• STD
  • Submitted on 04/03/2023

Ποσο συχνά είναι τα εξωτερικά κονδυλώματα; Γιατί ενώ ο ιός είναι από τους πιο συχνούς θεωρείται από τα χειρότερα stds; (Δε μιλάω για τα στελέχη καρκίνου). Ποσό καιρό μετα την καυτηρίαση υπάρχει επανεμφάνιση κ μετα από ποσό καιρό επιτρέπεται η σεξουαλικη επαφή ώστε να μη κολλήσει ο σύντροφος; Μετά την καυτηρίαση πρέπει να ενημερώνονται οι νέοι σύντροφοι ότι στο παρελθόν υπήρχε κονδύλωμα; Είχα ένα μικρό το βγάλαμε με λέιζερ πριν δυο μηνες αλλά φοβάμαι παρά πολύ μη κολλήσω κάποιον νέο σύντροφο που δε μ φταίει σε κάτι. Φοβάμαι ότι δε θα χω ξανά σεξουαλικές επαφές!

7 specialists answered

  • καλυτερα για ενα διαστημα καντε με προφυλακτικο και μετα ελευθερα

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Δεν υπάρχουν στατιστικά αποτελέσματα για την συχνότητα της εμφάνισης σε κάθε χώρα ( διότι τα τελευταία χρόνια με την ένταξη του εμβολιασμού σε πολλές χώρες έχει εξαφανιστεί ο ιός). Μετά από κάθε καυτηριασμό και βάσει του ιικού φορτίου σχετίζεται η πιθανή επανεμφάνιση ή ακόμη και από έντονο stress ή κάποια άλλη ίωση. Η περίοδος προσοχής μετά από καυτηριασμό ή κρυοπηξία μπορεί και να φτάσει τους 6 μήνες

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Ο ιός παραμένει για πάντα στον οργανισμό και επανέρχεται σε φάσεις έντονου σωματικού ή ψυχικού στρες δηλ. όταν πέφτει η άμυνα του οργανισμού. Επίσης η εναλλαγή πολλών σεξουαλικών συντρόφων ευνοεί την επανεμφάνιση

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Ο ιός του Hpv είναι τόσο συχνός που δεν είναι λόγος άγχους και ανησυχίας. Χρειάζεται να γίνεται τακτικός έλεγχος στους συντρόφους ώστε αν τυχόν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα, να θεραπεύεται άμεσα. Επιπλέον ο καυτηριασμός ή η χρήση λέιζερ δεν εξαφανίζει 100% τον ιό. Υπάρχει το ενδεχόμενο υποτροπής.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Τα κονδυλώματα έχουνε χρόνο επώασης από έναν έως έξι μήνες αν από την πρώτη εμφάνιση και μετά το πέρας των έξι μηνών δεν εμφανιστεί κάτι άλλο λογικά έχετε τελειώσει

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Αν κανετε hpv dna test τοτε θσ ξερετε ακριβως τι σας συμβαινει..ξεκαθαριζει τα παντα

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Αγαπημένη μου τα κονδυλώματα είναι αρκετά συχνά που εμφανίζονται μετά τον καυτηριασμό στο επόμενο εξάμηνο η πιθανότητα είναι μεγαλύτερη να ξαναεμφανιστούν αλλά εννοείται ότι μπορεί να εμφανιστούν ανά πάσα ώρα στη διάρκεια της ζωής μας η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος εφόσον δεν έχετε οξυτενή κονδυλώματα εμφανή είναι μικρή για αυτό λοιπόν όταν βγαίνουν κονδυλώματα καλό είναι να τα κοίτα αμέσως για να μειώσετε την πιθανότητα μετάδοσης

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro