• Braces
  • Submitted on 26/05/2023

Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται ώστε να ισιωσει ένα δόντι

21 specialists answered

  • Χοντρικά, ένα δόντι κινείται με "ταχύτητα" 1 χιλιοστό τον μήνα.

  • Αυτο εξαρταται απο τον βαθμο συνωστισμου που εχουν τα δοντακια σας.Ενας ορθοδοντικος ,βλεποντας σας κλινικα,αλλα και μεσω των ακτινογραφιων σας,φτιαχνοντας ενα εκμαγειο μελετης,μπορει να σας απαντησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Εξαρταται απο το ποσο ''στραβο'' ειναι.Απο κοντα μπορει ο οδοντιατρος να σας ενημερωσει.

  • Εξαρταται απο διαφορους παραγοντες που διαφοροποιουν τον τροπο και τον χρονο της μετακινησης.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΜΟ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΧΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΚΑΒΑΛΑΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΤΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΙΣΙΩΜΑΤΟΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ ,ΟΥΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΗΜΗΟΥΡΓΙΘΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΜΟ,ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Εξαρτάται από το είδος της μετακίνησης που απαιτείται για να ισιώσει.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Ποικίλει ανάλογα με την θέση του δοντιού Καλύτερα να απευθυνθείτε σε ορθοδοντικό

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Εξαρτάται από το πόσο απόκλιση έχει από τη κανονική του θέση και από το άν υπάρχει ή όχι χώρος στην θέση που πρέπει να καταλήξει. Μπορείς να είναι από 2-3 μήνες άλλα μπορεί και 10-12 ανάλογα με τις συνθήκες.

    Mperdousis Ilias

    Orthodontist

    Koropi

  • Αυτο εξαρταται από την αρχικη θέση του δοντιου και των γειτονικών σε αυτό δόντια. Επισης από τον υπάρχοντα χώρο και τα μέσα που θα χρησιμοποιηθούν κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να ισιώσουν τα δόντια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που διαφέρει σε κάθε ασθενή και δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί χωρίς προηγουμένως να εκτιμηθούν όλοι αυτοί οι παράγοντες από έναν ειδικό ορθοδοντικό.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Papadopoulos Moshos

    Orthodontist

    Thessaloniki

  • Ανάλογα το πόσο στραβά είναι και τα υπόλοιπα δόντια καθώς και αν υπάρχει χώρος να ισιώσει από 3 μήνες και πάνω.

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΣΤΟ ΟΔΟΝΤΙΚΟ ΤΟΞΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΙΚΙΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΠΟ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ 3-4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Το διάστημα για να μετατοπιστεί ένα δόντι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν μπορεί να προσδιοριστεί αν δεν υπάρχει κλινική και ακτινογραφική εξέταση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Εξαρτάται από το είδος του προβλήματος και την ορθοδοντική θεραπεία

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Το χρονικό διάστημα ποικίλει ανάλογα με το ποιό δόντι είναι αλλά και με το τί είδους απόκλιση από το φυσιολογικό υπάρχει!

    Καλαμάτας Βασίλης

    Orthodontist

    Ano Patisia

  • Εξαρτάται. απο την θεση του, τον χώρο που υπάρχει. Τα γειτονικά δόντια. Από πολλά.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Εξαρτάται από την κλίση στροφή και θέση στην σύγκλιση. Ένα 6 μηνο στις περισσότερες περιπτώσεις αρκει

    Katsaronis Paulos

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Metamorfosi

  • εξαρτάται από το πρόβλημα που υπάρχει κσι από το ποια μέθοδο θα επιλέξετε

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Ανάλογα από 3_7 μηνες

    Katsiva Afroditi

    Dentist

    Nea Ionia

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ( χώρος στην γνάθο, είδος δοντιού ,κτλπ)

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας, ανάλογα την περίπτωση..αλλά
    κυμαίνεται από 6 μήνες έως 3 χρόνια.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko