• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 27/02/2024

Καλησπέρα σάς.Η μητέρα μου βρίσκετε στν Γερμανία,τν περασμένη εβδομάδα πήγε οδοντίατρο και έκανε εξαγωγή 2 δόντια τα οποία ήτανε χαλασμένα αλλά και επίσης έχει και απόστημα. Ο πόνος είναι ανυπόφορος ακόμα ξαναπηγε εχθές της καθάρισαν το σημείο από ότι κατάλαβε γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζει τν γλώσσα,δεν της δώσανε αντιβίωση αρνούνται να της δώσουνε για τν ακρίβεια,τν στείλανε σπίτι με ιμπουπροφενη μόνο. Υπάρχει περίπτωση να περάσει έτσι από μόνο του;και πως μπορεί να καταπολεμηση τον φριχτό πόνο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να της δώσουν αντιβίωση αλλά το γνωρίζω και από άλλους ασθενείς δικούς μου στην Γερμανία στην Ολλανδία δεν δίνουν αντιβίωση δεν ξέρω το σύστημα υγείας σε αυτά τα κράτη σ’ αυτό το σημείο είναι δύσκολο για τους ασθενείς

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΕΑΝ ΤΗ ΠΙΑΣΕΙ Η ΙΜΠΡΟΥΦΕΝΗ Ο ΠΟΝΟΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Χρειαζεται εξεταση,παντως πρεπει να ειναι αρκετα καλυτερα μεχρι αυτη την στιγμη.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Θεωρω πως ο συνδυασμος της αντιβιωσης με την ιβουπροφαινη θα την βοηθουσε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει περίπτωση να περάσει, όχι μόνο του αλλά από την δουλειά που της έκαναν. Για τον πόνο παυσίπονα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Με την ιβουπροφενη θα αντιμετωπίσει τον πόνο. Αν υπήρχε λόγος θα της έδιναν αντιβίωση πιστεύω. Είναι φυυνα υπάρχει πόνος μετά από 2 εξαγωγές!

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Παυσίπονα κσι να πάει στον θεράποντα οδοντιατρο μήπως εμφσνισε την παρενέργεια " ξηρό φατνιο"

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Θα χρειαστεί να τη δει Ενδοδοντικός διότι ίσως να μην έγινε σωστή διάγνωση και να μην έχει αντιμετωπιστει το σωστό δοντι. Όπως και να έχει θα χρειαστεί αντιβίωση.. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,
    Υπάρχει πιθανότητα μετα την εξαγωγή να δημιουργήθηκε ξηρό φατνίο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει ανυπόφορο πόνο. Δεν ενδείκνυται χορήγηση αντιβίωσης γιατί δεν πρόκειται για λοίμωξη. Η ιβουπροφαίνη είναι πολύ σωστή . Ο πόνος διαρκεί από 7 εώς 14 ημέρες και αντιμετωπίζεται με τοποθέτηση βύσματος βάμβακος με ευγενόλη (γαρυφαλελαιο) σε πολυ μικρή ποσότητα στο μετεξακτικό φατνίο.

    Παναγοπούλου Πατρούλα

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Συνηθως εδω στην Ελλαδα να γινει εξαγωγη σε ενα νεκρο δοντι με αποστημα δινεται αντιβιωση,αν κ ειναι θεμα υποκειμενικο.στην Γερμανια ομως μπορει να ακολουθουνται αλλες οδηγιες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη