• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Σε περίπτωση που γίνει κατάποση από τα υλικά που χρησιμοποιεί ο γιατρός για την απονεύρωση υπάρχει κίνδυνος;;;Επίσης μπορεί να καταπιεί κάποιο μικρό εργαλείο;;; Όταν είσαι ξαπλα με το στόμα ανοιχτό ώρα δεν έχεις τον έλεγχο. Αυτό με φοβίζει περισσότερο. Δεν ξέρω αν θα αντέξω να κάτσω. Ευχαριστώ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Μην αγχώνεστε. Ο οδοντίατρος σας ξέρει τι πρέπει να κάνει.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιοτατο να συμβει,οποτε μην ανησυχειτε.Προσπαθηστε να ειστε ηρεμος κατα την διαρκεια της συνεδριας,χωρις αποτομες κινησεις που θα μπορουσαν ενδεχομενως να επιφερουν ενα τετοιο ανεπιθυμητο συμβαν

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να χρησιμοποιείται ειδικός ελαστικός απομονωτήρας προς αποφυγή κατάποσης μικροεργαλείων.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η απονεύρωση θα πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να γίνεται με τη χρήση απομονωτήρα, ο οποίος απομονώνει το δόντι που απονευρώνεται απο το υπόλοιπο στόμα και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος κατάποσης μικροεργαλείων.
    Εαν ο οδοντίατρος σας δε χρησιμοποιεί, θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν ειδικό Ενδοδοντολόγο.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Συζητηστε τις ανησυχιες σας με τον γιατρο σας και εμπιστευτειτε τον.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν καταποθει μικρη ποσοτητα καποιου αντισηπτικου δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα.ισως δημιουργηθει ενα μικρο αισθημα καυσου μονο.γενικα οι πλυσεις που γινονται με αντισηπτικα ειναι μικρης ποσοτητας.αλλωστε υπαρχει η αναρροφηση που "ρουφαει" αυτα τα υγρα μαζι με τα υγρα του στοματος.τωρα σχετικα με τα μικροεργαλεια που χρισιμοποιουνται ο οδοντιατρος προσεχει τους χειρισμους του με αποτελεσμα να μην ειναι συχνο φαινομενο,αν καταποθει κατι απο αυτα συνηθως αποβαλλεται μεσω της πεπτικης οδου.υπαρχει κινδυνος ομως (πολυ σπανια) να εισχωρησει στην αναπνευστικη οδο κ τοτε συνηθως μονο χειρουργικα αφαιρειται.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπαρχει ο απομονωτηρας ο οποιος απομονωνει το δοντι στο οποιο γινεται η θεραπεια ( απονευρωση, σφραγισμα κλπ), και αφενος εμποδιζει την πτωση υλικων και εργαλειων στη στοματικη κοιλοτητα, αφετερου απομονωνει τη γλωσσα, το σαλιο και τα μαγουλα. Ετσι ο ασθενης ειναι ησυχος και ο οδοντιατρος επισης! Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας! Απαραίτητη προυπόθεση για να γίνει μια ενδοδοντική θεραπεία είναι να απομονωθεί (ειδικός οδοντιατρικός εξοπλισμός απομόνωσης) το δόντι που θεραπεύεται από το υπόλοιπο στόμα. Με αυτόν τον τρόπο μένουμε ήσυχοι ότι κανένας από τους κινδύνους που προαναφέρετε δε μπορεί να συμβεί, ενώ παράλληλα το δόντι απομονώνεται από το σάλιο του στόματος.

    Προεστάκη Ευαγγελία - Heraklion Endodontics

    Ενδοδοντολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όταν σκεφτόμαστε τις κακές εκδοχές τότε αυτό δε βοηθάει ποτέ στην πραγματικότητα μας

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    Η απονεύρωση στις μέρες μας (θα έπρεπε πάντα να) γίνεται με απομόνωση, δηλαδή χρήση προστατευτικού ελαστικού που απομονώνει το δόντι από το υπόλοιπο στόμα, έτσι ώστε ο γιατρός να δουλεύει σε καθαρό πεδίο χωρίς σάλιο ή παρεμβολές γλώσσας και ο ασθενής να είναι ασφαλής στο ότι δε θα πέσει κάποιο μικροεργαλείο ή υγρό στο στόμα του κατά τη διάρκεια της απονεύρωσης.
    Αν γίνει χρήση απομόνωσης δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν υπάρχει κίνδυνος να καταπιειτε κάποιο εργαλείο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Λαμβανονται απο τον οδοντιατρο τα καταλληλα μετρα προκειμενου να αποφυγετε τα οσα περιγραφετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη