• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 09/11/2023

Γεια σας, μου είχε έρθει περίοδος 3/10 και είχα αίμα ξανά στις 14/10, δύο βδομάδες πριν την αρχή του επόμενου κύκλου μου και κράτησε ελαφριά ροή για λίγες μέρες με καφέ ροζ χρώμα. Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι πιθανόν λόγο ωορρηξιας. Είναι φυσιολογικό η περίοδος να καθυστερήσει μετά από αυτό? Έπρεπε να μου είχε έρθει γύρω στις 1/11 και σήμερα είναι 9/11 και βλέπω μόνο λίγο καφέ χρώμα ανά διαστήματα σαν αυτό που βλέπουμε πριν να έρθει κανονικά ή αφού μας τελειώσει στις εκκρίσεις. Έχω κάνει δύο τεστ και έχουν βγει αρνητικά. Χρειάζεται να πάω για ορμονικές εξετάσεις?

1 ειδικός απάντησε

  • Εφόσον έχετε ελεγχθεί πρόσφατα με τεστ Παπανικολάου και με κολπικό υπερηχογράφημα έσω γεννητικών οργάνων χωρίς παθολογικά ευρήματα σε κανένα από τα δύο, τότε κατά πάσα πιθανότητα αυτό που είδατε είναι μια φυσιολογική κολπική αιμόρροια που παρατηρείται ενίοτε στα μέσα περίπου του κύκλου λόγω της φυσιολογικής πτώσης των οιστρογονικών επιπέδων στα μέσα του κύκλου, πτώση η οποία προκαλεί την πρόωρη αποκόλληση τμημάτων ενδομητρίου η οποία εκδηλώνεται κλινικά ως ήπια και σύντομης διάρκειας κολπική αιμόρροια παρατηρούμενη στα μέσα περίπου του κύκλου. Λόγω λοιπόν αυτής της πρόωρης αποκόλλησης τμημάτων ενδομητρίου, η περίοδος που έπεται ενδέχεται να ε... Διάβασε περισσότερα

    Κλώντζας Θεοδόσιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αθήνα