• Dental filling
  • Submitted on 20/04/2023

Καλησπέρα αν υπάρχουν 2 σάπια δόντια γίνεται σφράγισμα?

45 specialists answered

  • ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑΙ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Αν είναι σάπια όχι θέλουν εξαγωγή . Αλλά καλύτερα να σας δει οδοντίατρος για να αποφανθεί για την τύχη τους

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • αναλογα ποσο απια ειναι. πρεπει να γινει κλινικος ελεγχος

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από την έκταση και το βάθος της τερηδόνας. Αν η τερηδόνα στην οποία οφείλεται η ζημιά του δοντιού δεν έχει επηρεάσει το νεύρο του δοντιού τότε μπορεί να πραγματοποιηθεί σφράγισμα.

    Κόλλια Αδαμαντία

    Dentist

    Gerakas

  • καλησπερα.πρεπει να ελεγχουν κατα ποσο ειναι ζωντανα...αν ειναι κοντα νευρο..και θα αποφασισουμε.

    Γιασεμη Μουαιμη Σωτηρουλα

    Dentist

    Lemesos

  • Αναλογως την εκταση του υγειους δοντιου που θα μεινει. ο στοχος πρεπει να ειναι παντα η μακροπροθεσμη διατηρηση και η αποφυγη πληρους καταστροφης που θα οδηγησει σε εξαγωγη

  • Ναι, γίνεται

  • Ναι βεβαια εκτος κ αν εχει χαθει μεγαλο μερος της οδοντικης ουσιας οποτε μπορει να χρειαστει αυμπληρωματικα απονευρωση η καποια προαθερικη αποκατααταση

    Πελτσεμή Ελεάννα (Deactivated account)

    Dentist

    Kesariani

  • Εξαρτάται ποσο χαλασμένα είναι. Αν η βλάβη είναι μικρή συνήθως επιδιορθώνονται με σφράγισμα . Αν η βλάβη είναι μεγαλύτερη μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση . Στη χειρότερη περίπτωση που τα δόντια δε φτιάχνουν πρέπει να γίνουν εξαγωγη

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • εννοειται,μπορουν να σφραγιστουν και τα 2

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Καλημέρα! Η αντιμετώπιση κάθε φορά ειναι ανάλογη του πόσο χαλασμένο ειναι ένα δόντι. Αν ειναι περιορισμένη η βλάβη μπορεί να γίνει σφράγισμα. Αν η βλάβη είναι μεγάλη μπορεί το δόντι να μην σώζεται

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπέρα σας,
    Όταν τα δόντια είναι τερηδονισμένα, αφαιρείται το χαλασμένο τμήμα τους και καθαρίζονται από τερηδόνα και τοποθετείται σφράγισμα. Αν έχετε 2 χαλασμένα δόντια θα χρειαστείτε 2 σφραγίσματα.
    Βέβαια η αντιμετώπιση και το τι θα χρειαστεί ένα δόντι εξαρτάται από το μέγεθος της τερηδόνας, αν είναι κοντά ή μέσα στο νεύρο, πόσο άθικτο και υγιές δόντι μένει αφού καθαριστεί η τερηδόνα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Ο οδοντίατρος σας θα κρίνει αν τα δοντια επιδεχονται εμφραξη (σφραγισμα) . ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο τον βαθμό καταστροφης των δοντιων.
    Μπορει να σωθουν μπορει και οχι.

  • Οποιοδηποτε δοντι εχει τερηδονιστεί χρειάζεται να γινει έμφραξη ( σφράγισμα)

    Καλαντζής Στέλιος (Deactivated account)

    Dentist

    Palaio Faliro

  • Θα απαντούσαμε ναι. Αλλά μπορεί να χρειάζεται κ απονεύρωση, ή κ όχι μόνο.
    Οπότε η σωστή απάντηση δίνεται όπως καταλαβαίνετε μετά από κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας. Αν έχει μείνει δόντι κατάλληλο και αν είναι υγιείς και οι ρίζεςκαι το περιοδόντιο , ναι, μπορεί να γίνει έμφραξη.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Εαν η αλλοιωση του δοντιου ( σαπιλα ) ειναι εκτεταμενη ισως να υπαρχουν αλλες λυσεις καλυτερες

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Αν η ερώτησή σας είναι αν οι αποκαταστάσεις γίνονται στην ίδια συνέδρια, η απάντηση είναι ναι, αλλά υπό προϋποθέσεις (όπως η θέση και η έκταση των βλαβών).
    Ανάλογα με την έκταση των βλαβών, αποφασίζεται για το αν αυτέςς μπορούν να αποκατασταθούν με έμφραξη (σφράγισμα) ή αν χρειάζεται κάποιο άλλο θεραπευτικό σχέδιο.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ,ΕΑΝ Η ΤΕΡΙΔΟΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΝΕΥΡΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ,ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Πάντα γίνεται σφράγισμα σε κάθε σάπιο δόντι.

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Εάν είναι πολυ χαλασμένα και δεν μπορούν απλά να σφραγιστούν τότε θα πρέπει να απονευρωθούν. Ωστοσο, από τη στιγμή που έχετε διαπιστώσει πως έχουν χαλάσει καλό ειναι να τα φτιάξετε άμεσα έτσι ώστε να μην τα χάσετε.

  • Συνηθως αν ενα δοντι ειναι πολυ χαλασμενο (σαπιο) κ εχει δωσει συπτωματα πονου ειναι για απονευρωση (ενδοδοντικη θεραπεια).

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Γινεται εκτίμηση της Κλινικης εικόνας και αν λύνεται το πρόβλημα με σφράγισμα προχωρούμε σε σφράγισμα των δοντιών

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας εξαρτάται πρέπει να κάνετε πανοραμική ακτινογραφία και κλινική συνεκτιμήση.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Ανάλογα με τον βαθμό τερηδονισμού των δοντιών. Κάποια είναι επισκευάσιμα, κάποια όχι.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Δύο τερηδονισμένα δόντια μπορεί να διορθωθούν μόνο με σφράγισμα, αλλά μπορεί να χρειάζονται και περισσότερο από αυτό. Παράδειγμα απονεύρωση και σφράγισμα ή αν η τερηδόνα έχει προχωρήσει πολύ να μην επισκευάζονται καθόλου. Χρειάζεται κλινική Και ακτινογραφική αξιολόγηση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Ναι γίνεται. Τα άλλα δόντια δεν επηρεάζονται από τα σφραγίσματα που θα γίνουν και στα συγκεκριμένα δόντια καλό είναι να βάλεις κάποιο απολυμαντικό και να τα σφραγίσεις προσωρινά μέχρι να αποφασίσετε τι θα κάνετε

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΕΞΑΓΩΓΕΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΚΟΜΜΑΤΙ-ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΣΤΟΥΝ ΤΟΥ ΤΟΥ ΦΑΤΝΙΟΥ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Dentist

    Gizi

  • Οταν καταστρέφεται η μύλη (=κορόνα)σε κάποιο δόντι εξ αιτίας του τεριδονισμού του, τότε ανάλογα με το βαθμό της καταστροφής ,προχωρούμε σε αποκατάσταση του ελλείμματος είτε με σφράγισμα είτε με ανασύσταση είτε με προσθετική αποκατάσταση (δηλ.θήκη)Αυτό θα πρέπει να εκτιμηθεί από τον οδοντίατρο μετά από κλινική εξέταση.
    Αν το πρόβλημα αφορά περισσότερα δόντια τότε η παραπάνω λύσεις εφαρμόζονται για το καθένα, ανάλογα με το μέγεθος της καταστροφής του δοντιού.
    Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις που η καταστροφή του δοντιού είναι τόσο μεγάλη που δεν επιδέχεται καμία Θεραπεία και πρέπει να γίνει εξαγωγή.

    Kotoula - Pahygianni Alexandra

    Dentist

    Pallini

  • Καλημέρα σας, σε κάποιες περιπτώσεις, γίνεται, σε κάποιες άλλες, όχι.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Εξαρτάται πόσο γερό δόντι έχει απομείνει! Αν έχει απομείνει γερό δόντι πάνω από τα ούλα μπορεί να γίνει ενδοδοντ.θεραπ.(απονεύρωση) αν δεν έχει γίνει, και μετά να μπει άξονας και να χτιστεί με ειδικό σφράγισμα. Και μετά ίσως χρειαστεί να μπει στεφάνη (θήκη). Πάντως η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και μόνο ο γιατρός μπορεί να την αξιολογήσει.

    Manesis Konstantinos

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Ανάλογα πόσο "σάπια" είναι. Ίσως χρειαστεί σφράγισμα, ίσως απονεύρωση, ίσως εξαγωγή.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Το σφράγισμα είναι εξ ορισμού το καθάρισμα των σάπιων δοντιών, αφαίρεση δηλαδή της τερηδόνας και τοποθέτηση υλικού ώστε να γίνει πάλι λειτουργικό το δόντι στο βαθμό που του επιτρέπεται

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Βεβαιως!

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Ναι γίνατε σφράγισμα εφόσον η «σαπίλα» δεν έχει προσβάλει την ρίζα του δοντιού ή τον νεύρο του δοντιού. Στην περίπτωση αυτή γίνεται εξαγωγή ή απονεύρωση αντίστοιχα.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Καλησπέρα σας.
    Το αν θα γίνει σφραγισμα σε ένα δόντι εξαρταται από το πόσο χαλασμένο είναι... συχνά η βλάβη ( τερηδονα) είναι τόσο εκτεταμένη ώστε ένα σφράγισμα δεν είναι αρκετό καθώς υπάρχει ευαισθησία από το νεύρο. Οποτε πρέπει να προηγηθεί απονεύρωση. Σε άλλες πάλι περιπτώσεις όταν το δόντι είναι πάρα πολύ χαλασμένο μέσα στη ρίζα ίσως χρειάζεται εξαγωγή.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Εξαρτάται από τον βαθμό της βλάβης. Η επιστήμη σε συνδιασμό με την τεχνολογία μπορεί να προσφέρει θεραπεία σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, εκτός από μολύνσεις που δεν ανταποκρίνονται σε συστηματικές και επιτυχημένες θεραπείες και σε κάταγματα

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Όχι πάντα
    Μπορεί να χρειάζεται απονεύρωση μπορεί και εξαγωγή

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Εξαρτάται από το μέγεθος της βλάβης!

    Doti Anna

    Dentist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας, αναλόγως πόσο κατεστραμενα είναι, χρειάζεται κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Γίνεται αυτό που θα κρίνει ο οδοντίατρος που θα διαγνώσει τη βλάβη

    Zahos Hristos

    Dentist

    Petroupoli

  • εφόσον η βλάβη δεν είναι μεγάλη, μπορούν να γίνουν μετά από κλινικο έλεγχο και ακτινογραφια

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Αν έχει μείνει επαρκής οδοντική ουσία και δεν εχει εμπλοκή ο πολφός του δοντιού ( νεύρο ) τοτε ναι ίσως το σφράγισμα ειναι λυση

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Καλημέρα, γίνεται σφράγισμα σε κάθε δόντι που χρειάζεται.

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

  • Αν δεν έχει επηρεαστεί ο πολφός (νεύρο) μπορεί να γίνει σφράγισμα

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea