• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 15/02/2024

Καλημέρα σας, ξεκίνησα εχθές μια απονεύρωση και κατά τη διάρκεια η γιατρός μου έβαλε ένα φάρμακο που όπως είπε ήταν για να καθαρίσει το δόντι. Το φάρμακο αυτό πήγε και στο λαιμό μου και εκτός απο την άσχημη γεύση ένιωθα και κάψιμο. Ο λαιμός μου μετά την επίσκεψη αλλά και σήμερα με πονάει πολύ και φαίνεται κόκκινος ενώ δυσκολεύομαι και να φάω. Είναι φυσιολογικό αυτό; Θα επουλωθεί σύντομα; Το δόντι που απονευρώθηκε ήταν το τελευταίο στην πάνω πλευρά. Έχω ξανακάνει απονεύρωση και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το λαιμό μου, ίσως φταίει και η θέση του δοντιού (η γιατρός είπε ότι ήταν ένα δύσκολο δόντι).

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι,λογικα μεχρι τωρα θα πρεπει να εχουν υποχωρησει τα συμπτωματα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Μην ανησυχείτε δεν υπάρχει πρόβλημα θα περάσει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΓΑΡΓΑΡΕΣ ΜΕ ΝΕΡΟ. ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Προφανως εχει ερεθιστει λιγο ο λαιμος,λογικα θα περασει συντομα.Να πινετε αφθονο νερο για να φυγει τυχον υπολειμμα του φαρμακου απο τον φαρυγγα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το φάρμακο είναι πτητικό γι αυτό και έχετε την ενόχληση.
    Ίσως να μπήκε λίγο παραπάνω σε ποσότητα ή να μην έγινε καλή η προσωρινή εμφραξη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια