• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 13/09/2023

Έκανα prp πριν έξι μέρες στον αριστερό ώμο για μερική ρήξη υπερακανθίου και στον δεξιό για μερική ρηξη υποπλατιου, στον αριστερό ώμο όταν σηκώνω το χέρι μου λίγο προς τα μπροστά και ψηλά πονάω ακόμα και στον δεξιό υπάρχει μία δυσκαμψία μικρη αλλά με λίγο πόνο, ο γιατρός μου είπε να μη σηκώνω τα χέρια πάνω από το ύψος του ώμου και να μη σηκώνω βαριά πράγματα αλλά δεν γίνεται να μην βουρτσίσω τα δόντια μου, να μην ντυθώ και να μην κάνω μπάνιο. Τι μπορώ να κάνω και ποτέ δεν θα πονάω καθόλου

4 ειδικοί απάντησαν

  • Έχει μεγάλη σημασία το είδος του PRPου κάνατε, γιατί δεν είναι όλες οι θεραπείες οι ίδιες. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν η έκταση και η χρονιότητα της βλάβης. Σε γενικές γραμμές ένα διάστημα 3 εβδομάδων θεωρείται ασφαλές για να αξιολογήσουμε τα αποτελέσματα της έγχυσης.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Αν απέτυχε η πλήρης διαδρομή της συντηρητικής θεραπείας δηλ.:ξεκούραση-ανάρτηση-αντιφλεγμονώδη-φ/θεραπείες-εγχυση κορτιζόνης-εγχυση prp...τότε να ετοιμάζεστε για χειρουρείο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν αναφέρετε την ηλικία σας στο μηνυμα.Παίζει ρόλο και η ηλικία σας.Όταν η ρηξη στους τενοντες του ώμου είναι σημαντική,το prp δεν αποκαθιστά την λειτουργικότητα του ώμου και ίσως χρειάζεστε επεμβαση-αρθροσκόπηση.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Μη γνωρίζοντας ακριβώς το ιστορικό σας , το μόνο που έχω να σας συμβουλεύσω είναι να ακολουθήσετε τις οδηγίες που σας έδωσε ο γιατρός σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος