• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

Καλησπέρα. Παίρνω οιστρογόνα γιατί βρίσκομαι σε προεμμηνόπαυση. Οι ορμονικές εξετάσεις κατά την περίοδο θα είναι κανονικές ή θα είναι επηρεασμένες από τα οιστρογόνα που παίρνω? Και εκτός από αυτό η πρώτη φορά που είχα απώλεια περίοδο έκανα εξετάσεις χωρίς περίοδο και η ,FSA ήταν πολύ υψηλή, 78 συγκεκριμένα, μπορεί να είναι λάθος επειδή δεν ήτανε χωρίς περίοδο.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι, ηταν σωστο γιατί ειστε σε προεμμηνοπαυση... Το FSH ανεβαίνει σε τετοια περίπτωση

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν θα είναι σωστά τα αποτελέσματα όταν γίνεται εξωγενής χορήγηση οιστρογόνων. Από την άλλη η τιμή FSH που αναφέρεις δίνει το στίγμα κι ας μην έγινε 2η ημέρα περιόδου.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Η FSH ήταν τόσο γιατί είσαστε στην εμμηνόπαυση. Οι ορμονικές εξετάσεις σας τώρα θα είναι σαφώς επηρεασμένες από τα οιστρογόνα που λαμβάνετε. Ελπίζω να λαμβάνετε και προγεστερόνη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα