• Αρθροπλαστική
  • Υποβλήθηκε 02/04/2024

Ερωτήσεις: ✓Πότε προτείνει ένας χειρουργός ορθοπεδικός στον ασθενή την αρθροπλαστική γονάτων? ✓Υπάρχει μερική και ολική αρθροπλαστική γονάτων? Αν ναι, ποια είναι η διαφορά? ✓ Σε τι διαφέρει η ολική αρθροπλαστική γονάτων από την Ρομποτική αρθροπλαστική γονάτων? ✓ Μετά από πόσα χρόνια ενδείκνυται να ξαναγίνει εγχείρηση στον ίδιο ασθενή η αρθροπλαστική γονάτων?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Οταν έχουμε προχωρημένη οστεοαρθριτιδα με έντονα συμπτώματα που δεν υποχωρούν με τα συντηρητικά μέσα/ναι υπάρχει μερική και ολική αρθροπλαστική,συνήθως κάνουμε ολική ,η μερική έχει καλά αποτελέσματα μόνο σε χέρια γιατρών που είναι πολύ εξοικιωμένοι με αυτήν (κέντρα αναφοράς μάλλον εξωτερικού)/η ρομποτική εχει σαν πλεονέκτημα δυο ή τρία κοψίματα στα οστά πιο ακριβή απο την μη ρομποτική μέθοδο,δεν αλλάζει τιποτα άλλο-λόγια όπως αναίμακτη θα σηκωθείς την άλλη μέρα είναι εμπορική διαφήμιση/διάρκεια αρθροπλαστικής 15 ως 20 χρόνια

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • - Όταν πληρούνται κλινικες και ακτινολογικες προϋποθέσεις κ αν αποτύχουν μέθοδοι συντηρητικής θεραπείας
    -Υπαρχει ολική αρθροπλαστικη κ μερική (μονοδιαμερισματικη) αρθροπλαστικη.
    Στην ολική αντικαθίστανται όλες οι αρθρουμενες επιφάνειες , ενώ στη "μερική" γίνεται αντικατάσταση αρθρικών επιφανειων κάποιου μόνο τμηματος του γόνατος
    -Η ρομποτική αρθροπλαστικη είναι ολική αρθροπλαστικη (δεν υπάρχει διαφορά δηλαδή ως προς το είδος ή τη βαρύτητα της επέμβασης) που απλά γίνεται με υποβοήθηση από ηλεκτρονικά κ υπολογιστικά συστήματα που αυξάνουν την ακρίβεια τοποθέτησης των υλικών.
    - Η ολική αρθροπλαστικη δεν είναι εγχείρηση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος