• Circumcision
  • Submitted on 04/12/2022

Από ποιά ηλικία συνίσταται να κάνει ένα μωρό περιτομή;Ευχαριστώ.

12 specialists answered

  • Εάν υπάρχει πρόβλημα με την ακροποσθία του παιδιού τότε υπάρχει ένδειξη.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Και αμεσα εαν χρειαζεται

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Συνήθως μετά από τους 18 μήνες ζωής

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Ο καθορισμός του χρόνου διενέργειας της περιτομής εξαρτάται από την ίδια τη φίμωση ( εάν π.χ κλείνει τελείως η ουρήθρα και το παιδί παθαίνει ουρολοιμώξεις μπορεί να γίνει και σε πολύ μικρή ηλικία), εάν απλώς δυσχερένει στην αποκάλυψη της βαλάνου μπορεί και να γίνει η περιτομή αργότερα. Εδώ πρέπει να επισημανθεί η συχνότερη αιτία δυσχερούς αποκάλυψης η οποία είναι οι βαλανοποσθικές συμφήσεις.

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Από καμία , μόνο σε Φιμωση και για θρησκευτικούς λόγους . Δεν έχει να κάνει με την ηλικία .

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Urologist - Andrologist

    Polichni

  • Η περιτομή στα βρέφη πρέπει να γίνεται οταν ειναι απαραίτητο πριν τη συμπλήρωση των τριών ετών

    ΓΚΙΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Platia Mavili

  • Καλημέρα σας. Απο οποιαδήποτε όταν υπάρχει απόλυτη ιατρική ένδειξη .

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝΩΝ ,,, ΣΥΝΗΘΩς ΣΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ !

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Η περιτομή δεν συνιστάται γενικά αλλά όταν χρειάζεται. Η επέμβαση στα παιδιά είναι αντικείμενο των παιδοουρολόγων καθ όχι του Ουρολόγου ενηλίκων που είμαι εγώ.

    Tzelepis Vasileios

    Urologist - Andrologist

    Kato Patisia

  • Εξαρτάται από το πόσο σημαντικού βαθμού είναι η φίμωση μία προτεινόμενη ηλικία είναι τα τρία έτη

    Drakopoulos Dimitrios

    Urologist - Andrologist

    Glyka Nera

  • Οι παιδοουρολόγοι δεν συστήνουν καμία παρέμβαση πριν την ηλικία των 2 ετών.

    Σπανός Νίκος

    Urologist - Andrologist

    Kallithea

  • Μετά την ηλικία των 4-5 ετών

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati