• Depression
  • Submitted on 29/01/2023

Τις περισσότερες φορές, όπως κάθε μέρα, δεν αισθάνομαι τίποτα και αισθάνομαι λυπημένος, ουρλιάζω πολύ δυνατά, αλλά δεν λέω τα συναισθήματά μου ποτέ ,μερικές φορές βλάπτω τον εαυτό μου λίγο και απλα περναει απο το μυαλο μου η σκεψη αν δεν ζουσα τωρα ολα θα ητανε καλυτερα χωρις φυσικα να θελω να πεθανω και έκανα ένα τεστ κατάθλιψης και φανηκε οτι εχω και Νιώθω πραγματικά σαν να είμαι, αλλά δεν μπορώ να είμαι γιατί μερικές φορές 2-3 την εβδομάδα νιώθω πολύ χαρούμενος και γελάω, οπότε δεν μπορώ να έχω κατάθλιψη. Έχω πολλά θεματακια ως ανθρωπος και τραύματα ,χώρισαν οι γονείς μου πρόσφατα, νιώθω ότι είμαι ο πιο χαλια εσωτερικα κι εξωτερικα άνθρωπος στη γη, ενω ξερω τοι δεν είμαι, σκέφτομαι συναιχια όλη την ώρα (overthinking)και σκέφτομαι πολύ για τον αυτοτραυματισμό ενω ξερω πόσο χαζό είναι δεν ξέρω τι άλλο να σου πω για να μπορέσεις να απαντήσεις στην ερώτηση μου :Έχω κατάθλιψη ή κάτι άλλο ή είμαι απλώς ένα άτομο που φτιάχνει τα προβλήματά της σε ικετευω απαντα μου με ναι ή οχι γτ νιωθω χαλια καθε μερα και πρεπει παντα να ξερω τι εχω αλλιως δεν μπορω να λειτουργησω

50 specialists answered

  • Γεια σου αγαπητέ, ναι είναι πιθανώς τα συμπτώματα τραύματος που έχεις. Είναι δυνατό να θεραπευτεί, και μερικές φορές χρειαζόμαστε βοήθεια για αυτό. Τι έχετε δοκιμάσει μέχρι τώρα;
    Γνωρίζω ότι η θεραπεία EMDR λειτουργεί, καθώς και ο διαλογισμός, η ύπνωση, η αναπνοή. Είναι επίσης σημαντικό να γνωρίσετε τον εαυτό σας και να ευθυγραμμίσετε τη ζωή σας με αυτό που πραγματικά είστε. Όταν δεν κάνουμε τα πράγματα που ήρθαμε εδώ για να κάνουμε ή που αγαπάμε, θα είμαστε δυστυχισμένοι. Το τραύμα αποθηκεύεται στο σώμα, επομένως η σωματική θεραπεία βοηθά πραγματικά.

    Lessy Angelika

    Life coach

    Palaio Faliro

  • Κάτι ωραίο θέλει να βγει από μέσα σας που θα αλλάξει όλη σας τη ζωή: Εσείς! Η συνειδητή απόφαση μιας νέας αρχής, είναι η πρόκληση που θα αυξάνει συνεχώς τις χαρούμενες εβδομάδες. Απελευθερωθείτε από ένα παρελθόν που το έφτιαξαν άλλοι. Φτιάξτε το δικό σας παρόν, το δικό σας μέλλον, τις δικές σας αναμνήσεις. Τίποτα μην επιτρέψετε να εμποδίσει ξανά το χαμόγελό σας. Ονειρευτείτε, επιθυμήστε, βάλτε στόχους. Αξίζετε, και μπορείτε!

    Πασχάλη Έφη

    Life coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης - Ιδρύτρια του Κέντρου Δημιουργικής Σταδιοδρομίας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα! Με συγχωρείται για την καθυστερημένη απάντηση. Απο την περιγραφή φαίνονται ενδείξεις κατάθλιψης, αλλά την απάντηση με σιγουριά θα την δώσει ένας Ψυχίατρος. Απο αυτά που αναφέρονται προτείνω άμεσο ραντεβού με Ψυχίατρο και έπειτα Ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Θα πρέπει να κλείσετε ένα ραντεβού για αξιολόγηση της συναισθηματικής σας κατάστασης. Είναι έντονα αυτά που περιγράφετε αλλά αν τα αφήσετε θα γιγαντώνονται μέρα με τη μέρα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Αν το ερώτημά σας είναι για το αν έχετε κατάθλιψη ("απαντα μου με ναι ή οχι") τότε ίσως να θέλετε μια διάγνωση από ψυχίατρο. Αν πάλι, στόχος σας είναι να βρείτε ισορροπία και νόημα στη ζωή σας, και τελικά ίσως μάλιστα και να συνυπάρξετε με τους "δαίμονες" σας, τότε θα πρότεινα να συνεργαστείτε και με κάποιον ειδικό που να σας προσφέρει και θεραπεία/συμβουλευτική, προκειμένου να επεξεργαστείτε τα θέματα που είναι προτεραιότητα για σας. Σε κάθε περίπτωση, μια καθημερινότητα με φροντίδα θα έκανε όλη τη διαφορά για να αντιμετωπίσουμε τα δύσκολα συναισθήματά μας και να ενδυναμωθούμε ουσιαστικά.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Μέσα από το κείμενο του γραπτού λόγο της δόμησης είναι δύσκολο να πούμε με βεβαιότητα τι ακριβώς σας συμβαίνει , Αυτό που περνάτε ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολο για την καθημερινότητα σας για αυτό θα πρέπει να σας δει άμεσα ένας ειδικός ψυχικής υγείας ώστε να σας δώσει βάσιμες απαντήσεις από μια σειρά ερωτήσεων που πρέπει να απαντηθούν και όχι έτσι από εδώ ώστε να σας δώσει και τις κατάλληλες κατευθύνσεις θεραπείας να αισθανθείτε καλύτερα ..

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Chania

  • Γεια σας. Τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι συμπτώματα που ταιριάζουν με αυτά της κατάθλιψης. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες αυτών των συμπτωμάτων και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία αντιμετώπισης τους. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσετε να γίνεται πιο λειτουργικός και ελεύθερος.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Για να μπορέσεις να ξέρεις σίγουρα τι έχεις και να λάβεις μια σωστή διάγνωση, χρειάζεται να απευθυνθείς σε ψυχίατρο ή κλινικό ψυχολόγο. Αυτά που περιγράφεις ακούγονται να σου δυσκολεύουν τη ζωή και να σου στερούν μια καθημεριμενότητα με νόημα και ικανοποίηση. Δεν είσαι ένα άτομο που φτιάχνει τα προβλήματα του και ανεξαρτήτως της διάγνωσης θα σε συμβούλευα άμεσα να ζητήσεις και να λάβεις υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας,

    Από τα λεγόμενα σας κρατάμε ότι βιώνετε ένα καταθλιπτικό συναίσθημα το οποίο το συνδέετε και με ένα πρόσφατο δύσκολο γεγονός που βιώσατε (διαζύγιο γονέων).

    Η κατάθλιψη είναι κλινική οντότητα η οποία μπορεί να διαγνωστεί από κάποιον ειδικό. Ωστόσο ακόμα και μια διάγνωση ίσως να μην έχει τόση σημασία. Το ζητούμενο είναι να αισθανθείτε καλύτερα και να μπορείτε να λειτουργείτε καθημερινά με τον τρόπο που θέλετε (λέτε πως υπάρχουν και καλές ημέρες που νιώθετε χαρά). Το αναφέρω αυτό γιατί τα διάφορα τεστ κατάθλιψης που υπάρχουν διαδικτυακά ίσως να προκαλούν μεγαλύτερο άγχος και να μην βοηθάνε οπότε καλύτερα να τα α
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Γεια σας. Θα μπορούσαν να υποβόσκουν και άλλου είδους διαταραχές. Θα σας συμβούλευα για αρχή να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο και μετά σε ψυχολόγο έτσι ώστε να αντιμετωπίσετε ολιστικά το πρόβλημά σας με συνδυασμό ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Απ'όσα διαβάζω αγαπητή/έ μου, πιθανόν να υπάρχει κάποια διαταραχή διάθεσης. Δεν είναι όμως δυνατή η διάγνωση από το διαδίκτυο, ούτε και μπορείτε να βοηθηθείτε από μία παράγραφο. Θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να διαχειριστείτε καλύτερα τις δυσκολίες σας.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka

  • Γεια σας χρειάζεται αξιολόγηση και θεραπεία προκειμένου να μπορέσετε να απελευθερωθείτε από αυτήν την κατάσταση που σας βασανίζει δεν χρειάζεται να μπεί κάποια ταμπέλα.

    Καραγιάννης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Glyfada

  • Στην περίπτωσή σας χρειάζεται μια καλή κλινική εκτίμηση. Το ερωτηματολόγιο που συμπληρώσατε μπορεί να μην είναι έγκυρο. Οι μέρες έντονα καλής διάθεσης μπορεί να εξηγούνται από την διάγνωση διπολικής κατάθλιψης. Αυτό που αποκαλείτε overthinking μπορεί να είναι 'τρέξιμο σκέψεων' και αξιολογείτε όπως και η τάση για αυτοτραυματισμό. Η εικόνα είναι περίπλοκη και καλό θα ήταν να επισκεφθείτε ψυχίατρο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Καλησπέρα, περιγράφεις μια πολύ δύσκολη εσωτερική κατάσταση υποφέρεις πολύ καιρό και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σου συμβαίνει. Αναρωτιέσαι αν έχεις κατάθλιψη γιατί υπάρχουν μερες μέσα στην εβδομάδα που είσαι καλύτερα. Περιγράφεις αρκετά συμπτώματα τα οποία δεν μπορούν να κατηγοριοποιηθούν μέσα απο ένα μήνυμα σε μια πλατφόρμα εξυπηρέτησης ιατρικών ραντεβού. Θα πρέπει να κάνεις μια συνάντηση με ψυχίατρο να σε βοηθήσει με την διάγνωση να σου πει τι πρέπει να κάνεις και παράλληλα θα χρειαστεί ψυχοθεραπεία για να φροντίσεις όλα αυτά που σε δυσκολεύουν τόσο πολύ. Ελπίζω να βοήθησα .

    Μιχαλοπούλου Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Vironas

  • Καλησπέρα σας,

    Η διάγνωση της καταθλιψης γίνεται από ειδικούς ψυχικής υγείας
    Πολλά από αυτά που περιγράφετε είναι συμπτώματα κατάθλιψης όπως οι αυτοτραυματισμοί και οι ευχές θανάτου, σκέψεις που σας κάνουνη να νιώθετε άσχημα για τον εαυτό σας

    Μπορεί κανείς να αντιμετωπίζει πέρα από καταθλιψη και καταθλιπτική διάθεση δηλαδή κάποια συμπτώματα

    Κάποιος που έχει κατάθλιψη δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γελάει
    όλα αυτά που μου περιγράφεις δυσκολεύουν πολύ την καθημερινότητα σου και σε εμποδίζουν σε πολλά

    Ο πρόσφατος χωρισμός πιθανότατα να επηρεάζει αλλά και τα τραύματα που αναφέρεις
    όλ
    ... Read more

    Αθανασιάδου Τραϊάνα

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σας! Από αυτά που μου γράψατε, αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεστε σε δυσκολη κατάσταση, καθώς αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τη διάθεση σας και την εικόνα του εαυτού σας! Σίγουρα αυτό χρίζει φροντίδας. Πιστέψτε με δεν έχει καμία σημασία πως ονομάζεται όλη αυτή η κατάσταση! Αυτό που προέχει είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχίατρο ή ψυχολόγο, για να σας βοηθήσει να φροντίσετε τον εαυτό σας. Είναι σημαντικό να μην το αμελήσετε. Μπορείτε να τα καταφέρετε!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Το θέμα σας είναι αρκετά σύνθετο. Πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα έναν ειδικό και να συζητήσετε μαζί του.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο που θα κάνει σωστή διάγνωση και ισως σας δώσει φαρμακευτική αγωγή αν χρειαστεί και σε δεύτερο χρόνο θα μπορούσατε να μπείτε σε θεραπεία ψυχολογικής υποστήριξης (η διάγνωση δεν είναι σωστό να γίνεται στο πόδι με.... κάποια στοιχεία )

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας, αρχικά να σας πω ότι δεν μπορεί να γίνει διάγνωση μιας ψυχικής νόσου με αυτό τον τρόπο αλλά απαιτείται περαιτέρω εξέταση. Οπότε δεν θα μπορούσα να απαντήσω στο ερώτημα σας. Σε κάθε περίπτωση επειδή όλα αυτά που περιγράψατε φαίνεται ότι σας δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στην καθημερινότητά σας και στην λειτουργικότητα τη δική σας θα ήταν καλό αρχικά να επισκεφτείτε κάποιον ψυχίατρο έτσι ώστε να μπορέσει να σας βοηθήσει και να σας καθοδηγήσει στο κομμάτι της διάγνωσης και έπειτα συνδυαστικά μπορείτε να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία κατά κύριο λόγο γνωσιακή-συμπεριφορική η οποία ενδείκνυται σε πολύ μεγάλο βαθμό για την συμπτωματολογία... Read more

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Αγαπητέ κύριε όλα οσα αναφέρετε δείχνουν οτι η κατασταση που βιωνετε θα πρεπει να αξιολογηθεί ψυχιατρικά οποτε το καλύτερο θα ηταν να επισκεφθείτε το γρηγορότερο εναν/μια ψυχιατρο ειτε ιδιωτικα ειτε σε δημόσια δομή. Τα συμπτώματα μοιαζουν με διπολική διαταραχή, ωστόσο χρειάζεται διαφορική διάγνωση που μονο οι Ψυχίατροι μπορούν να κάνουν. Αν η κατάσταση σας χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή, να μη διστάσετε να την ξεκινήσετε και το πολύ σε ενα μήνα πιθανά θα δειτε σημαντική βελτίωση. Απο κει και μετά θα μπορούσατε να κανετε και ψυχοθεραπεία.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα,

    Προτείνω να κλείσετε μια συνέδρια μα κάποιον ειδικό για να εξετάσει το ιστορικό σας ολοκληρωτικά και να βγει ένα σωστό πόρισμα. Αυτό μετά θα καθορίσει την πορεία της θεραπείας/αυτοβελτίωση σας.

    Με εκτίμηση

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Kolonaki

  • Η περιγραφή που δίνεται δεν έχει απάντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ, η γνώμη μου ειναι να επισκεφτείτε ειδικό ψυχικής υγείας ωστε να λάβετε βοήθεια.

    Μερτζάνη Κυριακή (Deactivated account)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ilisia

  • Είναι πάρα πολύ μεγάλο το ιστορικό που αναφέρετε και δεν έχετε κάποιες ξεκάθαρες ερωτήσεις και δεν μπορεί να απαντηθεί κάτι από εδώ μέσα. Χρειάζεστε συνεδρίες ώστε να δούμε τί μπορούμε να δουλέψουμε.

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Τα χαρακτηριστικά που περιγράφετε παραπέμπουν σε βαριά κατάθλιψη. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό (καλύτερα σε Ψυχίατρο) όμως για να σας πει ακριβώς τί έχετε και να σας βοηθήσει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Φαίνεται ότι υπάρχει κάποια διαταραχή διάθεσης όμως για να γίνει μια διάγνωση χρειάζεται να γίνουν κάποιες συνεδρίες ούτως ώστε να καταλάβουμε περισσότερα για την κατασταση του ατόμου.

    Πανίτσα Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε όπως ο αυτοτραυματισμός και οι γενικές σκέψεις για την αυτοκτονία είναι αρκετά σοβαρές. Νομίζω χρειάζεται άμεσα να επισκεφτείτε κάποιο ψυχίατρο για μία διάγνωση και ίσως και κάποια αγωγή και επίσης κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να διερευνήσετε περισσότερο.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλησπέρα σας. Θα ήταν παρακινδυνευμένο να δώσω μια διάγνωση απο μια μόνο περιγραφή. Εκτός αυτού, σημασία έχει το σύμπτωμα και όχι να δοθεί κάποια διάγνωση. Θα έλεγα ότι εφόσον υπάρχουν αντικειμενικά ψυχοποεστικα γεγονότα, καλο είναι να ζητήσετε βοήθεια απο έναν ειδικό ψυχικής υγείας, σε οποία περίπτωση. Σε αυτή την περίπτωση, θα βοηθούσε η Γνωσιακή Συμπεριφορική θεραπευτικη προσέγγιση.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα Σας!
    Για να στοιχειοθετηθεί η διάγνωση μίας διαταραχής χρειάζεται να πληρούνται κάποια κριτήρια με βάση τα διαγνωστικά εγχειρίδια DSM και ICD, τα οποία χρησιμοποιούνται από ειδικους ψυχικής υγείας για τη διαγνωστική διαδικασία. Με βάση τα εγχειρίδια αυτά η εκάστοτε διάγνωση βασίζεται σε κλινική εικόνα, ιστορικό, συμπτώματα και διάρκεια εμφανισης συμπτωμάτων κ.α.. Η διάγνωση λοιπόν μίας διαταραχής ειναι μια διαδικασία, η οποία μπορεί να γίνει μόνο από κάποιον εξειδικευμένο ειδικό ψυχικής υγείας. Τοιουτοτρόπως, αν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολία- ερώτημα ή έχετε κάποια συμπτώματα τα οποία σας ενοχλούν, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε
    ... Read more

    Θεοφιλοπούλου Δανάη

    Ψυχολόγος

    Akadimia

  • Καλημέρα σας,
    Από τα γραφόμενα σας φαίνεται πως είσαστε νεαρό άτομο που ψάχνει για απαντήσεις σε αυτά που συμβαίνουν γύρω του και μέσα του και αυτό ερμηνεύεται θετικά, ακόμα και αν οι απαντήσεις που βρίσκετε δεν σας ικανοποιούν. Να έχετε υπόψιν σας ότι την διάγνωση σε ό,τι αφορά την ψυχοπαθολογία την κάνει ο ψυχίατρος. Ο ψυχολόγος αξιολογεί έναν άνθρωπο μέσω της συνεντεύξεις, των δοκιμασιών (τεστ) και αναλόγως των αποτελεσμάτων, παραπέμπει προς διάγνωση και ορίζει ένα θεραπευτικό πλάνο, αν χρειαστεί, σε συνεργασία με τον ψυχίατρο. Το θεραπευτικό πλάνο περιλαμβάνει τις συνεδρίες, που συνήθως έχουν καθορισμένη διάρκεια χρόνου και συχνότητα
    ... Read more

    Ποπ Ολυμπία

    Ψυχολόγος

    Omonoia

  • Δυστυχώς μια απλή απάντηση ναι ή όχι σε τέτοια ερωτήματα δεν είναι εφικτή.
    Το γεγονός ότι μπορείτε να γελάτε και να νιώθετε πολύ χαρούμενος μέσα στην εβδομάδα σας, δεν αποκλείει τυχόν κατάθλιψη. Ωστόσο, περισσότερη σημασία από μια διάγνωση έχει το γεγονός πως, όπως και να έχει, δυσκολεύεστε πολύ να διαχειριστείτε αυτά που σας συμβαίνουν και χρειάζεται να ξεκινήσετε από εκεί. Το μόνο που μπορώ να σας πω περισσότερο είναι ότι αυτό που σας συμβαίνει δεν είναι απαραίτητα για πάντα. Με προσωπική δουλειά και ιδανικά μια ψυχοθεραπευτική καθοδήγηση μπορείτε σίγουρα να το κατανοήσετε και να δείτε διαφορά.

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Filadelfia

  • Καλημέρα σας,

    Κατάθλιψη μπορεί να διαγνώσει μόνο ο ψυχίατρος και οχι ο ψυχοθεραπευτής.(διαγνωση)

    Με βάση αυτών που λέτε ακούγεται πως υπάρχουν μεταπτώσεις συναισθήματος, Κάποιες μέρες είστε χαρούμενος και άλλες λυπημένος κλπ
    Έχετε σκεφτεί ή μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια; Δεν χρειάζεται να το περνάτε μόνος σας. Ένας ψυχοθεραπευτής θα σας βοηθήσει με όσα σκέφτεστε αλλά και με την διαχείριση τους.

    Καλή συνέχεια,
    ΣΓ

    Γκανάς Στέλιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Gerakas

  • Καλημέρα σας. Ναί είναι μία μορφή κατάθλιψης αυτή με υφέσεις και εξάρσεις. Σίγουρα χρειάζεσαι βοήθεια από ψυχίατρο προτού χειροτερέψει. Κάθε μορφή κατάθλιψης έχει τα δικά της χαρακτηριστικά. Αυτά, με την βοήθεια του ψυχιάτρου θα ξεκαθαρίσουν και σιγά σιγά θα απαλυνθούν.

    Mylonas Hrusanthos

    Acupuncturist

    Anavissos

  • Γεια σας. Κατανοώ πόσο δύσκολα είναι αυτά τα συναισθήματα που βιώνετε. Η καλύτερη λύση θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο που θα μπορέσει να σας δώσει μια έγκυρη διάγνωση και θα σας κατατοπίσει για το τι να κάνετε. Ένας ψυχολόγος δεν είναι ειδικός για να κάνει διαγνώσεις.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλημέρα. Χρειάζεται να πάτε σ ένα ψυχίατρο άμεσα. Δεν υπάρχει λόγος να ζείτε έτσι, εφόσον υπάρχουν λύσεις για αυτο που βιώνετε. Μετά το ψυχίατρο να ποτε σε ένα θεραπευτη για ψυχοθεραπεία. Έχετε ανάγκη από βοήθεια και υποστήριξη. Και χρειάζεται να αλλάξετε πράγματα μέσα σας για να βρείτε μια ισορροπια.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kolonaki

  • Καλημέρα! Αυτό που καταλαβαίνω από τις περιγραφές είναι ότι υποφέρεις βαθιά και ότι πλέον έχει γίνει παθολογικό. Θα χρειαστεί αντιμετώπιση από ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή προκειμένου να υποχωρήσουν οι επιθυμίες αυτοκαταστροφης καθώς κι η υπεραναλυση, και συνδυαστικά ψυχοθεραπεία για να βρεθούν οι αιτίες και να δημιουργηθούν καινούργιοι τρόποι αντιμετώπισης. Η διάγνωση δυστυχώς δε μπορεί να γίνει από ένα γραπτό μήνυμα....

    Koumpouli Anna - Spanou Athina

    Ψυχολόγος

    Pedion tou Areos

  • Οι απαντήσεις δεν δίνονται έτσι . Ούτε είναι σωστό να βάζουμε ετικέτες. Μου είπες πολλά πράγματα τα οποία όλα έχουν τη σημασία τους. Είναι αναγκαίο να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Anoixi

  • Δεν είσαι, ούτε έχεις τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις. Είσαι ένας άνθρωπος που πονάει πολύ και πλέον ο πόνος ξεχειλίζει από μέσα σου. Σαν τον ατμό μέσα σε μια χύτρα, έτσι είναι τα συναισθήματα μας, όσο βράζει το νερό, τόσο πίεση συσσωρεύεται. Αν δεν ανοίξεις εσύ την βαλβίδα με το να εκφράσεις αυτά που νιώθεις, η βαλβίδα θα ανοίγει μόνη της όποτε φτάνει στα όρια η αντοχή σου και θα αναβλύζει από μέσα της καυτός ατμός ανεξέλεγκτα. Δεν είναι δικό σου λάθος αυτό που συμβαίνει, συμβαίνει σε όλους μας κάποια στιγμή στη ζωή μας. Αύριο το πρωί αναζήτησε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας κοντά σου και χωρίς δεύτερη σκέψη κλείσε ένα ραντεβού να του / της... Read more

    Γκότσης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος

    Artemida

  • Πρέπει να κλείσετε ραντεβού σε ψυχίατρο, αυτός είναι ο ειδικός που θα σας πει τι έχετε. Ισως σας συνταγογραφησει φαρμακευτική αγωγή και σίγουρα καλό είναι να πηγαίνετε συστηματικά σε ψυχολόγο.

    Γιούμπαση Ζέφη

    Ψυχολόγος

    Kallithea

  • Είναι φανερό πως βρίσκεστε σε μια δύσκολη κατάσταση και πως επηρεάζεται η καθημερινότητά σας. Το να μιλήσετε με κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας θα απαλύνει τον πόνο που νιώθετε και θα σας βοηθήσει να εκφραστείτε και να επιλύσετε κάποιους προβληματισμούς που υπάρχουν μέσα σας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • Καλησπέρα δεν γνωριζω αν υπάρχει κατάθλιψη ή αποτελεί ένα τραύμα που προκαλεί ό,τι αισθάνεστε. Μια διερεύνηση αυής της δυσκολίας θα σας βοηθήσει να αποτινάξετε το βάρος που κουβαλάτε στην πλάτη σας και το οποίο φαίνεται να σας οδηγεί στο να βλάψετε τον εαυτό σας, ώστε να το ακουμπήσετε κάπου και να ανακουφιστείτε- να αγαπήσετε τον εαυτό σας όπως είναι απαλλαγμένος από αυτό το βαρύ αίσθημα που σας δυσκολεύει.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα,
    Καταλαβαίνω πως πρέπει να αισθάνεστε πολλή μεγάλη αγωνία από αυτά που γράφετε. Θα πρότεινα να επισκεφτείτε έναν ειδικό ώστε να τα συζητήσετε όλα αυτά και να σας βοηθήσει τόσο να καταλάβετε καλύτερα τι σας συμβαίνει και τι σας απασχολεί, όσο και να βρείτε τρόπους να εκφράζετε τα συναισθήματά σας, το οποίο είναι απαραίτητο για να αισθανθείτε καλύτερα και για να βρείτε τις απαντήσεις που ψάχνετε.

    Τσίμπρη Πηνελόπη MSc (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλησπέρα. Δεν μπορώ να δώσω απάντηση με βάση της πληροφορίες που μου έχετε δώσει, μόνο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην κατάθλιψη υπάρχουν και καλές μέρες που μπορεί κάποιος να νιώθει χαρά. Επομένως, δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να έχετε κατάθλιψη μόνο και μόνο επειδή κάποιες μέρες νιώθετε χαρά. Από την στιγμή που υπάρχει αυτοτραυματισμός και έχετε κάνει και τεστ (δεν γνωρίζω το πόσο έγκυρο είναι), εγώ θα σας παρότρυνα να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο, καθώς είναι και η μόνη ειδικότητα που μπορεί να διαγνώσει την κατάθλιψη. Σε κάθε περίπτωση θα σας κάνει καλό να μιλήσετε σε κάποιον ειδικό και να φροντίσετε αυτά τα συναισθήματα που δεν εκφράζετε... Read more

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Marousi

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά, πρέπει να είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό για σένα. Είναι θεωρώ απαραίτητο να αρχίσεις να μιλάς με κάποιον ειδικό. Πιθανότατα να χρειαστεί να πάρεις και αντικαταθλιπτική αγωγή για λίγους μήνες. Δεν ξέρω πώς αισθάνεσαι με αυτό. Φαίνεται πάντως να γνωρίζεις πολύ καλά αυτό που σου συμβαίνει, έχεις πολύ καλή ικανότητα αυτοπαρατήρησης. Αυτά που περιγράφεις παραπέμπουν έντονα σε κατάθλιψη, αλλά καλό είναι να επισκεφθείς κάποιον ειδικό για να λάβεις επίσημη διάγνωση. Δεν θεωρώ φρόνιμο να βασίζεσαι σε τεστ. Το σημαντικό είναι να γνωρίζεις ότι δεν είσαι αδύναμος ή τρελός, και ότι αυτό που έχεις αντιμετωπίζεται με τη κ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Χρειάζεστε πραγματικά τη διάγνωση; Ένα ναι ή ένα όχι σε τι θα σας βοηθούσε; Νομίζω ότι η ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε στο να εκφράσετε τις ανησυχίες σας σε ένα ασφαλές περιβάλλον και να βρείτε τις δικές σας απαιτήσεις στις ερωτήσεις που σας προβληματίζουν. Αναζητήστε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου για να σας υποστηρίξει.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας!
    Μην ακούτε το μυαλό σας. Σας παίζει ύπουλα παιχνίδια. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Θα ήταν μαγική η λύση να απαντηθούν όλα με ένα ναι ή με ένα όχι. Δεν υπάρχουν ΜΑΓΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ και εξηγήσεις. Χρειάζονται όλα δουλειά και συνέπεια, για να μάθετε να τα διευθετείτε και να τα αντιμετωπίζετε.
    Βιώνετε αγχώδη διαταραχή κατά κύριο λόγο σε οξεία μορφή. Η κατάθλιψη δεν εμπεριέχει χαρά και γέλιο. Σε κάθε περίπτωση η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθούσε. Δεν αξίζει να το περνάτε μόνη σας όλο αυτό. Με συστηματική θεραπεία και συνεργασία από πλευράς θα βοηθηθείτε.
    Με εκτίμηση
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Θα πρέπει σίγουρα να επισκεφτείτε
    Ειδικό Ψυχίατρο Ψυχοθεραπευτή για
    να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, εκείνος
    θα μπορέσει να διερευνήσει αν έχετε
    και κάποια καταθλιπτική διαταραχή.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • καλησπέρα, είναι κατανοητή η ανάγκη να ξέρει κανείς τι έχει άλλα κανείς δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από ένα γραπτό μήνυμα. το τι παρουσιάζει ο καθένας για τον εαυτό του, και το τι είναι σημαντικό για να γίνει διάγνωση είναι πολλές φορές διαφορετικά. επειδή το θέμα του αυτοτραυματισμου είναι σοβαρό πρέπει να απευθυνθείς σε ψυχίατρο. αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία ενός νοσοκομείου και ζητά να μιλήσεις σε ένα ψυχίατρο. δεν μπορώ μα σου πω τι έχεις από ένα μήνυμα που βλέπω αλλά υπάρχει κάτι που θέλει αντιμετώπιση, αυτό είναι βέβαιο.

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Chalandri

  • Για όλα αυτά που μου γράφετε, χρειάζεστε ψυχοθεραπεία. Αυτό θα σας βοηθήσει με τα προβλήματα που μου περιγράφετε

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • εαν θελετε οπωσδηποτε μια απαντηση και μια διάγνωση, χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχιατρο. αλλά με οσα γραφετε, θα σας προτείνα οτι πέρα απο καποια διάγνωση, χρειαζετε άμεσα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Vlahou Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Η ανάγκη σου , να σου απαντήσω με ένα ναι ή με ένα όχι, πιθανών να υποδηλώνει έναν απόλυτο τρόπο σκέψης , που πίστεψε με, είναι ανώφελος.
    Επίσης, αν κάποιος είχε υπερφυσικές δυνάμεις και μπορούσε να κάνει υπεύθυνη διάγνωση χωρίς να σε εξετάσει και σου απαντούσε ναι έχεις καταθλιψη ή όχι δεν έχεις καταθλιψη πώς θα σε ωφελούσε αυτό ;
    Ισχυρίζεσε ότι δεν μπορείς να λειτουργήσει αν δεν ξέρεις τι έχεις.
    Μήπως αυτό υποδηλώνει μια ανούσια ανάγκη για έλεγχο που σου δίνει μια ψευδαίσθηση σταθερότητας;
    Θα σου πρότεινα να αποκτήσεις μια αληθινή σχέση αγάπης και κατανόησης για τον εαυτό σου και να του δώσεις χρόνο και να τον γνωρίσεις.
    ... Read more

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato