• Αυχενική διαφάνεια
  • Υποβλήθηκε 05/05/2023

Καλησπέρα σας! Πηγα και εκανα την αυχενικη διαφανεια και ο υπέρηχος ηταν παρα πολυ καλός αυχενικη διαφανεια 2.00mm αυτό δεν ξερω ποσο καλο ειναι. Η papp-a ομως δεν ξερω ποσο καλη ειναι η ποσο πρέπει να ανυσηχω η να συνεχισω σε περαιτέρω εξετασης σας παρακαλώ πολύ πειτε μου και εσεις την άποψη σας την εμπειρία που έχετε. Τρισωμια21. 1 σε 293. Τροποποιημενη 1 σε 790. Τρισωμια18. 1 σε 690. Τροποποιημενη 1 σε 13806 Τρισωμια13. 1 σε 2172 τροποποιημενη 1 σε 20000. Να σημειώσω ότι ο γιατρος μου ειπε να κανω το φουλ πακέτο με το αίμα που το στελνουν στην Αμερική δεν εχω πρόβλημα να το κανω αλλα θα μου δείξει σίγουρα το αποτέλεσμα η να παω κατεύθειαν για αμνιο? Να σημειώσω ότι η ηλικία μου ειναι 34 ετων. Και το ρινικό οστο λεει ορατό καλο ειναι αυτο? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, αν υπερηχογραφικά δεν υπάρχει κάποια ανατομική ανωμαλία όπως μου περιγράφετε, ναι μπορείτε να κάνετε αυτήν την εξέταση. Για την τρισωμία 21 η ευαισθησία ανέρχεται στο 99%

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Σε αυτή την περίπτωση αρκεί η εξέταση αιματος που σας πρότειναν

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Διαγνωστικό αποτέλεσμα δίνει η αμνιοπαρακέντηση, όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις δίνουν πιθανότητες. Μιλήστε με τον ιατρό σας. Δε βλέπω πάντως λόγω να κάνετε το φουλ πακέτο εφόσον δεν υπάρχει ιστορικό με κληρονομικές νόσους στην οικογένεια.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Με βαση τα στοιχεια που παραθεσατε παραπανω και εφοσον δεν παραλειπετε κατι δεν χρειαζεται να κανετε κανενα περαιτερω ελεγχο.Οι πιθανοτητες σας ειναι χαμηλου κινδυνου αλλα να τονιστει οτι παντα μιλαμε για πιθανοτητες ,εφοσον ενα ζευγαρι θελει να γνωριζει με απολυτη ακριβεια οτι το μωρο του ειναι υγιες κ δεν φερει καποιο συνδρομο κανει ληψη χοριακων λαχνων εως τη 14η εβδομαδα κυησης ή αμνιοπαρακεντηση απο την 16η εβδομαδα .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Τα ποσοστά είναι πολύ καλά ωστόσο είναι ποσοστά, 1 στα τόσα έμβρυα θα έχει πρόβλημα. Το ζευγάρι αποφασίζει αν η απάντηση αυτή το καλύπτει ή επιθυμεί μεγαλύτερη ακρίβεια στο αποτέλεσμα. Η αμνιοπαρακέντηση έχει μέγιστη ακρίβεια αλλά συνοδεύεται με κίνδυνο αποβολής.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Για μεγαλύτερη σιγουριά καλό θα ήταν να προχωρήσετε σε αμνιοπαρακεντηση. Οι δυνατότητες της εξέτασης αίματος είναι περιορισμένες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα