• Depression
  • Submitted on 09/04/2023

Κάνω ψυχοθεραπεία αρκετό καιρό κ μέσω της διαδικασίας διαπίστωσα αρκετα πράγματα για μένα καθώς κ μια δύναμη κ ικανότητα που δε ηξερα συνειδητά ότι υπήρχε..βέβαια ανά περιόδους κάτι μπορεί να συμβεί πολύ μικρό κ ανούσιο αν το δεις εξωτερικά κ να με ταράξει τόσο σε βαθμό να χάσω ότι αποτελεί τη ταυτότητα κ τη δύναμη μου..ξέρω από τι προκαλείται αυτό κ τις ρίζες του αλλά πολλές φορές δυσκολευομαι να βγω απ αυτό κ να με επαναφέρω στο πιο λειτουργικό κ διαυγή εαυτό μου..τελευταία φορά με επανέφερα μέσω μιας ιστορίας που τη είχα χρησιμοποιήσει ως εργαλείο για να κρίνω τη λειτουργικότητα μου πιο πριν είχα τη ψυχοθεραπεύτρια ως μέσω εκλογικεύσεις τώρα πλέον έχοντας χρησιμοποιήσει αυτα που πρωτίστως με βοηθούσαν νιώθω λες κ έχω κλεισει το λειτουργικό μου εγώ σε ένα σύννεφο κ δεν ξέρω πως να επαναφέρω το φως..έχετε να μου προτείνετε κάποιο εργαλείο ή μέσο /άσκηση που πιθανολογικά με βοηθήσει..δεν αντεχω άλλο να λειτουργώ ως ικογνιτο κ να σέρνομαι από κει που θα ήμουν μια λαμπάδα με άμεση επικοινωνία παντού κ 15παραλληλες σκέψεις να τρέχουν..τώρα η μόνη σκέψη είναι που με φάτσα πάλι γιατί αυτό έχει συμβεί αρκετες φορές..από κει που διαμορφώνω τη ζωή μου σε ένα πρότυπο να με φέρνω στο μηδέν κ να νιώθω ως το παιδί που υπήρξα κάποτε κ αφού μπω στο παθητικό πλαίσιο το χτίζω μέχρι αηδίας..αυτα

24 specialists answered

  • Είναι σημαντικό να απευθυνθείτε αν νιώθετε άνετα στην θεραπεύτρια που σας παρακολουθούσε και σας γνωρίζει. Διαφορετικά χρειάζεται να αρχίσετε ξανά ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Η ψυχοθεραπεία είναι η κατά βάση ενδεικνυόμενη αντιμετώπιση της θεματικής σας. Θα σας συνέστεινα παρόλα αυτά επίσκεψη σε ψυχίατρο για μια πιό ολοκληρωμένη διάγνωση που θα κατευθύνει καλύτερα την ψυχοθεραπεία σας.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Drapetsona

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον υπάρχει ήδη θεραπευτής και άρα έχετε χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης μαζι, θα έλεγα να απευθυνθείτε στο θεραπευτή σας για τέτοια ζητηματα.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Ακούγεται σημαντικό να συνεχίσετε τη δουλειά που κάνετε στην ψυχοθεραπεία σας. Δώστε χρόνο και φροντίδα και θα καταφέρετε αυτό που θέλετε.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • ''Να νιώθω ως το παιδί πού υπήρξα κάποτε"'.
    Άν αναγνωρίσετε την αδυναμία σας ,θα νιώσετε την δύναμή σας στην συνέχεια !.
    Είναι μία υπαρξιακή θέση, εσείς η ίδια θα πάρετε την ευθύνη για μία ζωή με νόημα .
    Η ζωή είναι δυναμική, -αλλάζει διαρκώς- ,κάθε κρίση,θεωρείται σαν στιγμή κινδύνου ,αλλά
    και ευκαιρίας, για καινούργια μονοπάτια , άλλους τρόπους αλληλεπίδρασης με τον κόσμο,ενώ
    προσωρινά βρίσκονται όλα σε κατάσταση χάους.

  • Δεν μπορώ να ξέρω οποια άσκηση ή της σας βοηθάει χωρίς να δω κάποιον, αλλά η χρησιμότητα της αλλαγής είναι η αποδοχή τέτοιων πλευρών σου. Αλλά ταυτόχρονα χρειάζεται η ενίσχυση του κοινωνικού σου περίγυρου..

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Αν ακόμα βρίσκεστε υπό ψυχοθεραπεία, καλό θα ήταν να μοιραστείτε τους προβληματισμούς σας με τον θεραπευτή/τη θεραπεύτριά σας! Αν πάλι την έχετε διακόψει, η συνέχεια της θα ήταν βοηθητική!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Καλησπέρα σας,

    Από τα λεγόμενα σας αντιλαμβάνομαι πως δεν βρίσκεστε πλέον σε Ψυχοθεραπεία αλλά φαίνεται να έχετε βοηθηθεί από τη διαδικασία.

    Η διαδικασία της αλλαγής είναι δύσκολη και παίρνει αρκετό καιρό μέχρι οι νέοι τρόποι λειτουργίας να σταθεροποιηθούν. Ως εκ τούτου είναι πάρα πολύ λογικό και σύνηθες (ιδίως μετά από κάποιο διάστημα ψυχοθεραπείας), οι αλλαγές να μην έχουν ακόμη "κάτσει" και εξωτερικές δυσκολίες να σας κάνουν να αισθάνεστε πως χάνετε την λειτουργικότητα σας.

    Φαίνεται όμως να αντιλαμβάνεστε την αλλαγή σας και αυτό σημαίνει πως κάτι δούλεψε!

    Η Ψυχοθεραπεία αποτελεί μια σχέση στην
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Χρόνια σας πολλά. Αναρωτιέμαι τι λέει για όλα αυτά ο Ψυχοθεραπευτής/τρια σας. Αν εξακολουθείτε να ταλαιπωρείστε θα ήταν χρήσιμο να σκεφτείτε την περίπτωση της αξιολόγησης της κατάστασης από Ψυχιατρικής πλευράς. Συζητείστε το στην ψυχοθεραπεία που κάνετε γιατί η λύση μπορεί να είναι σχετικά απλή εφόσον γίνει σωστή αξιολόγηση και διάγνωση.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας, εφόσον βρίσκεται ακόμα σε ψυχοθεραπεία, όλες αυτές οι δυσκολίες θα ήταν χρήσιμο να τις επικοινωνήσετε με το θεραπευτή σας έτσι ώστε να σας βοηθήσει με την αντιμετώπιση τους.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για εσάς να νιώθετε ότι έχετε χάσει τη λειτουργικότητά σας και ότι δυσκολεύεστε να επιστρέψετε στον πιο διαυγή και λειτουργικό εαυτό σας. Ωστόσο, είναι καλό να αναγνωρίζετε ότι η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία που απαιτεί υπομονή και χρόνο για να βρεθούν λύσεις και να ανακαλυφθούν δυνατότητες και δυνάμεις που μπορεί να μην είχατε αναγνωρίσει προηγουμένως.

    Σας προτείνω να συνεχίσετε τη ψυχοθεραπεία σας και να εξερευνήσετε με τη βοήθεια του ψυχοθεραπευτή σας διαφορετικά εργαλεία και τεχνικές που μπορεί να σας βοηθήσουν να επανέλθετε στον πιο λειτουργικό σας εαυτό

    Therapyway -Aggelis Nikolaos

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Piraeus

  • Η εργασία με το σώμα είναι απαραίτητη μαζί με την ψυχοθεραπεία. Χρειάζεται νοητική συναισθηματική και σωματική ανάπτυξη νοημοσύνης. Μπορείτε να μας συμβουλευτή τε

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Καλησπέρα σας, αυτά χρειάζεται να τα συζητήσετε με το θεραπευτή σας

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • κατ' αρχήν το γεγονός ότι έχετε βρει ένα τρόπο να επανέρχεστε είναι βασικό. Αλλά σίγουρα θέλουμε να μειώνεται ο χρόνος επαναφοράς σας στη φυσιολογική κατάσταση σας. Υπάρχουν διάφορα εργαλεία που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να το επιτύχετε αυτό. Σας δίνω μερικά παραδείγματα που έχουν μελετηθεί πολύ και υπάρχει ισχυρή βιβλιογραφία που στηρίζει τις μεθόδους αυτές: ο διαλογισμός/προσευχή, τα πολύ ζεστά ή πολύ κρύα μπάνια, το γρήγορο περπάτημα ή η γυμναστική, ο χορός, ανάσες 3/6/9, δηλαδή εισπνοή για 3 δευτερόλεπτα, κρατάμε την ανάσα για 6 και εκπνέουμε για 9. Επίσης βοηθάει πολύ να ακούτε όποτε μπορείτε τα κατάλληλα podcast καθώς και μουσ... Read more

    Πρωίου Αντιγόνη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kolonaki

  • Θα πρέπει να παρατηρείτε τις συμπεριφορές σας και εφόσον γνωρίζετε από πού προέρχονται κάθε φορά που τις κάνετε να υπενθυμιζετε στον εαυτό σας ότι αυτή η συμπεριφορά προέρχεται από το παρελθόν. Όταν το κάνετε αυτό συνεχώς και καταγράφετε σε ένα χαρτί αυτές τις συμπεριφορές μέσα στη μέρα, αυτές θα αρχίσουν να φεύγουν. Θα πρέπει όμως να καταλάβετε ότι η αυτοπαρατηρηση είναι μια συνεχής διαδικασία και θέλει χρόνο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Καλησπέρα. Ίσως χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο διαφορετικής προσέγγισης για να δουλέψετε με διαφορετικό τρόπο, γιατί μπορεί να έχετε μπλοκάρει με κάποιον τρόπο και να μην μπορείτε να πάτε παρακάτω.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Συνεχίστε την δουλειά που κάνετε με τον εαυτό σας. Και αυτό θα πέρασει..
    Δεν είπε κανείς ποτέ ότι το λειτουργικό μοντέλο ανθρωπου θα πρέπει να είναι αυτό όπου έχει άμεση επικοινωνια παντού και 15 παράλληλες σκέψεις να τρέχουν παράλληλα.
    Αν αυτό είναι το default σας, εξερευνήστε με τον ψυχολόγο σας πως δομήθηκε κάτι τέτοιο.
    Σε κάθε περίπτωση να γνωρίζετε πως η θεραπεία τοποθετεί τον άνθρωπο σε νέες συνθήκες που ίσως δεν είχε βρεθεί ως τώρα. Αυτό ειναι καλό, μας δείχνει πως ο ανθρωπος εξελίσσεται.
    Καταλαβαίνω πως ίσως να ειναι τρομαχτικό αλλά ειναι μια καλή ευκαιρία να επικοινωνήσετε αυτές τις ανησυχίες σας στον ψυχολόγο σας.<
    ... Read more

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ampelokipoi

  • θα πρέπει να αποτανθείτε σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, μόνο κάποιος που θα ασχοληθεί εξατομικευμένα μαζί σας μπορεί να σας βοηθήσει.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Χρειάζεται να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία σας. Παίρνει χρόνο.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Γειά σας!

    Είναι φανερό από τα λεγόμενα σας ότι δεν έχετε ολοκληρώσει την θεραπεία σας!
    Κλείστε Ραντεβού με τον /την ψυχολόγο που βλέπατε και θέσετε τα θέματα που σας απασχολούν...
    Αν δεν μπορεί να σας βοηθήσει, αναζητήστε κάποιον πιο έμπειρο και βάλτε ξεκάθαρους ψυχοθεραπευτικούς στόχους !
    (Δηλαδή: τι θέλω να πετύχω,
    με πιο τρόπο θα το πετύχω.
    Πως θα ξέρω ότι το πέτυχα!)

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πώς είναι δύσκολο να νιώθετε έτσι. Ίσως θα ήταν καλό να δοκιμάσετε πάλι να κάνετε ψυχοθεραπεία.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kallithea

  • αφου κανετε ψυχοθεραπεια γιατι δεν συζητατε αυτα τα θεματα με τον ψυχολογο σας;

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται εξαιρετικά δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Η ψυχοθεραπεία φαίνεται να σας εξόπλισε με χρήσιμα εργαλεία/τεχνικές, ωστόσο ακούω ότι πλέον αυτά σαν να μην έχουν αποτέλεσμα και βρίσκετε τον εαυτό σας σε μία κατάσταση απελπισίας.

    Τώρα αναζητάτε επιπλέον εργαλεία ή ασκήσεις. Εγώ μπορώ να σας πω κάποια πράγματα, όμως θεωρώ σημαντικό να επικοινωνήσετε τους προβληματισμούς σας με τον επαγγελματία που ήδη συνεργάζεστε. Το ότι αναζητάτε λύσεις εκτός της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας ίσως να σημαίνει ότι δεν διαπιστώνετε κάποιο ιδιαίτερο όφελος από αυτήν πλέον...

    Παράλληλα, θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε κάποιον
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Αγαπητή μου, φαίνεται ότι κάνατε καλή δουλεια με την ψυχοθεραπευτρια σας. Εισηγούμαι να το συζητήσετε με της και να ψάξετε για άλλες εναλλακτικές μαζί. Ένας καλός ψυχοθεραπευτής θα σας παραπέμψει σε συνάδελφο του αν θεωρεί ότι η ίδια αντιμετωπίζει δυσκολία με την περίπτωση σας ή θα το συζητήσει με τον/την επόπτη/τρια της. Αν χρειαστείτε συμβουλή από άλλον ψυχοθεραπευτή είμαι στη διάθεση σας.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Larnaka