• HPV warts
  • Submitted on 19/04/2024

Καλησπέρα σας, Ειμαι 29 ετων και πριν από δύο χρόνια εμφανίστηκε πρώτη φορά σε τεστ παπ τραχηλίτιδα, όπου η γυναικολόγος μπυ συνέστησε ενδοκολπικη κρέμα για θεραπεία. Στον επανέλεγχο είχα εντονη τραχηλιτιδα και αφού κάναμε τεστ παπ και HPV- DNA test φάνηκε ότι έχω προσβληθεί από στέλεχος υψηλού κινδύνου, ωστόσο αποκλειστηκαν ο 16 και ο 18. Το πόρισμα του τεστ ήταν: Λίγα πλακώδη και λίγα μεταπλαστικά κύτταρα παρουσιάζουν ήπιες φλεγμονώδεις εκφυλιστικές αλλοιώσεις (πυρηνική πύκνωση, κενοτοπίωση του κυτταροπλάσματος, κ.ά). Αρνητικό για κακοήθεια. Αλλοιωσεις ελαφριάς τραχηλίτιδας. Μου είπε να κάνω θεραπεία τριών μηνών με viusid και glizigen και επανέλεγχο σε 6 μήνες. Αρχικά να σας πω ότι αγχώθηκα πάρα πολύ, καθώς προσέχω πολύ στις επαφές μου και είχα σταθερές σχέσεις. Επιπλέον μου έχει δημιουργηθεί και το άγχος εμφάνισης καρκίνου ή αλλοιώσεων και σε κάποιο άλλο όργανο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο πιθανόν είναι ο τελευταίος φόβος μου και ποια είναι πιο σωστή ενίσχυση του ανοσοποιητικου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

1 specialist answered

  • Καλησπέρα σας. Ο φόβος που έχετε για καρκινογένεση σε άλλα σημεία του σώματος σας δεν είναι ρεαλιστικός. Μπορώ να σας διαβεβαιώσω οτι εαν έχετε τακτική κ σωστή παρακολούθηση με thin prep κ κολποσκόπηση δεν πρόκειται να σας συμβεί κάτι που δεν είναι αντιμετωπίσιμο. Η πιο σωστή ενίσχυση του ανοσοποιητικού περιλαμβάνει έναν τρόπο ζωής με υγιεινή διατροφή, τακτική άσκηση, χωρίς στρες καφυσικά διακοπή καπνίσματος εαν είστε καπνίστρια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou