• Vaginitis
  • Submitted on 15/12/2022

Γεια σας . Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Είμαι σεξουαλικα ενεργή τους τελευταίους 5 μήνες έως τότε δεν είχα εμφάνισει κάποιο είδος ασθένειας μόλυνσης κτλ στην ευαίσθητη περιοχή πέρα από την ουρολοίμωξη που παθαινα καμιά φορά από μικρή. Πριν την περίοδο μου είχα ερωτική επαφή με τον συντρόφο μου και μετ έπειτα ήρθε η περίοδος μου. Σε αυτήν την επαφή επειδή όπως δεν είχα άλλη σεξουαλική επαφή κάτω από την οδό του κόλπου έπαθα ένα μικρό σχήσμα όχι όμως πληγή.Το αγνοησα είπα θα περάσει. Ήρθε η περίοδος μου εκείνη την μερα και φόραγα στενά ρούχα επιπλέον. Μετά από 2 μέρες εμφάνισα έντονη φαγούρα στο σημείο κοντά στα χείλη του αιδοίου,στον κόλπο γύρω και κόκκινα σπυριά χωρίς κάτι μέσα όμως γύρω στην περιοχή μέχρι και πίσω. Επισκέφθηκα γυναικολογο σκεπτόμενη ότι έχω πάθει κάποιου είδους μυκητιάση ή κολπιτιδα βακτήριακη μετά από 2 μέρες και ο γυναικολόγος δεν μου είπε τίποτα από αυτά παρά μόνο μου έδωσε ένα τζελ για την περιοχή εξωτερικα. Την πήρα την έβαλα και το πρώτο βράδυ ενώ η φαγούρα εξωτερικα δεν ήταν τόσο έντονη εσωτερικά στον κόλπο ήταν αρκετή. Πήγα σε φαρμακεία ξαναρωτήσα και μου είπαν ότι σίγουρα πρόκειται για μυκητιάση ίσως και κολπιτιδα και μου είπαν να πάρω κάποια υπόθετα τα λεγόμενα lomexin 200. Και κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Χρησειμοποιησα 2 από τα 3 υπόθετα και το τζελ για την εξωτερική περιοχή και ο οργανισμός μου απέβαλε υγρά ποτε σε τελείως ρευστή μορφή και πότε σαν μάζα (αλλά στεγνή σε μορφές μπίλιας μικρής )γύρω από τον κόλπο μου . Αυτό είναι σύμπτωμα βακτήριακης μυκητιάσης και η θεραπεία κάνει δουλειά ή υπάρχει πρόβλημα ;

13 specialists answered

  • Απαραίτητα ΝΕΟΣ έλεγχος
    Ειμαστε στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες και ελέγχους.

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Γειά ...
    Αν κάτι δεν σου κολλάει ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρουμε καλλιέργειες για να ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • Θα έλεγα να ολοκληρώσετε τη θεραπεία και να πάτε για μία επανεξέταση. Τα υγρά που αναφέρετε πιθανόν είναι από τα υπόθετα.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Πρέπει να σας εξετάσει γυναικολόγος. Τα αντιμυκητιασικά δεν πρέπει να δίνονται αν δεν υπάρχουν μύκητες επιβεβαιωμένα. Από την άλλη η χρήση τους αφήνει υπόλειμμα όπως περιγράφετε.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Πρόκειται για υπολείμματα των κολπικών υπόθετων. Θεωρώ λάθος όμως την ληψη αγωγής κατοπιν προτροπής του φατμακοποιού χωρίς να έχει προηγηθεί καλλιέργεια κολπικπύ υγρού . Έτσι δημιουργούνται προυποθέσεις για συνεχόμενες κολπίτιδες και αλλαγή στην χλωρίδα που φυσιολογικά υπάρχει στον κόλπο

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Οι εκκρίσεις μπορεί να είναι από μύκητες ή να βλέπετε το λομεξιν. Όταν τελειώσει η θεραπεία θα πρέπει να εξεταστείτε εφόσον η συμπτωματολογία παραμένει.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Καλημέρα καλό θα είναι να γίνει εκ νέου έλεγχος εάν θέλετε να σας εξυπηρετήσουμε καλέστε για ραντεβού

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Δυστυχώς χωρίς κλινική εξέταση δεν μπορώ να σας δώσω έγκυρη γνώμη

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Δεν ειμαι σιγουρος οτι προκειται για κολπιτιδα απο μυκητες. Αν υπηρχαν σπυρια οπως λετε ισως να ειναι ιος οπως ερπης κλπ. Θα πρεπει καποιος να τα δει και να δωσει θεραπεια.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • έπρεπε να κάνετε καλλιέργεια πριν βάλετε οτιδήποτε.αν δε νιώθετε καλύτερα πρέπει να σας δω

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Panormou

  • Καλησπέρα σας. Η σωστή αντιμετώπιση πρέπει να γίνει μετά από την λήψη καλλιεργιών από τα κολπικά υγρά ούτως ώστε να μπορέσουμε να απομονώσουμε τον υπεύθυνο μικροοργανισμό και να πάρετε τη σωστή θεραπεία. Όλες οι θεραπείες που πήρατε δεν γνωρίζουμε αν θα δράσουν γιατί δεν ξέρουμε ποιος μικροοργανισμός ευθύνεται. Αυτό θα φανεί μόνο μετά από τις καλλιέργιες.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Πρεπει να σας δει καποιος Γυναικολογος για εκτιμηση

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα. Είναι πολύ πιθανό αυτό που βγαίνει από τον κόλπο σας να είναι είτε ένα μέρος από τα φάρμακα που χρησιμοποιήσατε είτε κολπικά υγρά που παράγονται από μια κολπίτιδα. Εάν έχετε ακόμα συμπτώματα θα σας συμβούλευα να πάρετε μια γνώμη από έναν γυναικολόγο. Δεν μου ακούγετε πολύ σωστό ότι ο φαρμακοποιός χωρίς να σας εξετάσει σας έδωσε αγωγή. Ελπίζω να σας βοήθησα και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou