• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Καλησπέρα.Ο γιος μου είναι 8 ετών κ έχει διαγνωστεί στο φάσμα του αυτισμού κ πιο συγκεκριμένα με asperger.Ειναι ένα παιδί ευαίσθητο με ενσυναίσθηση κ πλήρως λειτουργικό.Τα αισθητηριακά που σε μικρότερη ηλικία ήταν έντονα τώρα πια μόνο σε έντονες μυρωδιές παραπονιεται.Υπαρχουν πολλές διακυμάνσεις στη συμπεριφορά του που πολλές φορές εμενουν.Διακατεχεται από πολύ άγχος που είναι ο πυρήνας ώστε να πυροδοτείται θυμός εμμονές κ ιδεοκαταναγκασμος.Δυσξολευεται πολύ στο κοινωνικό κομμάτι διότι προσπαθεί να ενταχτεί σε παρέες στο πλαίσιο του σχολείου με άκομψη συμπεριφορά και ανώριμο τρόπο δημιουργοντας στους συνομιληκους του απέχθεια προς τον ίδιο.Γνωριζει πως είναι λάθος η προσέγγιση του αλλά αρνείται να δοκιμάσει άλλον τρόπο επικοινωνίας διότι φοβάται την απορριψη σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει.Οποτε νιώθει ασφαλής στο να επαναλαμβάνει το ίδιο μοτίβο συμπεριφοράς εφόσον γνωρίζει την συνέχεια.Εδω κ τρεις μήνες κάνω στο παιδί ομοιοπαθητική.Ξεκινησαμε κ ενώ φαινόταν πιο ήρεμος πιο συνεργάσιμος ξαφνικά όταν άλλαξε η θεραπεία έκανε μια τεράστια Τούμπα με εξάρσεις θυμού που είχα να δω καιρό.Προσφατα επισκέφτηκα με την παιδοψυχιατρο για το ετήσιο ραντεβού μας κ μας πρότεινε αγωγη.Πιο συγκεκριμένα το αμπιλιφαι.Εχω λοιπόν δύο ερωτάται.πρωτον γνωρίζετε αν η ομοιοπαθητική έχει βοηθήσει παιδιά που βρίσκονται στο φάσμα;Επίσης γνωρίζετε κάτι για το φάρμακο αυτό(αμπιλιφαι);

4 ειδικοί απάντησαν

  • Το ABILIFY είναι ένα αντιψυχωσικό φάρμακο. Ανήκει στη νεότερη γενιά των αντιψυχωσικών φαρμάκων (άτυπα αντιψυχωσικά) και αυτό σημαίνει ότι έχει λιγότερες παρενέργειες σε σύγκριση με τα αντιψυχωσικά παλαιότερης γενιάς. Η κύρια χρήση του Abilify (αριπιπραζόλη, aripiprazole) είναι στην θεραπεία της σχιζοφρένειας (ψυχωσική συνδρομή).
    Ωστόσο το Abilify δίνεται επικουρικά και σε άλλες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα για την αντιμετώπιση διαταραχών ύπνου, διπολικής διαταραχής (τύπου Ι, σε μανιακό επεισόδιο και για την πρόληψη υποτροπών μανιακών επεισοδίων), ή σε κατάθλιψη σε συνδυασμό με κάποιο αντικαταθλιπτικό φάρμακο (ιδίως αν υπάρχουν παραληρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και κάθε άτομο με σύνδρομο Άσπεργκερ παρουσιάζει διαφορετικές παραλλαγές των συμπτωμάτων, άρα το κάθε παιδί θέλει τον δικό του τρόπο για να ανθίσει. Σχετικά με το φάρμακο και την ομοιοπαθητική δεν έχω τη γνώση καθώς δεν είμαι γιατρός.

    Προσπαθήστε να βρείτε έναν καλό θεραπευτή που το παιδί θα νιώσει ασφάλεια και παράλληλα κι εσείς ώς γονείς θα χρειαστεί να δουλέψετε με Συμβουλευτική Γονέων ωστε να δημιουργηθεί στο παιδί ένα περιβάλλον υποστηρικτικό, αλλά σύμφωνα με τις ανάγκες του και τις δυνατότητές του.

    Κούκη Σοφία

    Ειδικός Παιδαγωγός

    Άγιος Δημήτριος

  • Να χαίρεστε το γιο σας. Η ομοιοπαθητική βοηθά όπως και σε ανθρώπους χωρίς διάγνωση άλλους ναι άλλους όχι . Δεν έχει τύχει να δω σε κάποιο περιστατικό αλλαγή στα πυρηνικά συμπτώματα απο ομοιοπαθητική. Όσο για το φάρμακο καλύτερα να ενημερωθείτε απο τον γιατρό σας. Ειναι ένα κλασικό φάρμακο που δίνετε στα παιδιά. έχει τις παρενέργειες του αλλά ειναι σημαντικό για να βρεθεί η σωστή δοσολογία, με υπομονή.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά θεωρούμε σημαντικό να σας ενημερώσουμε ,πως τα παιδιά και οι έφηβοι, που έχουν διαγνωστεί στο φάσμα του Αυτισμού, είναι απαραίτητο, να πλαισιώνονται από θεραπευτικά προγράμματα, που να ανταποκρίνονται στις μοναδικές ανάγκες τους, σε κάθε στάδιο της ανάπτυξης τους. Από τα θεραπευτικά αυτά προγράμματα (βλέπε Εργοθεραπεία, Παιδοψυχολογική Υποστήριξη, Λογοθεραπεία, Συμβουλευτική γονέων, Ειδικό Μαθησιακό, Ομαδικά προγράμματα), επιλέγεται εκείνο ή εκείνα που το παιδί έχει ανάγκη στην παρούσα φάση, σύμφωνα φυσικά και με τις συστάσεις του θεράποντος ιατρού. Στα πλαίσια αυτών των προγραμμάτων δίνονται και οι απαντήσεις που ψάχνετ... Διάβασε περισσότερα

    Ταξιάρχης Πρότυπο Κέντρο Αναπτυξιακής Παρέμβασης

    Λογοθεραπευτής

    Κορωπί