• Αμνιοπαρακέντηση
  • Υποβλήθηκε 22/06/2023

Επειδή μάλλον την αμνιοπαρακέντηση δεν θα μπορέσω να την αποφύγω,το ποσοστό για down βγήκε 1/23 ,έκανα και έλεγχο nipt αλλά ασχέτως του αποτελέσματος σκέφτομαι να την κάνω.οι ερωτήσεις μου είναι 1)αν η nipt βγει καλή,η ηλικία μου είναι 42 μπορεί να αφήσω να γίνει η β επιπέδου που θεωρητικά σίγουρα θα φανεί κάτι εκεί η όχι; Και 2) επειδή ήθελα να δω πως είναι η βελόνα αμνιοπαρακέντησης αγόρασα μια και έπαθα σοκ ,καταρχάς δοκίμασα λίγο στο μπούτι να δω αν πονάει και πόνεσα φρικτά επίσης δεν είναι και πολύ λεπτή η βελόνα όπως μου είπαν.και επειδή παλιότερα δεν μπορούσα να κάνω ούτε αντιπηκτικες στην κοιλιά φαντάζομαι ότι θα έχω σοβαρό πρόβλημα με την διαδικασία.καο επίσης αυτό που λένε ότι δεν πονάει δεν ισχύει..εφόσον τρύπα την μήτρα είναι δυνατόν να μην πονάει;με τη λογική και μόνο θεωρώ ότι η δεν θα αντέξω την διαδικασία η σίγουρα θα έχω επιπλοκή.Απο την άλλη το να είμαι συνεχώς με την ανασφάλεια η να φέρω ένα παιδί με πρόβλημα δεν θα το άντεχα.3)άλλος τρόπος να ληφθεί αμνιακό υγρό η λήψη τροφοβλάστης δεν υπάρχει;εννοώ κολπικά κάποια διαδικασία; Επίσης απο τα κολπικά υγρά που εκκρίνονται δεν μπορεί να γίνει κάποια αξιολόγηση υλικού;συγγνώμη αν ρωτάω ανοησίες αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν θα νιώσεις πολλά πράγματα διότι γίνεται καη τοπική αναισθησία. Πραγματικά πιστεύω ωστόσο ότι πέραν του γενετικού θέματος, θα πρέπει να βρεθεί τρόπος αντιμετώπισης του άγχους το οποίο επηρεάζει επίσης πλέον αποδεδειγμένα το έμβρυο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Πρέπει να το κάνετε τώρα γιατί 1. Αν υπάρχει πρόβλημα μια διακοπή τώρα είναι πιο εύκολη
    2. Όντως δεν πονάει
    3. Τώρα είναι λιγότερο επικίνδυνο για αποβολή

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός