• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 23/04/2023

Μπορεί να υπάρχει αιμορραγία χωρίς πόνο; Το αίμα είναι "καθαρό" ;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε από Χειρουργό ώστε να εντοπιστεί η εστία της αιμορραγίας και να σας προταθεί η κατάλληλη θεραπεία

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν αναφέρεστε σε αιμορραγία από το ορθό, βεβαίως μπορεί να υπάρξει, και η αιμορροϊδοπάθεια είναι μια από τις συχνότερες αιτίες ανώδυνης αιμορραγίας. Λάβετε παρά ταύτα υπ' όψιν σας ότι κάθε αιμορραγία από το ορθό είναι ύποπτη μέχρι αποδείξεως του εναντίου και πρέπει να διερευνάται από χειρουργό στα πλαίσια της πρόληψης.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Συνήθως η αιμορραγία από αιμορροϊδοπάθεια είναι χωρίς πόνο. Ωστόσο εάν εμφανίζετε αιμορραγία, θα πρέπει σίγουρα να εξεταστείτε από κάποιον χειρουργό ή γαστρεντερολόγο και να υποβληθείτε και σε μια κολοσκόπηση.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Φυσικά και μπορεί. Ανεπίπλεκτη αιμορροϊδοπάθεια συνήθως δεν προκαλεί πόνο. Πρωτίστως όμως σε αυτές τις περιπτώσεις καθίσταται επιβεβλημένο να αποκλείσουμε άλλα, σοβαρότερα αίτια απώλειας αίματος από το ορθό.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημερα ! Ναι μπορει να υπάρχει . Μπορει οφείλεται σε αιμορροιδοπαθεια η σε κονδυλώματα η σε κάποιο ΣΥΡΙΓΓΙΟ πρωκτού.

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη