• STD
  • Submitted on 22/01/2023

Καλησπέρα, μου έχει κάνει στοματικό ιερόδουλη και ανυσηχώ μήπως έχω κολήσει κάτι. Έιναι επικίνδυνη πρακτική το στοματικό; Ευχαριστώ

13 specialists answered

  • Με στοματικό σεξ μπορείτε να κολλήσετε πολλά ΣΜΝ εάν η υγιεινή του στόματος είναι κακή και υπάρχουν μικροπληγές ή απλά με το σάλιο και αν το πέος έχει επίσης μικροπληγές. Καλύτερα να φοράτε προφύλακτικό. Καντε εξέταση αίματος για ΣΜΝ

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Το στοματικό Σεξ εγκυμονεί κινδύνους , κυρίως με Ιερόδουλες( λόγω μεγάλης και ανεξέλεκτης επαφής με πολλά άτομα) όπως η Βλεννόροια

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Συνήθως με τον στοματικό έρωτα δεν μεταδίδονται ΣΜΝ

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Χωρίς προφυλάξεις μπορεί να μεταδοθούν σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα όπως ο HPV και με το στοματικό σεξ.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • δεν είναι το ίδιο με ελεύθερη επαφ'η χωρίς προφυλαχτικό, αλλά υπάρχει δυνατότητα να κολλήσετε κάποιο νόσημα.

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Γεια σας, ο στοματικός έρωτας ενέχει κινδύνους ωστόσο η πιθανότητα είναι μικρότερη απ΄ότι η κλασσική σεξουαλική επαφή

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Το στοματικό σεξ χωρίς προφύλαξη με ιερόδουλη είναι επικίνδυνη πρακτική γιατί έχουν αναφερθεί περιστατικά μετάδοσης σεξουαλικών νοσημάτων και με αυτόν τον τρόπο....έχω κάνει και εργασία για αυτό το θέμα με ανακοίνωση σε κάποιο συνέδριο για μετάδοση βλεννόροιας σε άτομα που τους έκαναν μόνο στοματικό σεξ χωρίς προφύλαξη, ιερόδουλες....

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Δυστυχώς ναι υπάρχει πιθανότητα από στοματικό να κολλήσουμε σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα μειώνει κατά πολύ η πιθανότητα μετάδοσης όταν χρησιμοποιείτε προφυλακτικό

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ...ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΑΙ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Χωρις προφυλακτικο υπαρχει κινδυνος, ιδιως απο ηπατιτιδα c n aids.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Ειναι γενικά μικρές οι πιθανότητες από στοματικό σεξ να κολλήσεις κάποιο αφροδισιο
    Όχι όμως μηδενικές

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Είναι αρκετά δύσκολο να κολλήσετε κάτι από στοματικο

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Καλησπέρα, με το στοματικό σεξ είναι πιθανό να γίνει μετάδοση διαφόρων σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea