 1μιση βδομάδα περίπου με πόνο στην ούρηση και τσούξιμο αλλά μου ήρθε περίοδος και μου πέρασαν τα συμπτώματα. την 6η μέρα του κύκλου μου άρχισα να έχω κάποιες ενοχλήσεις και πόνο χαμηλά στην κοιλιά και ενοχλήσεις πίσω στην μέση . Ο πόνος δεν είναι αφόρητος αλλά ενοχλητικός και έχει διαρκέσει 2 βδομάδες δεν έχω όμως κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα στην ουρηση.Έκανα υπέρηχο άνω και κάτω κοιλιάς το μόνο που βρέθηκε ήταν πληθώρα αερίων σύμφωνα με το γιατρό, έκανα και διακολπικό υπερηχογράφημα όλα έδειχναν καλά. Αρχισα καποια χαπια mestrolan για το γαστρεντερικο.Έκανα γενική εξέταση ούρων και έδειξε πυοσφαίρια 10-12 και καλλιέργεια ουρων έδειξε Enterococcus spp 40.000. η μικροβιολογος μου είπε πως είναι πολύ λίγο και δεν χρειάζεται αντιβίωση ο γυναικολόγος μου εγραψε Ceclor για 7 ημέρες. πιστεύετε πως θα μου περάσει ο πόνος; Φταιει το ουροποιητικο; υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ψάξω? επίσης παίρνω duphaston για ρύθμιση κύκλου λόγω σπω 14η έως 24η μέρα του κύκλου. Υπαρχει περίπτωση η αντιβιωση να επηρεάσει τη δράση του duphaston? πρέπει να κάνω καλλιεργεια κολπικου υγρού?( να σημειώσω πως επαφή είχα μόνο πριν 1 μήνα και λίγες μέρες μόνο μια φορά με χρήση προφυλακτικού/ επίσης έχω μόνο ένα σταθερό σύντροφο)

1 ειδικός απάντησε

  • Αν κάνετε υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις, θα χρειαστεί και καλλιέργεια κολπικού υγρού. Πιθανά θεραπεία συντήρησης για περισσότερο χρονικό διάστημα και αλλαγή στις καθημερινές σας συνήθειες.

    Σαρρής Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αγία Παρασκευή