• Kidney stones
  • Submitted on 25/01/2023

Στο αριστερό νεφρό εχο μια πέτρα 2.6 εκ Μόνο μια φορά πριν ένα χρόνο πήγα με πόνο στο νοσοκομείο. Μου χορήγησαν κάτι και σε 15 λεπτά όλα καλά. Μου δώσανε Spasmo Apotel για περίπτωσιν που θα ιχα πάλι πόνο. Δεν με ενοχλεί. Να το αφήσο ετσι?

16 specialists answered

  • Να πίνετε πολύ νερό και να κάνετε υπέρηχο να ελέγξετε αν υπάρχει ακόμα ή έφυγε. Επίσης αν είναι δυνατή η συλλογή του λίθου κατά την ούρηση για έλεγχο της σύσταση της.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Nephrologist

    Cholargos

  • Για να απαντησει κανεις θα πρεπει να δει υπερηχογράφημα των νεφρων σας και Γενικη εξεταση ούρων

    Stamatelou Kyriaki

    Ειδική Νεφρολόγος

    Platia Mavili

  • Όχι. Θέλει παρακολουθηση

    Γιαννίκος Βασίλειος

    Nephrologist

    Kallithea

  • Μια πέτρα για να πονέσει πρέπει να φράξει τον νεφρό (να βουλώσει το σωληνάκι που παροχετεύει τα ούρα από το νεφρό στην ουροδόχο κύστη και ονομάζεται ουρητήρας). Μια πέτρα εντός του νεφρού μπορεί να μην πονάει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι επικίνδυνη. Στην δική σας περίπτωση η πέτρα είναι πολύ μεγάλη και με την πάροδο του χρόνου μπορεί να μεγαλώσει και άλλο και να προκαλέσει σημαντικές επιπλοκές όπως λοιμώξεις και πυρετό ακόμα και να οδηγήσει σε σημαντική απώλεια της νεφρικής λειτουργίας. Η πέτρα αυτή πρέπει αν αντιμετωπιστεί άμεσα ακόμα και αν δεν πονάει

    Mourmouris Panagiotis

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Pallini

  • Εξαρτάται από την θέση της πέτρας, την ηλικία , αν πάσχετε από άλλα νοσήματα και εαν σας ενοχλεί συχνά( καλό θα ήταν να απαλλαγείτε κάποια στιγμή)

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Καλή σας ημέρα!!όχι βέβαια, θα πρέπει να γίνει πρώτα έλεγχος του λίθου:δηλαδή πρέπει να ελεγχεί ο ασθενής και να διαπιστωθεί γιατί δημιουργείται η νεφρολιθίαση ώστε να λάβει τις κατάλληλες οδηγίες ( διατροφικές και άλλες) αφενός να μην δημιουργηθούν νέοι λίθοι στο νεφρό και αφετέρου να μην αυξηθεί το μέγεθος του υπάρχοντος λίθου.

    Papadogiannakis Apostolos

    Nephrologist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας.
    Αν το αφήσετε η εξέλιξη θα είναι η πέτρα να μεγαλώσει το πρόβλημα να γίνει πιο σοβαρό και με δυσκολότερη αντιμετώπιση με κίνδυνο να χαλάσει ο νεφρός σας.

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Όχι πρέπει να αφαιρέσετε τον λίθο διότι θα μεγαλώνει συνέχεια και θα προκαλεί θέματα ( φλεγμονή, αιματουρία Κτλπ)

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον ουρολογο σας, για να σας ενημερώσει για τους πιθανους κινδυνους της λιθιασης και να σας προτεινει κατάλληλες θεραπείες

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Urologist - Andrologist

    Heraklion

  • ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΏΣΕΙ, ΚΡΑΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ!

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Θα πρέπει να αντιμετωπίσετε την Λιθιαση σας.
    Μια τετοια πέτρα δεν φεύγει , απλά μεγαλώνει.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Nea Smirni

  • Καλό θα είναι να αφαιρεθεί γιατί μπορεί να φύγει από τη θέση της και να σας κάνει κωλικο κολοκο και μετά να χρειαστεί επέμβαση ενώ τώρα γίνεται με πολύ εύκολη τεχνική

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε τον Ουρολογο της επιλογής σας προκειμένου να δώσετε λύση στο πρόβλημα της λιθίασης που έχετε. Η λιθίαση του ουροποιητικού είναι κάτι όπως καθε πάθηση για το οποίο πρέπει να δώσουμε λύση.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Ένας τόσο μεγάλος λίθος πρέπει να αντιμετωπιστεί με λιθοτριψία

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Οχι, μια τόσο μεγάλη πετρά πρέπει να αφαιρεθεί. Το ότι τώρα δεν ενοχλεί δε λέει τίποτα, όταν αρχίσει να ενοχλεί θα είναι αργά. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά.

    Klapsis Vasileios G.

    Urologist - Andrologist

    Ilisia

  • Σε καμμία περίπτωση
    Θα καταστραφεί το νεφρό σας
    Χρειάζεται διαδερμική νεφρολιθοτριψια

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi