• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 26/06/2023

καλησπέρα σας είμαι 24 χρονών έχω ΣΠΩ σύμφωνα με το γυναικολόγο μου. Οι κύκλοι μου είναι ακανόνιστοι και κατά βάση μεγάλοι 40-60 κατά μέσο όρο αν και έχω φτάσει έως 74 μέρες κύκλου. Παιρνω κάποια φυτικά σκευάσματα inofert αλλά δυστυχώς δεν ακολουθώ πιστά το χρόνο που πρέπει για τη δοσολογία (12 ώρες μεταξύ των 2 φακελισκων κανονικα) ωστόσο βρίσκομαι σήμερα 49η ημέρα κύκλου. Ο προηγούμενος κύκλος διήρκησε 32 ημέρες ( με μια επαφή την 19η ημέρα του κύκλου μου για κάποια λεπτά χωρίς προφύλαξη και μετέπειτα με προφύλαξη και χωρίς εν τέλει εξπερματωση καθολου) Η περίοδος που ήρθε στις 32 ημέρες κύκλου ήταν ελαφριά με αρκετό αίμα την πρώτη μέρα και από τη δεύτερη μέρα κυρίως αίμα στο σκούπισμα και ελάχιστο στη σερβιέτα ωστόσο έτσι συνεχίστηκε με αρκετά λίγη ροή και τελείωσε στις 6 μέρες. 28 ημέρες μετά από την επαφή που σας ανέφερα επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου ο οποίος μου απέρριψε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης από τον ενδοκολπικό υπέρηχο. Η εξήγηση στην λίγη ροή περιόδου που είχα ήταν πιθανότατα από την αρκετή χρήση ιβουπροφενης και ponstan. στις 36 ημέρες κύκλου ήρθα παλι σε επαφή για λίγα λεπτά χωρίς και μετέπειτα τοποθέτηση προφύλαξης. Την 40η ημέρα του κύκλου ήρθα επίσης σε επαφή με προφύλαξη αμέσως. στις 42 ημέρες κύκλου εμφάνισα άπειρο ελάχιστες καφέ κιληδες τα οποία μέρα με τη μέρα εξελίχθηκαν σε καφέ υγρά στο σερβιετακι και κυρίως στο σκούπισμα. να σημειώσω πως και στο παρελθόν έχω εμφανίσει κάτι σαν " ψευδοπεριοδο" με ροζ κόκκινα- καφετι υγρα τα οποία διήρκεσαν για 7 ημέρες. Βρίσκομαι τώρα 49η ημέρα του κύκλου και τα καφέ υγρά δεν έχουν τελειώσει. δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα στο στήθος είτε σε πόνο. Εχω επαναλάβει πολλά τεστ ουρων-εγκυμοσυνης φαρμακείου τα οποία βγήκαν αρνητικά μέχρι και σήμερα. Υπαρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης?? 49η ημέρα κύκλου τα τεστ κυήσεως δε θα έδειχναν θετικά αν υπήρχε εγκυμοσύνη? Η ψευδοπεριοδος με τα καφέ υγρά ειναι αποτέλεσμα πολυκυστικων ωοθηκων? Πρεπει να εφαρμόσω β χοριακη αίματος?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία για σωστή διάγνωση και θεραπεία

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν είσαι έγκυος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας