• Διαταραχές κατάποσης - δυσφαγία
  • Υποβλήθηκε 28/09/2023

Καλημερα σας, επανερχομαι σε παλαιοτερο ερωτημα: εδω και ενα τριμηνο κατα την καταποση σε συγκεκριμενη ανατομια του κεφαλιου ακουγεται ενα κλακ οπου εντοπιζεται στη δεξια πλευρα και αναμεσα στο καρυδι και την κατω γναθο ( δεν το κανει αν στριψω το κεφαλι δεξια η΄αριστερα). εχω προχωρησει σε 3 λαρυγκοσκοπησεις απο 3 διαφορετικους ΩΡΛ, σε υπερηχο στην περιοχη αλλα και σε θυροειδη, σιαλογονους αδενες, καροτιδες κλπ και σε εξετασεις αιματος. εκτος απο ωριλα εχω επισκευσκευτει και ενδοκρινολογο, ρευματολογο. ολες οι εξετασεις δεν δειχνουν κατι σχετικο. να σημειωσω οτι την συγκεκριμενη περιοδο ειχα χτυπησει καταλαθος στο καρυδι οπου πονεσα στιγμιαια και η εξηγηση που μου δοθηκε ειναι οτι μπορει να εχω παθει εξαθρωση στον χονδρο ή να εχει παθει καποιο καταγμα ( να εχει πειραχθει απο το χτυπημα). η ερωτηση μου ειναι αν θα προτεινατε να κανω αξονικη ή μαγνητικη και αν μπορει να εντοπιστει γενικα η βλαβη που εχει δημιουργηθει, οπως επισης εαν ειναι ιασιμο απο μονο του η΄θα παραμεινει ετσι κανοντας αυτον τον ηχο? ευχαριστω

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΙΑΣΗ Η ΟΧΙ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μπορείς να κάνεις μαγνητική τομογραφία. Δεν θα λυθεί το πρόβλημα. Πιθανόν δεν θα βρεθεί τίποτε.
    Μπορεί όμως να βρεθεί κάποιο κακά επουλωμένο κάταγμα ή εξάρθρημα χόνδρου. Το σημαντικό είναι ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν αξίζει να κάνουμε τίποτα.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Λογικά πρόκειται για ήχο που προκύπτει από τους χόνδρους του λάρυγγα. Οι συγκεκριμένοι χόνδροι έχουν συνδέσεις μεταξύ τους (αρθρώσεις) και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να παράγεται ήχος κατά τις καταποτικές κινήσεις. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει όμως κάποια παθολογία. Θα σας συμβούλευα αν η μόνη ενόχλησή σας είναι ο ήχος και δεν έχετε προβλήματα στην κατάποση κλπ και εφ όσον έχετε ήδη ελέγξει την περιοχή, να μην προχωρήσετε σε άλλες εξετάσεις. Αν πάλι θέλετε να το ψάξετε πιο διεξοδικά, θα είχε νόημα μια απεικόνιση με αξονική τομογραφία.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος