• Vaginitis
  • Submitted on 22/03/2023

Καλημέρα σας, ύστερα απο πλήρη καλλιεργεια κολπικού υγρου, ανιχνευτηκε στον κολπο μου μυκητας parapsilosis. Σε προηγουμενη καλλιεργεια που ειχε πραγματοποιηθει πριν απο τρεις μηνες βρεθηκα παλι θετικη σε μυκητες αλλα στελεχος krusei. Εχω φτωχη αναπτυξη φυσιολογικης χλωριδας ομως γιατι αναπτύσσονται τοσο περιεργα στελεχη μυκητων?Εχω αρχισει και ανησυχω μηπως εχω κατι σοβαρο.

10 specialists answered

  • Καλό θα είναι να μιλήσετε με το γιατρό σας με με την καλλιέργεια να σας κάνει και μυκητογραμμα για να δούμε ποια είναι η κατάλληλη θεραπεία για τους συγκεκριμένους μύκητες

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλό θα ήταν να κάνετε και κάποιες γενικές εξετάσεις προκειμένου να αποκλειστούν ο σακχαρώδης διαβήτης και κάποιας μορφής ανοσοκαταστολή. Το πιθανότερο είναι να μην βρεθεί κάτι.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Γεια σας, εάν δεν έχετε κάποια ενόχληση, μην ανησυχείτε. Θα χρειαστεί όμως να πάρετε μια αγωγή με προβιοτικά

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Δεν παίζει ρόλο το όνομα του μύκητα για κάτι που Φαίνεται με το μάτι στην εξέταση δεν χρειάζεται καλλιέργεια

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Αγαπητή φίλη.
    Ενοχλητικό μπορεί να είναι, σοβαρό σε καμία περίπτωση.
    Θα χρησιμοποιείς κολπικά υπόθετα με προβιοτικά για 10 ημέρες, ίσως βοηθήσει.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Δεν γνωρίζω την ηλικία σας. Μπορεί π.χ. στην εμμηνόπαυση λόγω ατροφίας να γίνεται αυτό. Ή να έχετε πάρει πολλές αντιβιώσεις. Χρειάζεται ένα πλήρες ιστορικό για να σας απαντήσει κανείς

    Τζαχρήστα Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Τα στελέχη non albigans χρειάζονται συγκεκριμένη θεραπεία

    Papaioannou Stefanos (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Ionia

  • Θα πρέπει να πάρετε την σωστή αγωγή και να φτιάξετε την χλωρίδα του κόλπου σας. Η περαιτέρω διερεύνηση εξαρτάται και από το ιατρικό ιστορικό και την ηλικία σας.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε, επισκεφτείτε ένα γυναικολόγο ώστε να λάβετε την κατάλληλη θεραπεία και με λίγο υπομονή θα το ξεπεράσετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι ότι οι μύκητες που ανιχνεύθηκαν στις καλλιέργειες σας είναι αρκετά σπάνιοι, πόσο μάλλον ο συνδυασμός τους. Κατά την γνώμη μου δεν έχετε λόγω να ανησυχείτε αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω αφού δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας, όπως την ηλικία σας, εάν έχετε συμπτώματα ή κάποιον παράγοντα κινδύνου που μπορεί να ευνοεί την ανάπτυξη αυτών των στελεχών. Εάν πάντως δεν έχετε συμπτώματα επαναλαμβάνω ότι δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα. Περαστικά σας και καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou