• Άσθμα
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Καλησπέρα καλή χρόνια είμαι 23 ετών έχω βρόχικο κ αλλεργικό άσθμα. Τον Ιανουάριο του 23 νοσηλεύτηκα σε νοσοκομείο με λοίμωξη του αναπνευστικού δύσπνοια κρίσης άσθματος (που απουσίαζε 7 χρόνια από την ζωή μου) μετα από 4ημερες νοσηλείας επισκέφτηκα πνευμονολόγο ο οποίος ιατρός μ σύστησε να περνώ τα εισπνοομενα Symbicort. Στην αρχή 2 πρωί 2 πρωί. Συνεπής πάντα επισκεπτόμουν τον ιατρό μου όποτε έκρινε. Άρχιζε να μειώνει τις εισπνοές με τον καιρό πράγμα που έδειχνε και η μέτρηση ότι έχω φουκ οξυγόνο. Εγώ όμως δεν μπορούσα να διακόψω εντελώς την χρήση τους δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό. Παρολαυτα 30/12/23 νιώθω όλα τα συμπτώματα να κατακλύζουν. Μάλλον κάποια γρίπη..δεν είχα δύσπνοια πολύ μπούκωμα πόνο βήχα φλέγμα μετα από 3 μέρες πυρετός. Επικοινώνησα με τον ιατρό μου να τον ρωτήσω αν θα χρειαστώ αντίβιωση το μόνο που μου απάντησε είναι κλαριπεν 500 πρωί βράδυ και μοντουλερ10 ένα κάθε βράδυ κ έκλεισε η γραμμή. Έκανα ότι μ είπε αλλά ένιωθα πολύ άσχημα με την αντίβιωση ζάλη λιποθυμία τάση εμετού και προσπάθησα 2 μέρες να πάρω αλλά δεν άντεξα παραπάνω ξανά κάλεσα τον ιατρό αλλά δεν μ απάντησε. Φυσικά ψάχνω για νέο ιατρό ώστε να ασχολείται με το πρόβλημα μου. Το θέμα μου είναι ότι έχω απίστευτο βήχα συνεχόμενο ξηρό και που και που θα είναι πιο υγρό με φλέγμα, ο βήχας συνεχίζει όλη μέρα κ όλη νύχτα μαζί με το μπούκωμα δεν ξέρω τι να κάνω..

1 ειδικός απάντησε

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ, ΣΠΙΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.

    Σαπαρδάνης Ιορδάνης

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Πεύκα