• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 13/04/2024

Καλησπέρα σας. Εδώ και 6 μήνες ταλαιπωρούμαι με πόνους σε κάτω απονευρωμένα δόντια. Στο ένα από αυτά έγινε εξαγωγή λόγω μόλυνσης και αποτυχημένης επανάληψης απονεύρωσης. Λόγω συνοστέωσης ο πόνος ήταν οδυνηρός για 2+ μήνες. Στη συνέχεια προχωρήσαμε με τον ενδοδοντιστή σε επανάληψη απονεύρωσης του άλλου δοντιού λόγω μικρής κύστης στην άκρη. Μετά την απονεύρωση για 2 μήνες δεν πονούσε αυτή η πλευρά. Δυστυχώς μετά το δίμηνο άρχισα πάλι να πονάω σε αυτή την πλευρά. Σπάσαμε τη θήκη, ανοίξαμε το δόντι , κάναμε έλεγχο με μικροσκόπιο δεν φάνηκε ρωγμή. Αν υπάρχει μου είπε είναι μέσα στη ρίζα και δεν θα φανεί ούτε με CBDC. Δυστυχώς ύποπτος είναι και ο μπροστινός τραπεζίτης στον οποίο φαίνεται μια σκιά στην ακτινογραφία αλλά δεν είναι σίγουρος αν είναι ή δεν είναι π.χ. απόστημα. Αφού δοκίμασα θεραπεία με φάρμακα για νευραλγία που δεν βοήθησαν και με μια συνεχή επιδείνωση του πόνου στην περιοχή ξεκίνησα αντιβίωση δοκιμαστικά. Με την αντιβίωση ο πόνος μειώθηκε αισθητά. Κάποιες φορές αισθάνομαι και πόνο στη μάσηση ανάμεσα στα 2 προβληματικα- απονευρωμένα δόντια ( και στα δύο έχει γίνει 2 φορές απονεύρωση). Σε λίγες μέρες θα τελειώσω την αντιβίωση. Ξέρω ότι θα ξαναρχίσει ο πόνος έντονος πάλι. Οι γιατροί που με παρακολουθούν δεν γνωρίζουν πώς θα βρουν αν φταίει το ένα ή και τα δύο δόντια για τον πόνο ( έτσι μου είπαν). Απονεύρωση στο ένα έχει ήδη γίνει πριν λίγο καιρό στο άλλο μου είπαν ότι κλινικά είναι εξαιρετικά δύσκολο- αν φταίει αυτό- να γίνει ξανά. Πώς μπορεί να βρεθεί μια λύση σε αυτό το χρόνιο και επώδυνο πόνο; Μια CBDC μου είπε ο ενδοδοντιστής δεν θα βοηθήσει. Τι άλλο υπάρχει για να βρεθεί η αιτία του πόνου;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας απαντησω ετσι απλα,ενας καταρτισμενος γιατρος που εχει διαθεση κ χρονο να ασχοληθει μαζι σας.απ'οτι λετε εχετε παει ακομα κ σε ενδοδοντιστη,εχετε λαβει αγωγη για νευραλγια του τριδυμου,παρολαυτα δεν μπορουν να διαγνωσουν μεταξυ δυο δοντιων ποιο ειναι το υπαιτιο κ αλλα πολλα.ολα αυτα φαινονται καπως υπερβολικα.θα πρεπε να σας ειχε δωθει ηδη μια υπευθυνη απαντηση κ να μην ταλαιπωρειστε με "αν" κ υποθεσεις.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Στην cbct φαίνονται τα πάντα λεπτομερώς

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Θα ελεγα να δοκιμασετε να απονευρωσετε και τον αλλον τραπεζιτη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη