• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Η ερώτηση μου είναι ,η απονεύρωση έχει ποσοστό επιτυχίας μεγάλο. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ακούω μόνο άσχημες ιστορίες από απονευρωσεις;;;πολύ λίγα στόμα μου είπαν ότι ήταν καλά μετά. Σε λίγες μέρες πρέπει να κάνω κ έχω πάθει πανικό.

15 ειδικοί απάντησαν

  • Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Έχετε εμπιστοσύνη στον οδοντίατρο σας. Εκείνος γνωρίζει τι πρέπει να γίνει.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Μην αγχωνεστε καθολου.Η απονευρωση ειναι μια διαδικασια ρουτινας,ολα ειναι ελεγχομενα,και γενικοτερα εφοσον ολα γινουν οπως πρεπει,εχει απολυτη επιτυχια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Να επισκεφτείτε κάποιον εξειδικευμένο συνάδελφο ενδοδοντιστή και τα ποσοστά επιτυχίας της θεραπείας σας θα είναι πολύ υψηλά.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η απονεύρωση έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας και σχεδόν καμία ταλαιπωρία του ασθενούς όταν γίνεται απο ειδικό Ενδοδοντολόγο.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Ψυχραιμια, η επιτυχια μιας απονευρωσης εξαρταται απο το ιδιο το δοντι ,το ιστορικο του,τους χειρισμους του γιατρου κ.α., γενικα πηγαινουν καλα για χρονια.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Οχι,καμια σχεση με ο,τι ακουγεται.η απονευρωση αν γινει απο καταρτισμενο οδοντιατρο κ τηρησει το πρωτοκολλο θεραπειας εχει αριστα αποτελεσματα επιτυχιας

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η απονευρωση ή αλλιώς ενδοδοντική θεραπεία ειναι μια θεραπεια η οποια ειδικα για τα πισω μεγαλα δοντια, καλο ειναι να γινεται με τη βοηθεια μικροσκοπιου. Το μικροσκοπιο παρεχει στον οδοντιατρο-ενδοδοντολογο μεγεθυνση και φωτισμο, ωστε να προσφερει το καλυτερο αποτελεσμα και χωρις μεγαλη ταλαιπωρια για τον ασθενη! Καλο ειναι να υπαρχει εμπειρια και εμπιστοσυνη. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα. Η απονεύρωση είναι μια εξειδικευμένη θεραπεία που προσπαθεί να καθαρίσει τους ριζικούς σωλήνες ενός δοντιού από τα βακτηρίδια ώστε να σφραγιστούν και να μπορεί να μείνει, έστω και νεκρό, στο στόμα και να λειτουργεί μέσα στον φραγμό. Από εκεί και πέρα, η επιτυχία μιας απονεύρωσης εξαρτάται από τον βαθμό μόλυνσης του δοντιού, την ανατομία των ριζικών σωλήνων, την γνώση του ιατρού και της τεχνικής/ των φαρμάκων που χρησιμοποιεί. Υπάρχει λόγος που υπάρχουν εξειδικευμένοι οδοντίατροι, οι ενδοδοντολόγοι, που ασχολούνται όλοι μέρα μόνο με αυτό. Σε μερικά δόντια η απονεύρωση δεν είναι εύκολη υπόθεση και είναι καλό ο οδοντίατρος να παραπέμπ... Διάβασε περισσότερα

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Καλημέρα σας! Η επιτυχία της ενδοδοντικής θεραπείας δύναται να φτάσει σε ποσοστό 95%, το οποίο θεωρείται αρκετά υψηλό, για αυτό και αποτελεί θεραπεία εκλογής και λύση σε αρκετές περιπτώσεις. Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια είναι να ακολουθηθούν όλα τα σύγχρονα πρωτόκολλα θεραπείας από τον εκάστοτε ιατρό. Η θεραπεία γίνεται με τοπική αναισθησία χωρίς την πρόκληση πόνου, οπότε δεν είναι κάτι που πρέπει να σας ανησυχεί.

    Προεστάκη Ευαγγελία - Heraklion Endodontics

    Ενδοδοντολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • ΑΡΧΙΚΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΣΑΣ.ΕΚΕΙΝΟΣ Η ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ.ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ,ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΕΦΑΡΜΟΣΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ,ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Κάθε ιατρική πράξη έχει και το ποσοστό αποτυχίας της Μπορείτε να επισκεφθείτε έναν ενδοδοντιστή Εξειδικευμένο οδοντίατρο που κάνει μόνο απονευρώσεις

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι ότι το ποσοστό επιτυχίας μιας απονευρωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά συνήθως το ποσοστό επιτυχίας είναι μεγάλο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μια σωστη απονευρωση σωζει το δοντι σας απο εξαγωγη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι μια πολύ λεπτή διαδικασία η οποία θέλει μεγάλη προσοχή από τον γιατρό. Αν επιλέξετε καλό γιατρό δεν θα έχετε πρόβλημα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ. Η ΕΝΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΓΩΓΒ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη