• Infertility
  • Submitted on 27/01/2023

Είμαι 31 ετών και έκανα εξέταση ΑΜΗ και FSH. Οι τιμές ήταν 1,25 και 6,1 αντίστοιχα. Τι σημαίνει αυτό για την γόνιμοτητα μου και έχει νόημα να σκεφτώ την κατάψυξη ωαρίων;

13 specialists answered

  • Θα πρέπει να γίνει ένας πλήρης έλεγχος και να συζητήσουμε τα πλεονεκτήματα της κατάψυξης ωαρίων στην περίπτωσή σας.

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Gynecologist - Obstetrician

    Larissa

  • Εάν η ΑΜΗ στο ερηαστήριο που κάνατε τη μέτρηση εχει σε ng/mL τότε είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια. Γενικά μειώνεται με την ηλικία χωρίς ναναι ενδεικτικό πάντα για χαμηλή γονημότηα.
    Μεσοσ όρος ειναι 1-3 ng/mL.
    Η κατάψυξη ωαρίων γίνεται σε αυτην την ηλικία αν το επιθυμείται.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Η τιμη της ΑΜΗ ειναι χαμηλη.Συννενοηθειτε με ειδικο κεντρο αναπαραγωγης.

    Oikonomidou Hristina

    Endocrinologist

    Karditsa

  • Η ΑΜΗ είναι χαμηλή.
    Όσον αφορά την κατάψυξη ωαρίων μεγάλο ρόλο παίζει τι πλάνο έχετε σχετικά με την περίοδο γονιμότητας.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • Χρειάζεστε, σέ κάθε περίπτωση, συμβουλευτική από γυναικολόγο αναπαραγωγής!
    Η ΑΜΗ σε τί τιμές είναι η απάντηση; pmol/lt ή ng/ml΄;
    Με εκτίμηση,

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Η κατάψυξη ωαρίων γενικότερα είναι μία πολύ καλή σκέψη όσον αφορά αυτή την τιμή είναι καλή για την ηλικία σας

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας, αν δεν έχετε πλάνο εγκυμοσύνης στο βραχυπρόθεσμο μέλλον, η κατάψυξη ωαρίων είναι μια καλή και σίγουρη μέθοδος για μελλοντική ασφάλεια.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλημερα σας, καλο να πατε σε γυναικολογο, και αν ακομα το ΑΜΗ δεν ειναι παρα πολυ χαμηλο.

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας! Οι τιμές που αναφέρεται πιο πάνω μας δείχνουν τα ωοθηκικα σας αποθέματα αυτή τη στιγμή και μου φαίνονται φυσιολογικές εάν ερμηνευτούν μεμονωμένα. Από την άλλη η συζήτηση για την κατάψυξη ωαρίων απαιτεί τη λήψη ενός αναλυτικού ιστορικού, την κλινική εξέταση για να δούμε την συνολική σας υγεία και φυσικά την ενημέρωση σας. Γνώμη μου είναι ότι αυτή η διαδικασία απαιτεί να επισκεφθείτε έναν γυναικολόγο και να συναποφασισετε εάν η κατάψυξη ωαρίων είναι η καλύτερη λύση για σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Φυσικά και έχει νόημα - για προετοιμασία πριν την κατάψυξη ωαρίων καλό είναι να συμβουλευθείτε γυναικολόγο με ειδίκευση στην υπογονιμότητα

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Η FSH είναι καλή για την ηλικία σας, η ΑΜΗ είναι χαμηλή αλλά δεν μπορούμε να βασιστούμε σε αυτή για να απαντήσουμε για πόσα χρόνια θα υπάρχει γονιμότητα. Αν δεν έχετε άμεσα στο μυαλό σας τον προγραμματισμό της οικογένειας θα συνέστηνα να κάνετε κατάψυξη ωαρίων όχι λόγω της χαμηλής ΑΜΗ αλλά λόγω του όσο μικρότερη είναι η ηλικία τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα των ωαρίων που παράγονται (κυρίως μετά τα 35 είναι μεγάλο το ποσοστό των χρωμοσωμικών ανωμαλιών)

    Κανελλοπούλου Σοφία

    Endocrinologist

    Agioi Anargiri

  • Είναι καλές. Η κατάψυξη ωαρίων ενδείκνυται αν σκοπεύουμε να κάνουμε παιδάκι αργότερα...

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • Καθώς μεγαλώνει η γυναίκα, τα επίπεδα της ΑΜΗ μειώνονται .Η FSH αν έχει γίνει σε σωστή φάση κύκλου είναι μια χαρά, η ΑΜΗ είναι οριακά χαμηλή. Τα επίπεδα της AMH αποτελούν έναν πρώιμο δείκτη της μειούμενης ωοθηκικής λειτουργίας, αλλά δεν είναι ο μόνος δείκτης. Επίσης μας δίνει πληροφορίες μόνο για την ποσότητα των ωαρίων και όχι για την ποιότητα αυτών. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να προχωρήσετε (με ή χωρίς το σύντροφο σας) σε περαιτέρω εξετάσεις για να υπάρξει μία ολοκληρωμένη εκτίμηση της γονιμότητας σας ή της γονιμότητας του ζευγαριού. Ηλικία 30-37 ετών θεωρείται ιδανική για να προχωρήσει μια γυναίκα σε κρυοσυντήρηση ωαρίων (και ανεξάρτητ... Read more

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi