• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

καλησπέρα είμαι κοπέλα 24 χρονων με σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων, κύκλος περιόδου από 40 έως 60-70 μέρες. 28 ημέρες μετά από ύποπτη επαφή ( 5 με 10 λεπτά χωρίς προφύλαξη και μετέπειτα με προφύλαξη χωρίς όμως εξπερματωση) επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου για έλεγχο ο οποίος μου απέκλεισε εγκυμοσυνη έχω όμως πόνο και βάρος στο στήθος εδώ και δύο βδομάδες πάρα το τέλος της περιόδου μου ( μου ήρθε περίοδος στις 9/5- 32 μερες κυκλου συνολικα -με διάρκεια περιοδου 6 μέρες αλλά όχι μεγάλη ροή ίσως λόγω αντιφλεγμονωδων που έπαιρνα πονσταν) θα υποβληθώ σε υπέρηχο μαστου ωστόσο συμφωνείτε αν γενικά ο πόνος στο στήθος εκτός περιόδου συνδέεται με το σύνδρομο πολυκυστικών; Ποια θεραπευτικη αντιμετώπιση επίσης προτείνετε για το στήθος ( φυτικά σκευάσματα, βιταμίνες , χαπια κλπ) που βοηθούν στην άμβλυνση γενικά του φαινομένου. εγώ χρησιμοποιώ τα φυτικά inofert hp υπάρχει περίπτωση να μου προκαλούν αυτά μαστοδυνια;

1 ειδικός απάντησε

  • καλο να σας δει ο γυναικολογος και αν πρωτεινει, να πατε σε μαστολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος