• Schizophrenia
  • Submitted on 14/12/2022

Βοβαμαι ότι ο γιος μου 14 χρόνων έχει ηβηφρενεια τι να κανω

63 specialists answered

  • Επίσκεψη σε ψυχίατρο για αξιολόγηση , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Χρειάζεται να τον δει κάποιος παιδοψυχίατρος για να το αξιολογήσει αυτό.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, αν σας απασχολεί κάτι τέτοιο θα ήταν καλό να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και ειδικότερα έναν ψυχίατρο.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο.

    Μπαζίγου Σταυρούλα

    Ψυχολόγος

    Kalamata

  • Ο όρος ηβηφρένεια είναι ένας παλιός όρος κατηγοριοποίησης ψυχωσικών διαταραχών, ο οποίος πλέον δεν χρησιμοποιείται. Πιθανά μπορεί να το διαβάσατε στο διαδίκτυο ή κάποιος άλλος να σας έστρεψε προς αυτή την κατεύθυνση. Αφού γράφετε την λέξη «φοβάμαι» προφανώς έχετε κάνει κάποια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Μην βιάζεστε όμως να βγάλετε συμπεράσματα, αν πρώτα δεν συμβουλευθείτε κάποιον ειδικό, ο οποίος πρώτα θα πρέπει να κάνει μια πλήρη ψυχιατρική αξιολόγηση και μετά να καταλήξει σε μια διάγνωση. Άλλωστε και η ηλικία του γιου σας (εφηβική ηλικία), μπορεί να οδηγεί σε κάποια άλλη διαταραχή, η οποία να σας προσομοιάζει με την ηβηφρένεια, η οπ... Read more

    Νέστορος Ιωάννης

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Syntagma

  • Μπορειτε να επισκεφτείτε εναν παιδοψυχίατρο για να βοηθηθείτε. Ωστόσο οι κρίσεις θυμού ειναι μαλλον συνηθισμένο φαινόμενο στην εφηβεία. Θα πρέπει επισης να ελεγθει η πιθανοτητα γα αλλες καταστάσεις οπως η εξαρτηση απο οθόνες και διαδίκτυο.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Είναι απαραίτητο να τον δει ένας Παιδοψυχίατρος, ώστε να δείτε πως θα προχωρήσετε έπειτα. Είναι αρκετά σοβαρό αυτό που αναφέρατε. Μην χάνετε χρόνο.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Αν ισχύει κάτι τέτοιο χρειάζεται αξιολόγηση από κεδασυ ή και διάγνωση από παιδοψυχιατρικο κεντρο

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Επισκέπτεστε έναν/μία παιδοψυχίατρο εσείς και περιγράφετε οτι σας ανησυχεί.

    Papamihail Nikolaos

    Psychiatrist

    Chalkida

  • Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Το καλύτερο θα ήταν να πάτε το παιδί σε κάποιον ειδικό και να συζητήσετε μαζί του για το πως να το διαχειριστείτε . Για να έχει μια πλήρη εικόνα χρειάζεται να μιλήσει με το ίδιο το παιδί.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Γεια σας. Σας προτείνω να απευθυνθείτε στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας της περιοχής σας. Εναλλακτικά μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ιδιώτη παιδοψυχίατρο ώστε να γίνει η σωστή διάγνωση.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να επισκεφτείτε έναν παιδοψυχίατρο που θα λάβει το αναλυτικό ιστορικό και θα του περιγράψετε τα συμπτώμτα που παρατηρείτε. Αν δεν ισχύει η διάγνωση θα καθυσηχάσει την ανησυχία σας και θα σας συμβουλευσει ανάλογα. Αν όντως βρίσκεται στα πρώτα στάδια κάποιας διαταραχής θα μπορέσετε να λάβετε την καλύτερη βοήθεια ώστε να το προλάβετε νωρίς. Για ότι χρειαστείτε παραμένω στην διάθεσή σας!!

  • Να επισκεφτείτε παιδοψυχιατρο

    Gkiouzelis Ioannis

    Psychiatrist

    Platia Mavili

  • Καληςπερα σας,

    Η επίσκεψη σε έναν παιδοψυχίατρο θα σας ανακουφίσει απο το άγχος και την αγωνία που προκύπτει έχοντας υποψίες για κάποια διαταραχή.

    Καράμπελα Ηλιάνα (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Vrilissia

  • Πρέπει οπωσδήποτε να εκτιμηθεί από ειδικό

    Apostolikas Apostolos

    Psychiatrist

    Trikala

  • Καλησπέρα σας,
    Χρειάζεται να μιλήσετε με παιδοψυχίατρο

    Ρωμαίου Βάσω

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Dafni

  • Ένας ειδικός παιδοψυχίατρος θα μπορούσε να εξετάσει το παιδί σας και να σας κατευθύνει κατάλληλα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Λόγω της ηλικίας του παιδιού, θα πρότεινα σαν πρώτη κίνηση, να απευθυνθείτε στο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. (Κέντρο Διεπιστημονικής Αξιολόγησης Συμβουλευτικής και Υποστήριξης) της περιοχής σας ή στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας όπου ανήκετε. Εκεί μια ομάδα από επιστήμονες θα αξιολογήσουν και θα διαγνώσουν το παιδί και θα προτείνουν αλλά και θα χορηγήσουν τις απαραίτητες θεραπείες, αν αυτές κριθούν απαραίτητες. Μετέπειτα, αναλόγως με την διάγνωση του παιδιού θα χρειαστεί να αναζητήσετε και τον κατάλληλο θεραπευτή που θα αναλάβει την θεραπεία του. Καλές γιορτές!

    Nikolaos Ftiakas

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • καλησπέρα σας, θα πρέπει να κουβεντιάσετε τα συμπτώματα που παρουσιάζει το παιδί με ψυχίατρο. Εάν διαγνωσθεί κάποιο πρόβλημα ψυχικής υγείας θα σας ενημερώσει και για την ανάλογη φαρμακευτική αγωγή που ίσως χρειαστεί να λαμβάνει. Η ενημέρωση γύρω από τα συμπτώματα της νόσου και την θεραπεία θα μαλακώσει τον φόβο και το άγχος. Μην ξεχνάτε όμως ότι χρειάζεστε και εσείς φροντίδα και υποστήριξη, για να αντιμετωπίσετε αυτή την κατάσταση και παράλληλα να δημιουργήσετε ένα περιβάλλον στήριξης για το παιδί σας.

    Μιχαλοπούλου Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Vironas

  • Αν θεωρείτε ότι ο έφηβος γιος σας αντιμετωπίζει προβλήματα χρειάζεται να απευθυνθείτε σε μια δομή στην οποία θα γίνει έλεγχος της κατάστασης με πολλούς τρόπους. Στην Αθήνα για παράδειγμα υπάρχει το παιδοψυχιατρικό τμήμα του νοσοκομείου Γ. Γεννηματάς που απευθύνεται σε αυτές τις ηλικίες. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να τεθεί μια τέτοια διάγνωση από έναν μη ειδικό. Χρειάζεται επίσης η συμμετοχή των γονιών σε όλη τη διαδικασία.

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Exarcheia

  • Να κλείσετε ραντεβού σε παιδοψυχίατρο, ώστε να εξετάσει το παιδι.

    Γιούμπαση Ζέφη

    Ψυχολόγος

    Kallithea

  • Γεια σας. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να επισκεφτεί κάποιον ψυχίατρο για διάγνωση.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Χρειάζεται να γίνει μια αξιόπιστη διάγνωση. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο.

    Βρεττού Αγγελική

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Η ηβηφρένεια αναφέρεται την πρώιμη έναρξη της σχιζοφρένειας κατά την εφηβική ηλικία. Όπως και στη σχιζοφρένεια, έτσι και σε αυτή την συνθήκη, υπάρχει σημαντική χάλαση της σχέσης πραγματικότητας και εαυτού. Ως εκ τούτου η ηβηφρένεια αφορά ένα σύνολο συμπτωμάτων τα οποία περιλαμβάνουν:
    • Διαταραχές στην σκέψη και την αντίληψη (π.χ. παραληρητικές ιδέες, ψευδαισθήσεις, κ.α. )
    • Διαταραχές στον τρόπο βίωσης του εαυτού (σαν ο εαυτός να μην ελέγχεται από το ίδιο το άτομο)
    • Διαταραχές στις γνωστικές λειτουργίες (π.χ. στην μνήμη, προσοχή), στο συναίσθημα
    • Διαταραχές στη συμπεριφορά
    • Αρνητικά συμπτώματα, όπως η κατατονία
    Σημα
    ... Read more

    Kargakis Emmanouil kai Synergates

    Κλινικός Συμβουλευτικός Ψυχολόγος MA - Γνωσιακή - Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία

    Heraklion

  • Εαν σας απασχολεί κάτι σχετικά με τον γιο σας και την ψυχική του υγεία μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο ή κάποια μονάδα εφήβων ώστε να σας κατευθύνει και να σας βοηθήσει με ασφάλεια για να διαμορφωθεί το κατ'α΄ληλο υποστητρικτικό πλαίσιο τόσο για το παιδί σας όσο και για σας.

    Lekkou Eleni A

    Ψυχολόγος

    Ano Patisia

  • Να επισκεφθείτε άμεσα έναν παιδοψυχίατρο .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Chania

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο για να μπορέσει να σας δώσει μια σωστή και έγκυρη διάγνωση και να σας προτείνει τρόπους αντιμετώπισης.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Παιδοψυχιατρική αξιολόγηση, εκτίμηση και διάγνωση. Η σύσταση μου είναι και η διασταύρωση με δεύτερο (ή και τρίτο) επιστήμονα. Ξεκινήστε από κάποιο Παιδοψυχιατρικο τμήμα Δημόσιου νοσοκομειου

    Δαβλέρη Ειρήνη (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Korinthos

  • Επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο αρχικά να του πείτε τι παρατηρείτε στο γιο σας και θα σας καθοδηγήσει ανάλογα.

    Χορομίδου Δανάη (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο και αυτός/ή θα σας καθοδηγήσουν καταλλήλως.

    Mpoukouvala Varvara

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Volos

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο, προκειμένου να γνωματεύσει εάν ο γιος σας πάσχει από ηβηφρένεια. Στη συνέχεια, θα βοηθούσε πολύ να πραγματοποιούσατε ψυχοεκπαίδευση, προκειμένου να εξοικειωθείτε με την νόσο και συνεδρίες είτε σε οικογενειακό είτε σε ατομικό επίπεδο, ώστε να υποστηριχθείτε κατάλληλα.

    Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εμμανουέλα-Μαρίνα Βιντιάδη
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια MSc

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Kifisia

  • Καλησπέρα σας,

    Συστήνεται, να επισκεφθείτε οπωσδήποτε, παιδοψυχίατρο.

    Kallinikou Roz - Ann (Deactivated account)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Papagou

  • Καλησπέρα σας, επειδη η κλινική εικόνα γενικότερα κάποιας ψυχικής νόσου μπορεί να έχει κοινά στοιχεία με άλλη καθώς επίσης και να υπάρχει και συννοσηρότητα, για τον εντοπισμό και την διάγνωση της διαταραχής που αναφέρατε και σύμφωνα με ηλικιακή ομάδα του παιδιού θα χρειαστεί να συμβουλευτείτε παιδοψυχίατρο.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Παρακαλώ επισκευθείτε παιδοψυχίατρο για να αξιολογήσει τον γιο σας.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Να τον συνοδεύσετε σε ψυχίατρο για να γίνει η διάγνωση από ειδικό.

    Petroheilou Katia

    Ψυχολόγος

    Agia Paraskevi

  • καλημέρα. Θα πρότεινα να επισκεφτείτε με τον γιο σας έναν παιδοψυχίατρο.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Glyfada

  • Καλημέρα, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον παιδοψυχίατρο προκειμένου να σας κατευθύνει καταλλήλως.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Dafni

  • Καλημέρα σας, εάν έχετε κάποια τέτοια υποψία, θα πρέπει άμεσα να γίνει εκτίμηση από ψυχίατρο . Εκείνος θα σας κατευθύνει για τις περαιτέρω ενέργειες που θα χρειαστούν ή όχι (για παράδειγμα φαρμακευτική αγωγή, συμμετοχή σε ομαδες, κ.ά)

    Καμτσαδέλη Βασιλική (Deactivated account)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Koukaki

  • Καλημέρα σας.
    Πού βασίζονται οι φόβοι σας αυτοί;
    Το κυριότερο είναι να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να αναφέρετε το πλήρες ιστορικό του παιδιού σας, αλλά και του πλαισίου που μεγαλώνει, δηλαδή της οικογένειάς σας. Εξίσου σημαντικό είναι ο εκάστοτε ειδικός να έχει ο ίδιος κλινική εικόνα για το γιο σας,΄ ώστε να μπορεί να εξαγάγει ασφαλή συμπεράσματα.
    Απαραίτητο είναι ,βέβαια, να γνωρίζουμε το ιστορικό του εκάστοτε ανθρώπου ξεχωριστά. Ιδιαίτερα σε θέματα ψυχικής υγείας δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κάνουμε γενικεύσεις.
    Εύχομαι να είστε όλο και καλύτερα...
    Είμαι στη διάθεσή σας.

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kalamata

  • Θα πρέπει να απευθύνθηκε σε παιδοψυχίατρο,ώστε μα εκτιμήσει το παιδί κ να σας βοηθήσει ανάλογα.

    Χριστίνα Σέκουλη (Deactivated account)

    Psychiatrist

    Thermi

  • Επισκεφτείτε παιδοψυχίατρο για να γίνει διάγνωση και να δοθεί θεραπεία.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλό είναι νε θυμόμαστε πως οι γιατροί είναι αυτοί που κάνουν τις διαγνώσεις και στην περίπτωση αυτή και οι ψυχολόγοι. Βέβαια η αρχική εκτίμηση θα πρέπει να γίνεται από ψυχίατρο που μπορεί να καθορίσει και την φαρμακοθεραπεία. Κατόπιν, μπορείτε να προχωρείσετε στην αναζήτηση ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή για την ψυχοθεραπεία που ολοκληρώνει το πλαίσιο αντιμετώπισης. Είναι σημαντικό να θυμάστε πως αφού το παιδί σταθεροποιηθεί με την θεραπεία που θα δώσει ο ψυχίατρος είναι προς όφελός του να κάνει και ψυχοθεραπεία. Καλή τύχη στο παιδί και εσάς.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να μην προτρεχετε με τη διάγνωση και να απευθυνθείτε σε έναν καλό ψυχολόγο ή παιδοψυχιατρο περιγράφοντας τα συμπτώματα για περαιτέρω καθοδήγηση

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Psychiatrist

    Thessaloniki

  • Αν παρατηρείτε κάποια έντονη αλλαγή στον τρόπο σκέψης, αντίληψης και συμπεριφοράς στο παιδί σας, είναι πολύ σημαντικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Η ηβηφρένεια είναι μια αρκετά σοβαρή διαταραχή, χρειάζεται να παρακολουθηθεί από ψυχιάτρο ώστε να γίνει η διάγνωση και να λάβει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και να σας προτείνει αντίστοιχα θεραπευτικά πλαίσια ώστε να λάβει ολοκληρωμένη υποστήριξη.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Κατ' αρχήν, αν δεν έχει εξεταστεί, δεν μπορεί να ξέρει κανείς τι έχει. Χρειάζεται οπωσδήποτε να επισκεφτείτε ειδικό, ψυχίατρο, και να ακολουθήσετε την συμβουλή του, είτε συστήσει φαρμακευτική αγωγή είτε ψυχοθεραπεία.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Γειά σας!
    Φαντάζομαι ότι υπάρχουν λόγοι που σας οδήγησαν σε αυτή την "διάγνωση"!
    Θα πρέπει να συζητήσετε γι' αυτο με ενα ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο!

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Εάν υπάρχουν συμπεριφορές που σας ανησυχούν θα πρέπει να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο προκειμένου να γίνει διάγνωση . Για να αναφέρεστε σε υποψία ηβηφρένειας αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει έντονη και ανησυχητική συμπτωματολογία.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Απευθύνεται σε ψυχίατρο ανηλίκων

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχιατρο.

    Τσαμίδου Μόνα Ζωή

    Ψυχολόγος MSc

    Kalamaria

  • Γεια σας. Λυπάμαι που περνάτε δύσκολα αλλά χαίρομαι που κάνατε το πρώτο βήμα για να λάβετε βοήθεια. Θα σας συμβούλευα να μην ψάχνετε πολύ στο Ίντερνετ σχετικά γιατί μπορεί να μπερδευτείτε. Η εφηβεία είναι από μόνη της πολύπλοκη. Πρέπει να δείτε κάποιο παιδο-ψυχίατρο ή κάποιον παιδο-ψυχολόγο. Θα ήταν καλό να μην αφήσετε πολύ καιρό να περάσει . Εύχομαι σύντομα να λάβετε βοήθεια.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ. Θα πρότεινα άμεσα να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο για αξιολόγηση. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να τον "πείσετε" να πάει, αλλά είναι ακόμα ανήλικος και εσείς έχετε ακόμα το δικαίωμα να παίρνετε τις αποφάσεις για εκείνον. Προτεραιότητα είναι να ανταποκριθεί στη φαρμακευτική αγωγή, και αν ο ψυχίατρος το κρίνει απαραίτητο, να αρχίσει να μιλάει με κάποιον ψυχολόγο. Ίσως χρειαστείτε και εσείς. Επίσης ίσως θα ήταν καλό να κάνει το παιδί και μία μαγνητική εγκεφάλου, για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο ύπαρξης κάποιας παθολογικής αιτίας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Να απευθυνθείτε σε ειδικό για να δείτε τι συμβαίνει στο παιδί. Όσο πιο νωρίς τόσο πιο εύκολη η αντιμετώπιση.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας.
    Η επίσκεψη σε έναν παιδοψυχίατρο θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες του γιου σας.
    Η χρήση του όρου δηλώνει ότι έχετε κάποια γνώση ή επαφή με τα συμπτώματα του γιου σας. Μπορεί όμως να έχετε παραπληροφορηθεί από διαδικτυακές αναζητήσεις. Ένας παιδο-ψυχίατρος θα σας βοηθήσει να προσεγγίσετε με ασφάλεια τις δυσκολίες του γιου σας.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ψυχίατρο για να βγάλει διάγνωση.

    Pappa Hristina

    Ψυχολόγος

    Anavissos

  • Αρχικά είναι σημαντικό να αποφύγουμε να χρησιμοποιούμε με ευκολία τις διαγνώσεις χωρίς να έχουμε επισκεφθεί κάποιον ειδικό. Ας μείνουμε στο ότι κάτι υποπτεύεστε ότι συμβαίνει με τον γιό σας και αυτό είναι αρκετό για να επισκεφθείτε έναν παιδοψυχίατρο. Η εφηβεία είναι ιδιαίτερη περίοδος και κάποιες φορές κάποιες συμπεριφορές των παιδιών μπορεί να ΄φέρνουν' σε κάποιες ψυχοπαθολογικές συμπεριφορές, όποτε χρησιμότερο είναι να περιμένετε την συνάντηση με τον ειδικό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Θα ήταν χρήσιμο να Απευθυνθείτε σε κάποιο παιδοψυχιατρο για να γίνει αξιολόγηση.

    Ανδρεαδάκη Καλλιόπη

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα,

    Η πιο σωστή λύση είναι μια συνέδρια με έναν ψυχίατρο.

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Kolonaki

  • Αμεσα να εξεταστεί από ψυχίατρο με αναλυτικη και λεπτομερη περιγραφή όλων των συμπτωμάτων που έχετε παρατηρήσει.

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Chalandri

  • Καλησπέρα σας. Η μοναδική ασφαλής επιλογή είναι να απευθυνθείτε σε κάποιο δημόσιο φορέα (πχ το νοσοκομείο Παίδων) για αξιολόγηση του παιδιού και κατόπιν θα σας κατευθύνουν εκεί οι ειδικοί για το τι πρέπει να κάνετε.

    Μυλωνά Αικατερίνη

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας! Να επισκεφτείτε έναν παιδοψυχίατρο άμεσα.

    Παπαχρήστου Ανδριάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Agia Paraskevi

  • Να φροντίσετε να αξιολογηθεί άμεσα από ειδικούς οι οποίοι να εξειδικεύονται στην ηλικία του. πχ παιδοψυχίατρος.

    Ανδρεαδάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια- Εξαρτησιολόγος

    Alimos

  • Καλησπέρα. Θα βοήθαγε να μιλήσετε σε κάποιον ειδικό να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Γκανάς Στέλιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Gerakas