• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 31/07/2023

καλησπέρα σας είμαι 24 με ΣΠΩ σας είχα ξαναγράψει, ο κύκλος τον τελευταίο χρόνο κυμαίνεται από 40-60 μέρες αλλά έχει τύχει και να αδιαθετησω στις 74 ημέρες κύκλου και η διάρκεια είναι γυρω στις 6μερες. ωστόσο τελευταία περίοδο είχα στις 9/5 και είχα επαφές 18/5 , 5/6, 13/6 και 17/6 . σε όλες τις επαφές χρησιμοποιήθηκε προφυλακτικό και δεν υπήρχε εκσπερματωση εντός κόλπου, μόνο που στις 18/5 και 13/6 άργησε να τοποθετηθει και υπήρχε ελεύθερη πράξη κάπου 20-30 δευτερόλεπτα και μετά τοποθετήθηκε. ωστόσο ο κύκλος μου έφτασε στις 72 ημέρες όπου επισκέφτηκα τον γυναικολόγο στις 17/7 ( ένα μήνα μετά την τελευταία μου επαφή) είδε παχύ ενδομητριο και μου χορηγησε duphaston για 5 μέρες. στη λήξη της θεραπείας δύο μέρες μετά μου ήρθε περίοδος με έντονο κόκκινο αίμα και στα ουρα πονοκοιλος διήρκησε για δύο μέρες. 4η μέρα ειχα πιο μειωμένη ροή αλλά συνεχίζει το αίμα με ροζ κόκκινα στο σκούπισμα και λίγο στη σερβιέτα, 5η και 6η σημερα εμφανισα αιμα στο σκουπισμα την πρωινη ωρα αλλα δε λερωσα τη σερβιετα. Με ανησυχει γιατι απο την 5η μερα νιωθω καπως πόνο στο στηθος και βαρος ( στην αφη δεν με ενοχλεί) αλλα με άγχωσε αυτο .Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ακόμα και με προκληση περιόδου με duphaston? θα ερχόταν περιοδος με το duphaston αλλά μπορεί ταυτόχρονα να υπάρχει εγκυμοσυνη? χρειάζεται β χοριακη?”

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε. Ηταν φυσιολογικη περίοδος.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλημέρα σας. Είναι λίγο απίθανο, αλλά εγώ θα συνιστούσα μία β-χοριακή.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι