• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 01/04/2024

Γεια σας!Πριν από 5 χρόνια ακριβώς πραγματοποιήθηκε απονεύρωση σε δόντι στην άνω σιαγώνα,πιο συγκεκριμένα στον 1ο προγομφιο και το "έχτισε" η οδοντίατρος που είχα τότε(έχει συνταξιοδοτηθεί πλέον).Πριν από 1μιση χρόνο περίπου έσπασε το μισό από το χτισμένο δόντι αλλά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.Τις τελευταίες 2 μέρες όταν τρώω φαγητό,μόλις ακουμπήσει στο μισό δόντι που έχει απομείνει εμφανίζεται ενοχλήση(όχι πόνος)η οποία υποχωρεί μετά από μερικά λεπτά.Παυσιπονο δεν χρειάζεται καν,είναι ήπια και φεύγει από μόνη της μετά από λίγα λεπτά όπως ανέφερα.Υπαρχει περίπτωση να θέλει επανάληψη ενδοδοντικης θεραπειας η ακόμα και εξαγωγή?Η μπορεί να προέρχεται από κάποιο άλλο δόντι?Ενημερωτικά ο 2ος προγομφιος δεν υπάρχει(έχει γίνει εξαγωγή από το 2018),ο 1ος και ο 2ος γομφίος είναι απονεύρωμενοι και χτισμένοι και ο φρονιμίτης δεν υπάρχει(εξαγωγή το 2018,λίγους μήνες μετά τον 2ό προγομφιο).Στο μπροστινό δόντι,τον κυνόδοντα,δεν έχει γίνει ποτέ καμία επέμβαση ούτε έδωσε ποτέ κάποια ενόχληση η γενικά κάποιο σημάδι ότι έχει χαλάσει.Θα περάσω για έλεγχο σύντομα αλλά μερικές γνώμες ακόμα θα ήταν καλοδεχούμενες.Ευχαριστω πολύ!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ισως υπαρχει καταγμα την ριζα,το οποιο θα πρεπει να δειτε με ακτινογραφια.Μια πανοραμικη θα βοηθουσε στην διαγνωση του γιατρου σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΟ ΣΔΟΝΤΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καταρχην χρειαζεται εξεταση καθως ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα. Μπορει να ειναι και κατι απλο βεβαια οπωες τοπικη ουλιτιδα λογω ενσφυνωσης τροφων στο διαστημα του σπαμενου δοντιου...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Τα απονευρωμενα δόντια δεν πονάνε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν ειναι ασφαλες απο δω μεσα να διαγνωσει κανεις τι θα πρεπε να γινει.μπορει η ενοχληση που αναφερετε να μην απαραιτητα απο το δοντι.συνηθως τα απονευρωμενα δοντια για να πονεσουν πρεπει να δημιουργηθει καποιο αποστημα επειδη δεν πηγε καλα η θεραπεια που προηγηθηκε.η ενοχληση ομως οπως την περιγραφετε δεν οδηγει σε ενα τετοιο συμπερασμα.μπορει να οφειλεται καπου αλλου κ μονο με την κλινικη κ ακτινογραφικη εξεταση μπορει να δωθει ενα ασφαλες συμπερασμα.σαν μια πιο ολοκληρωμενη λυση στο περιστατικο σας αφου πρωτα δει ο γιατρος τι θα γινει με το σπασμενο προγομφιο,αν δηλαδη επαλαβει την θεραπεια η οχι,θα μπορουσε να τοποθετηθει υπο καταλληλες π... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΘΕΙ ΜΙΑ ΕΝΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΣΟΒΑΡΗ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου