• Hysteroscopy
  • Submitted on 31/01/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ 2 ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ 16Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ, ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ ΠΑΛΜΟΙ, ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ. ΒΙΟΨΙΕΣ ΕΜΒΡΥΩΝ ΚΑΘΑΡΕΣ. ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΚΑΙ NIFT ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ. ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ. ΦΟΝΙΚΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΙΣΩΣ? ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΠΩΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ, ΑΜΕΣΗ ΣΥΛΛΗΨΗ,(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΠΟΜΕΝΕΣ), ΑΡΙΣΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ(ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΧΡΙ Ι3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ), ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΚΕΤΟ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ!

8 specialists answered

  • ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ - DNA ΙΣΤOY ΕΝΔOΜΗΤΡΙΟΥ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα, πέστε μου πόσο χρονών είστε, αν είναι ο ίδιος άνδρας, αν έχει προκύψει κάποια ασθένια τα τελευταία 3,4 χρόνια και αν περάσατε έντονο ή χρόνιο στρες. Επίσης αν έχετε διαβήτη, θυροειδή ή καποια αυτοάνοσο νόσημα.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα σας, η περίπτωση σας θα πρέπει να εξεταστεί από ένα γυναικολόγο που ασχολείται με τις καθ'έξιν αποβολές. Θα πρέπει να δει όλες σας τις εξετάσεις και να σας προτείνει αν χρειάζεται να κάνετε κάποια ακόμα εξέταση ή κάποια θεραπεία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα,
    η υστεροσκόπηση θα μπορούσε να έχει θέση σε κάτι τέτοιο.
    Πόσων ετών είστε?
    Σε τέτοιες περιπτώσεις η διερεύνηση είναι πέραν των εξετάσεων που λέτε ότι ήδη έχετε κάνει.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • Γιά να μπορέσω να σας συμβουλεύσω σωστά, θα πρέπει να σας δω από κοντά, να δω τις ορμονικές σας εξετάσεις, να δω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας σας, τα αποτελέσματα των καρυοτύπων των εμβρύων, την εκτίμηση του ρευματολόγου, της καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης σας, κλπ! Είναι κακό το -μαιευτικό ιστορικό σας και, σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ πρέπει να ξαναμείνετε έγκυος μέχρι να βρεθεί το τί ακριβώς έχετε! Διότι , είναι σίγουρο ότι υπάρχει αιτιολογία για τις 2!!!! αποβολές σας 2ου τριμήνου!!!

    Μέ εκτίμηση,

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Αγαπημένη μου το θέμα είναι πολυπαραγοντικό υπάρχουν ακόμα πιο εξειδικευμένες εξετάσεις που έχουμε το ενδομήτριο και βλέπουμε ακριβώς τα κύτταρα τα φλεγμονώδη μέσα στην ενδομητρική κοιλότητα υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν φλεγμονές που δεν φαίνονται με άλλη εξέταση μπορεί να σας κατευθύνει ο γιατρός σας αν θέλετε τη δική μας γνώμη μπορείτε να περάσετε να μας συμβουλευτείτε

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που ακούω ότι είχατε δύο διαδοχικές αποβολές στις 16 εβδομάδες. Είμαι σίγουρος πως ήταν μια απίστευτα δύσκολη και συναισθηματική περίοδος για εσάς.
    Η αποβολή στις 16 εβδομάδες μπορεί να έχει διάφορες αιτίες, όπως χρωμοσωμικές ανωμαλίες, λοιμώξεις, δομικές ανωμαλίες στη μήτρα ή τον τράχηλο της μήτρας, αυτοάνοσες παθήσεις, έκθεση σε ορισμένες τοξίνες ή φάρμακα και άλλες υποκείμενες ιατρικές καταστάσεις, όπως διαβήτης ή προβλήματα του θυρεοειδούς. Έχετε ελέγξει όλα τα παραπάνω?
    Ωστόσο, σε πολλές περιπτώσεις, η ακριβής αιτία μιας αποβολής παραμένει άγνωστη.
    Λυπάμαι αλλά εφόσον δεν σας έχω εξετάσει και δεν γ
    ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς πολλές φορές οι εξετάσεις που κάνουμε για τις παλίνδρομες κυήσεις δεν καταλήγουν σε κάποιο παθολογικό αποτέλεσμα. Δεδομένων των συνθηκών μια υστεροσκόπηση για λόγους ασφαλείας πρέπει να γίνει, μικροβιολογικές, έλεγχος του σακχάρου και του θυρεοειδούς, έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και αντιπηκτικό λύκου.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia