• Αλλεργία
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Καλημέρα.Η αλλεργιολογος ωριλα μου είπε πως για να μου κάνει τα δερματολογικα τεστ πρέπει να κόψω την εισπνεόμενη κορτιζονη για 15 μέρες.Η πνευμονολογος μου μου είπε πως δε το έχει ξανακούσει.Εσεις τι λετε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Αυτά που κόβουμε συνήθως στα αλλεργικά δερματικά τεστ είναι τα αντιισταμινικά χάπια, και τα αντιισταμινικά σπρέι και κρέμες. Η εισπνεόμενη κορτιζόνη δεν επηρεάζει κανονικά τα δερματικά τεστ, εκτός εάν η γιατρός σας σκοπεύει να σας κάνει εισπνεόμενη πρόκληση.

    Τσαπτσίνος Νικόλαος

    Αλλεργιολόγος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα. Όχι, δεν ισχύει αυτό. Μπορείτε να συνεχίζετε τα εισπνεόμενα και να κάνετε τα αλλεργικά τεστ κανονικότατα.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα

  • Καταρχήν, η ιατρός είναι είτε αλλεργιολόγος, είτε ΩΡΛ (που είναι και το πιθανότερο από όσα αναφέρετε στην ερώτηση). Εξαιρετικά δύσκολο να κατέχει και τις δυο ειδικότητες. Έχει λογική η απορία της πνευμονολόγου σας. Διακοπή σε εισπνεομενα δεν χρειάζεται, μόνο σε χάπια αντιισταμινικά ή κορτιζόνη, αν για κάποιο λόγο λαμβάνετε. Θα ήταν σωστότερο να αναζητήσετε και να απευθυνθείτε σε ειδικό αλλεργιολόγο

    Κωνσταντινόπουλος Αναστάσιος

    Αλλεργιολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Χαίρετε! Σύμφωνα με τις διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες της ευρωπαϊκής και της παγκόσμιας αλλεργιολογικής εταιρείας τα εισπνεόμενα κορτιζονούχα δεν επηρεάζουν τα δερματικά τεστ. Στην Ελλάδα η ειδικότητα που είναι αναγνωρισμένη επισήμως από το κράτος είναι μόνο η αλλεργιολογία.

    Τάσιος Ιωάννης

    Ειδικός Αλλεργιολόγος Ενηλίκων-Παίδων

    Βόλος