• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 21/02/2024

Καλησπέρα σας.Μετα από δύο εγχύσεις βλαστοκυττάρων συνεχίζω να πονάω.Εχω χονδροπαθεια επιγονατίδος,έκανα καθαρισμό της επιγονατίδας αρθροσκοπικα και έγχυση prp τον Αύγουστο 2023 πρώτη φορά, χωρίς αποτέλεσμα ιδιαίτερο,και εκανα και 20 συνεδρίες φυσικοθεραπείας με διαμαγνητικο κτλ.Πριν από μια εβδομάδα ξαναέκανα βλαστοκύτταρα έγχυση prp,το ερώτημα μου είναι ότι συνεχίζω να πονάω,έκανα δύο φορές MRI γόνατος με πόρισμα χονδροπαθεια επιγονατίδος.Ποτε θα περιμένω να δω αποτελέσματα από τα βλαστοκύτταρα; Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;π.χ υαλουρονικο κτλ.Σας ευχαριστώ πολύ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν πιστεύω και δεν χρησιμοποιώ βλαστοκύτταρα.Εκτός αν εννοείτε ότι το prp είναι βλαστοκύτταρα.Χρησιμοποιώ τις ενέσεις υαλουρονικου και το prp.Να ξέρετε ότι το πρόβλημα του χόνδρου είναι δυσεπίλυτο για την ορθοπαιδικη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, όταν λέτε βλαστοκύτταρα PRP εννοείτε αιμοπετάλια που γίνεται το κλασικό PRP ή κάτι άλλο;; Σίγουρα χρειάζονται κάποιες ημέρες για να δείτε αποτελέσματα, αλλά επειδή και την πρώτη φορά δεν είδατε αποτέλεσμα θεωρώ ότι ούτε τώρα θα έχετε κάτι. Από ότι κατάλαβα έχετε μια ταλαιπωρημένη επιγονατίδα. Πιστεύω ότι το Υαλουρονικο θα σας βοηθήσει περισσότερο. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία. Ευχαριστώ.

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να δοκιμάστε τα πάντα , δεν υπάρχει υπεροχή κάποιας θεραπείας έναντι σε άλλη. Για το πότε ίσως έχετε αποτέλεσμα από την ένεση βλαστοκυττάρων κ τι ακολουθεί μετά , θα πρέπει να μιλήσετε με το γιατρό που σας παρακολουθεί.
    Αυτό που δίνει αποτελέσματα σε μεγαλύτερο ποσοστό απ' ο,τιδηποτε άλλο είναι οι ασκήσεις ενδυνάμωσης.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημερα, δοκιμάστε και εγχυσεις προλοθεραπειας

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Τα αποτελέσματα των βλαστοκυττάρων χρειάζονται μερικές εβδομάδες για να φανούν. Ωστόσο, τα πρωτόκολλα αποκατάστασης για τη χονδροπάθεια της επιγονατίδας σε όλο τον κόσμο βασίζονται κυρίως στην ιατρική άσκηση και την ενδυνάμωση. Τα βλαστοκύτταρα, η αρθροσκόπηση και τα μηχανήματα δρουν βοηθητικά αλλά ο βάση της αποκατάστασης είναι η σωστή ενδυνάμωση από εξειδικευμένο πρόσωπο.

    Dr Σολιδάκη Eλένη

    Φυσίατρος

    Ιλίσια

  • Έχετε κάνει αρκετές παρεμβάσεις στο γόνατο σας. Θα έπρεπε να είχατε δοκιμάσει την έγχυση υαλουρονικού ήδη απο την αρχή.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Εάν έχετε χονδροπάθεια επιγονατίδας πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να είσαστε μικρή σε ηλικία η καλύτερη θεραπεία Και με την προϋπόθεση ότι έχετε κάνει δύο συνεδρίες βλαστοκυττάρων είναι να κάνετε θεραπεία με συγκεκριμένα λέιζερ όπως το χοίρο δεν είναι καλό να επεμβαίνετε σε μικρή ηλικία στο γόνατο σας είτε με ενέσεις και ίσως ίσως είτε με βλαστοκύτταρα

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος