• Panic attacks
  • Submitted on 22/01/2024

Εδώ και 9 μήνες νιώθω καθημερινά την αίσθηση ότι δεν μπορώ να πάρω βαθιά αναπνοή, προσπαθώ να αναπνεύσω βαθιά και όταν δεν το πετυχαίνω χρειάζεται να χασμουρηθω για να νιώσω ότι παίρνω ικανοποιητική αναπνοή. Έχω επισκεφτεί πνευμονολόγο, καρδιολόγο και ενδοκρινολόγο και αποκλείσαμε τα αντίστοιχα παθολογικά θέματα. Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται απ τον κοβιντ και να μείνει μόνιμα;

9 specialists answered

  • Η ερωτηση σας μπορει να απαντηθει απο γιατρο. Εφοσον ομως εχετε επισκεφθει τις ειδικοτητες που αναφερετε, μαλλον ειναι πλεον βοηθητικο να απευθυνθειτε σε ενα ψυχολογο για να διερευνησετε τους λογους που σωματικα εκδηλωνεται η δυσφορια αυτη...το χρονιο στρες και η πιεση απο δυσκολιες που μπορει να μην αναγνωρισουμε καν στην καθημερινοτητα μας προκαλει τα σωματικα αυτα συμπτωματα...

    Μουστάκα Άννα

    Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλημέρα σας, αυτό θα ρωτήσετε το γιατρό. Αν σας πει ότι δεν προέρχεται από κοβιντ δεν είναι παθολογικό. Είναι κάτι που σας έχει συμβεί το τελευταίο διάστημα και έχει αλλάξει την καθημερινότητα σας; Θα προτεινα να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Marousi

  • Καλησπέρα το πιθανότερο είναι να ευθύνεται το άγχος. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Αναφέρατε ότι οι εξετάσεις σας για αυτά που αισθάνεστε, μήπως έχουν παθολογικά αίτια ήταν αρνητικές. Υπό αυτές τις συνθήκες, θα ήταν χρήσιμο για εσάς να εξετάσετε το ενδεχόμενο ότι το στρες και το άγχος μπορεί να παίζουν έναν ρόλο στα συμπτώματά σας. Θα σας συμβουλευα να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κατάστασή που αναφέρετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Είναι μάλλον ψυχολογικό ! Η αυτορύθμιση του νευρικού συστήματός σας ιδιαίτερα όταν υπάρχουν πολλά συναισθήματα είναι προιπόθεση για την μη σωματοποίηση τους . Χρειάζεστε κάποιες συνεδρίες για να μάθετε να ρυθμίζεται τα συναισθήματα σας και να χαλαρώνεται βαθιά !

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Καλησπέρα. Αν σας δημιουργεί άγχος η σκέψη ότι δεν μπορείτε να πάρετε βαθιά αναπνοή, ίσως θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και να εξετάσετε αν το σύμπτωμα σας προέρχεται από το άγχος σας. Αρκετός κόσμος μετά τον κοβιντ αντιμετωπίζει προβλήματα άγχους που επηρεάζουν το αίσθημα της μη ικανοποιητικής οξυγόνωσης και αναπνοής και αυτό είναι κάτι πολύ φυσιολογικό, αν λάβουμε υπόψιν το γεγονός ότι πιεστηκαμε πολύ κατά την περίοδο αυτή.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Η αίσθηση που έχετε μπορεί να προκύπτει και από άγχος.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Ένας λοιμωξιολόγος μπορεί να απαντήσει τεκμηριωμένα σε αυτό. Ο ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει στην ψυχική παράμετρο μιας πολυπαραγοντικής παθολογίας.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Φαίνεται να έχετε πολύ άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos