• Heart Triplex
  • Submitted on 02/12/2022

Kαλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν λέγοντας triplex καρδιάς εννοούμε το καρδιογράφημα ή είναι κάτι πιο εξεζητημένο?

25 specialists answered

  • Εννοούμε υπερηχοκαρδιογράφημα, που είναι άλλη εξέταση.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • Triplex είναι η υπερηχογραφική μελέτη της καρδιάς. Είναι πολύ πιο ειδική (και ακριβή) εξέταση από το καρδιογράφημα...!

    Vahliotis Vasileios (Deactivated account)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Patisia

  • ΤΡΙΠΛΕΞ καρδιάς είναι ο υπερηχογραφικός έλεγχος καρδιάς και ΟΧΙ το ηλεκτροκαρδιογράφημα.

    Hararis Giorgos (Deactivated account)

    Cardiologist

    Kalamata

  • Το triplex είναι ο υπερηχος καρδιάς. Άλλη εξέταση είναι το ηλεκτροκαρδιογραφημα.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • όχι -είναι εντελώς διαφορετικές εξετάσεις .Συμπληρώνει η μια την άλλη

    Οσανλού Σαρζάντ - Σοφία

    Cardiologist

    Kalamaria

  • Εννοούμε τον υπέρηχο καρδιάς. Το ηλεκτροκαρδιογράφημα είναι διαφορετική εξέταση.

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • Είναι τελείως διαφορετικό. Οι πληροφορίες από το καρδιογραφημα είναι άλλες σε σχέση με αυτές από το triplex. Σιγουρα το ένα συμπληρωνει το άλλο για την συνολική εκτίμηση του ασθενή.

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Cardiologist

    Glyka Nera

  • Καλησπέρα. Triplex είναι ο υπέρηχος καρδιάς όχι το καρδιογράφημα

    Καρανίκας Σταύρος

    Cardiologist

    Ilisia

  • Αλλο το καρδιογραφημα, αλλο το triplex. To triplex ειναι ο υπερηχος καρδιας.
    (επισημα λεγεται ηχωκαρδιογραφία, καθως ειναι απο την ηχω -echo και οχι απο τον ηχο).

    Maniotis Hristos

    Cardiologist

    Ilisia

  • Καλημέρα σας. Το triplex είναι υπέρηχος καρδιάς που απεικονίζει διδιαστατα την καρδιά. Το καρδιογράφημα καταγραφει την ηλεκτρική δραστηριότητα της καρδιάς. Πρόκειται για συμπληρωματικές εξετάσεις. Καμία δεν υποκαθιστά την άλλη.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Cardiologist

    Nea Smirni

  • Λέγοντας Triplex καρδιάς εννοούμε υπερηχογράφημα καρδιάς που περιλαμβάνει δισδιάστατη απεικόνιση(2D), Doppler μελέτη και έγχρωμη χαρτογράφηση(Color Doppler).

    Deligeorgis Alexandros (Deactivated account)

    Cardiologist

    Ampelokipoi

  • Triplex καρδιάς είναι ο υπερηχος καρδιας

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Evosmos

  • ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

    Simitsis Stylianos

    Cardiologist

    Platia Mavili

  • ΤΟ ΤΡΙΠΛΕΞ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ (ΗΚΓ). ΤΟ ΗΚΓ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, ΕΝΩ ΤΟ ΤΡΙΠΛΕΞ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ (πχ ΠΙΕΣΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗΣ ΑΡΤΗΡΙΑΣ, ΣΤΕΝΩΣΕΙΣ - ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΕΣ ΒΑΛΒΙΔΩΝ κτλ). ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ (ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΟΣΟΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ), ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΑ Ή ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli

  • Δεν εννοούμε το καρδιογράφημα. Με το τρίπλεξ καρδιάς ερευνούμε την δομή και τη λειτουργία της καρδιάς με τους υπέρηχους.

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli

  • Triplex καρδιάς, είναι ο υπέρηχος καρδιάς.
    Το καρδιογράφημα είναι εντελώς διαφορετική εξέταση.

    Ματζίρης Ιωάννης (Deactivated account)

    Cardiologist

    Perea

  • Καλημέρα σας. Όταν λέμε triplex καρδιάς εννοούμε το έγχρωμο υπερηχοκαρδιογράφημα. Το απλό ηλεκτροκαρδιογράφημα είναι η εξέταση όπου με τα ηλεκτρόδια (οι "βεντούζες" και τα "μανταλάκια") βγαίνει το ηλεκτροκαρδιογράφημα, δηλαδή το χαρτί με τα μικρά τετραγωνάκια επί του οποίου με μια μαύρη γραμμή απεικονίζεται η ηλεκτρική δραστηριότητα της καρδιάς. Από την άλλη με το triplex καρδιάς βλέπουμε την καρδιά ανατομικά μαζί με τις βαλβίδες και την αορτή και με το χρώμα απεικονίζεται γενικά η ροή του αίματος.

    AGGELOPOULOS PANAGIOTIS

    Cardiologist

    Kimi

  • Καλημέρα σας. Το διαθωρακικό υπερηχοκαρδιογράφημα (triplex καρδιάς) αποτελεί μία μη επεμβατική, ανώδυνη και ακίνδυνη εξέταση που πραγματοποιείται από τον καρδιολόγο και εκτιμά τις διαστάσεις και τη λειτουργικότητα της καρδιάς, την ανατομία και τη λειτουργικότητα των βαλβίδων, τις διαστάσεις της θωρακικής αορτής, τη περικαρδιακή κοιλότητα κ.α. Πραγματοποιείται με τη βοήθεια υπερηχητικών κυμάτων τα οποία ανακλώνται παράγοντας εικόνες και ήχους που μας βοηθούν στον εντοπισμό/διάγνωση κάποιας καρδιακής βλάβης/ανωμαλίας ή δυσλειτουργίας.
    Χρησιμοποιείται για τη διερεύνηση συμπτωμάτων όπως θωρακικό άλγος, δύσπνοια, αίσθημα παλμών, τη παρακολούθη
    ... Read more

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Cardiologist

    Neo Psychiko

  • Το triplex καρδιάς είναι άλλη εξέταση από το απλό ηλεκτροκαρδιογράφημα είναι ο υπέρηχος καρδιας

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Cardiologist

    Kifisia

  • Καλημέρα! Triplex καρδιάς είναι το υπερηχογράφημα και όχι το καρδιογράφημα. Δεν αποτελεί εξεζητημένη εξέταση αλλά μια σημαντική εξέταση ρουτίνας στην διερεύνηση των καρδιολογικών προβλημάτων.

    Δεληγιαννίδης Αριστείδης

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Thessaloniki

  • To υπερηχογραφημα καρδιας. Οχι καρδιογραφημα.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas

  • Καλησπέρα σας.
    Πρόκειται για διαφορετική εξέταση, η κάθε εξέταση εξυπηρετεί το σκοπό της.
    Το triplex καρδιάς (ή υπερηχοκαρδιογράφημα) είναι μία μη επεμβατική εξέταση που ελέγχει τις καρδιακές κοιλότητες και τις βαλβίδες της καρδιάς. Πρόκειται για διαθωρακικό υπερηχογράφημα καρδιάς που πραγματοποιείται με τη βοήθεια υπερηχητικών κυμάτων υψηλής συχνότητας. Με αυτό εκτιμόνται η συνολική λειτουργία και η δομή της καρδιάς και των επιμέρους τμημάτων της: τα τοιχώματα του μυοκαρδίου, οι βαλβίδες και τα πέριξ μεγάλα αγγεία όπως η αορτή,η πνευμονική αρτηρία και η κάτω κοίλη φλέβα.

    Με εκτίμηση,
    Αρετή Κουμελλη
    Ειδικός Καρδιολόγο
    ... Read more

    Κουμέλλη Αρετή

    Cardiologist

    Ampelokipoi

  • το ίδιο ειναι

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Kolonaki

  • Λεγονας triplex εννοουμε τον διαθωρακικο υπερηχο καρδιας.Με το καρδιογραφημα καταγραφουμε τη ηλεκτρικη διεγερση της καρδιας ενω με το triplex την ανατομια της.Ειναι δυο διαφορετικες εξετασεις που η μια συμπληρωνει την αλλη

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Το triplex καρδιάς ή αλλιώς υπερηχοκαρδιογραφημα είναι μια εξέταση που χρησιμοποιεί την τεχνολογία των υπερήχων για να εξετάσει τη δομή-ανατομία και τη λειτουργία της καρδιάς. Μια πλήρης υπερηχοκαρδιογραφικη μελέτη έχει διάρκεια 20-30 λεπτά.
    Το ηλεκτροκαρδιογράφημα είναι μια διαφορετική εξέταση που εξετάζει τον καρδιακό ρυθμό. Παράλληλα μπορεί να δώσει μια πρώτη εκτίμηση για τη βασική δομή και τη βασική λειτουργία της καρδιάς. Είναι ταυτόχρονα η πιο χρήσιμη αλλά απλή και εύκολη καρδιολογική εξέταση και πραγματοποιείται σε 5 λεπτά.
    Οι δυο εξετάσεις συμπληρώνουν η μια την άλλη.

    Eykarpidis Eyaggelos

    Cardiologist

    Kalamaria