• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 20/07/2023

Είμαι φοιτήτρια και έφυγα από τον τόπο κατοικίας μου για να σπουδάσω. Τους πρώτους μήνες, η περίοδος μου ήταν κανονική. Από τον Φεβρουάριο και έπειτα έχουν μειωθεί η διάρκεια και η ροη και δεν πονάω, ενώ κανονικά πονούσε πάρα πολύ. Το Πάσχα ,όμως ,που πήγα στον τόπο καταγωγής μου ήρθε κανονικά και η ροή και η διάρκεια. Μπορεί να φταίει η αλλαγή τόπου γιατί συμβαίνει αυτό;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Τα ψυχολογικά παντα μπορουν να προκαλουν διαταραχες... Ομως αν πρωχωραει, καλο να σας δει ενδοκρινοκογις και γυναικολογος

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα. Το άγχος μπορεί να παίξει ρόλο στον καταμήνιο κύκλο σας. Συμβουλευτείτε Γυναικολόγο για να κάνετε τον απαραίτητο έλεγχο συμφωνα με το ιστορικό σας.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το στρες επηρεάζει σίγουρα τα χαρακτηριστικά του κύκλου μας, ωστόσο καλό θα ήταν να επισκεφθείς γυναικολόγο για αποκλεισμό κάποιου πιο σύνθετου προβλήματος που θα χρειάζεται έγκαιρη παρέμβαση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό