• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Καλησπέρα. Είχα μια μικρή ενόχληση στο δόντι κ πήγα στον οδοντίατρο. Του πήγα πανοραμική. Κάνει σφράγισμα στο δόντι κ λέει ότι το σωσαμε στο παρά 1.. Μου είπε ότι θα πονάει στο μασημα για κανένα μήνα.. Ο πόνος δεν περνούσε κ μετα από 1.5 μήνα πήγα κ μου λέει θέλει απονευρωση τελικά.. Ξεκινάει την απονευρωση κ βγάζει τις ρίζες. Μετά από 3 μέρες άρχισα να πονάει πάρα πολύ που μου προκαλούσε κ πονοκέφαλο. Μου έδωσε 2 αντιβιωσεις κ σε 3 μέρες πήγα πάλι κ το καθάρισε καλύτερα κ ηρεμήσα.τελειωνουμε κ σε 4 μέρες έσπασε ένα κομμάτι από το δόντι κ μου λέει ότι θέλει θήκη. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Γιατί δεν το είπε από την αρχή? Πληρωθηκε κανονικά για το σφραγισμα κ μετα για την απονευρωση. Δηλαδή θα πάει 450 ευρώ 1 δόντι? Τα πίσω είναι. Ας μου το έλεγε από την αρχή να το έβγαζα. Συγγνώμη για το σεντόνι

5 ειδικοί απάντησαν

  • Το σωστό είναι να μη βγάζω με τα δόντια μας αλλά άμα υπάρχει οικονομικό πρόβλημα είναι κι αυτό μία λύση θα έπρεπε να έχει ενημερώσει για την σωστή αντιμετώπιση ενός τέτοιου δοντιού Αλλά επιμένω ότι η εξαγωγή δεν είναι λύση μπορεί το δόντι να σφραγιστεί και να μην έχει έντονες έπαθες μετά απέναντι ώστε να μη δέχεται έντονες δυνάμεις μέχρι να μαζέψετε τα χρήματα για να κάνετε την θήκη

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Κανενα προβλημα,φαινεται πως ταλαιπωρηθηκε το δοντι αρκετα. Καμμια φορα παντως συμβαινει να γινει πιο πολυπλοκη η θεραπεια, αρκει βεβαια και ο γιατρος να μας εχει πρωτα γνωστοποιησει τα αντιστοιχα πιθανα εναλλακτικα σχεδια που μπορι να προκηψουν..Για τις τιμες δεν μπορω να σας πω κατι,η αγορα ειναι ελευθερη. Χρειαζεται παντως επανεξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ο συναδελφος εκανε ο,τι ηταν σωστο.Επισης,ολα τα απονευρωμενα δοντια χρειαζονται θηκη,για να προστατευονται απο καταγματα,καθως τα απονευρωμενα δοντια ειναι ευθρυπτα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το θα πονάει για ένα μήνα είναι λάθος.Απο την αρχή έπρεπε απονεύρωση και να σας είχε ειπωθεί για θηκη μόλις τελείωσε η απονεύρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορει να εκανε καποια λαθος εκτιμηση κ να πιστεψε οτι το σφραγισμα αρκει.ενας μηνας παντως δεν απαιτειται για να μην ποναει στο μασημα,αν ενα δοντι εχει σφραγιστει σωστα.ισως χρειαζοταν απο την αρχη απονευρωση κ αφου ειδε οτι ο πονος δεν υποχωρει αποφασισε μετα απο ενα διαστημα να το απονευρωσει.αντιβιωση ισως σας εδωσε γιατι το δοντι ηταν νεκρο,αν κ σε αυτες τις περιπτωσεις δινουν αντιβιωση πριν την εναρξη της θεραπειας.το οτι εσπασε ειναι κατι που μπορει να συμβει ιδιαιτερα σε απονευρωμενα δοντια,γιατι ειναι ευθραυστα ιδιαιτερα.η θηκη κανονικα μπαινει σε ολα τα απονευρωμενα δοντια ωστε να τα προστατεψει απο τυχον σπασιματα.τωρα αφου εσπασε... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη