• Depression
  • Submitted on 17/05/2023

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο θα ήταν βοηθητικό για τον τρόπο που εκλαμβάνω τον εαυτό μου. Βρίσκομαι σε μακροχρόνια θεραπεία με στόχο την αντιμετώπιση χρόνιου τραύματος, συμπτώματα δυσθυμίας, κρίσεων άγχους- πανικού και όλη η διαδικασία μου μειώσε εώς και εξαφάνισε κάποια από τα βασικά συμπτώματα μου. Έμάθα τρόπους διαχείρισης του άγχους και της δυσφορίας, όμως κατά καιρούς αισθάνομαι ότι έχω έλλειψη ενέργειας, στόχων, κυρίως στο εργασιακό κομμάτι, ενώ αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται να πράξω, αδρανώ. Η ερώτηση μου εστιάζει στο γεγονός αν περιμένω πολλά από τον εαυτό μου δηλαδή αν η θεραπεία φτάνει μέχρι ένα σημείο και χρειάζεται να συμφιλιωθώ με αυτό το κομμάτι της δυσκολίας ή αν χρειάζομαι να επαναπροσδιορίσω τους στόχους με τον θεραπευτή μου. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

22 specialists answered

  • Όλα αυτά που μου αναφέρατε είναι σημαντικό με αυτό τον τρόπο να τα επικοινωνήσετε στον θεραπευτή σας. Εκείνος που σας γνωρίζει μπορεί να τα απαντήσει αυτά.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Φυσικά και να επαναπροσδιορίσεις!!! Μου συνέβη στο παρελθόν δεν σημαίνει ότι θα μας κυνηγάει για πάντα..
    Το μετουσιώνουμε και το κάνουμε όπλο και εργαλείο στη φαρέτρα μας...
    Τα έχεις πάει πολύ καλά ως τώρα, μπορείς να συνεχίσεις έτσι και ακόμα καλύτερα!!!
    Από ότι μου ακούγεται είναι καθαρά ψυχολογικό τη στιγμή που έχεις βεβαιωθεί και όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει άλλη δικαιολογία..
    Αφού επισκέφτηκες τον καρδιολόγο όταν νόμιζες ότι ήταν καρδιά, τώρα που έχεις αρχίσει να καταλαβαίνεις ότι μπορεί να είναι η ψυχή χρειάζεται να επισκεφτείς τον ψυχολόγο.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτι
    ... Read more

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • Όλοι οι άνθρωποι έχουμε ένα ταβάνι, το οποίο είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε. Οι ανθρώπινες σχέσεις κάνουν τον κύκλο τους, περνάνε κρίσεις κοκ. Είναι σημαντικό να το συζητήσετε με το θεραπευτή σας αυτό το βάλτωμα, ίσως κι ο ίδιος αισθάνεται το ίδιο και να επανεξετάσετε το σκοπό της θεραπείας.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Επαναπροσδιόρισε τους στόχους σου

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Psychiatrist

    Agia Paraskevi

  • Καλημέρα σας,
    Ακούγεστε όντως ένα 'δουλεμένο' άτομο, και θεωρώ πολύ χρήσιμες και ουσιαστικές τις ερωτήσεις σας.
    Όλα αυτά τα ερωτήματα που θέτετε, είναι χρήσιμα να τα συζητήσετε με τον ειδικό που συνεργάζεστε εάν δεν το έχετε κάνει ήδη, καθώς βοηθάει την σχέση σας με εκείνον( θα μπορεί να σας καταλάβει καλύτερα και να υπάρχει ειλικρίνεια μεταξύ σας )και κατ επέκταση την δική σας θεραπευτική πορεία.
    Είναι χρήσιμο σε όλες τις φάσεις της θεραπευτικής πορείας να γίνεται αναφορά στους στόχους, ώστε να είναι ξεκάθαρο και στις δύο πλευρές. Οπότε θα βοηθούσε να κάνετε μία αναφορά εκεί.
    Το 'ταβάνι' του καθενός είναι μέχρ
    ... Read more

    Politi Danai

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Ίσως χρειάζεται να επαναπροσδιορίσετε τους στόχους σας αλλά ταυτόχρονα το τραύμα δεν μπορεί να εξαλειφθεί, αλλά να μάθετε να διαχειρίζεστε τις δυσκολίες που προκύπτουν εξαιτίας του. Οπότε η συμφιλίωση, η αποδοχή ίσως να ήταν ένα χρήσιμο βήμα.

  • η θεραπεία περνάει φάσεις όπως και οι άνθρωποι.Ίσως η συγκεκριμένη θεραπεία να έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της, να χρειάζεται να βάλετε άλλουσ θεραπευτικούς στόχους ή να χρειάζεται να συνεχίζεται με κάποια άλλη προσέγγιση ψυχοθεραπείας ή κάποιον άλλον θεραπευτή.Βεβαίως αυτές οι ανησυχίες που έχετε είναι καλό εφόσον βρίσκεστε ήδη σε θεραπεία να τα εκφράσεται πρώτα και στον θεραπευτή σας.

    Vraila Nausika

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας καθότι βρίσκεστε ήδη σε ψυχοθεραπευτική διαδικασία το συγκεκριμένο ερώτημα θα ήταν πιο βοηθητικό και ορθότερο να το επικοινωνήσετε με τον ήδη υπάρχον θεραπευτή σας έτσι ώστε να σας καθοδηγήσει σχετικά.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Γεια σας. Έχετε μιλήσει για το θέμα αυτό με τον θεραπευτή σας; εφ όσον έχετε μακροχρόνια συνεργσία αυτό θα ήταν το πρώτο που θα πρότεινα. Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι υπάρχουν πολλά είδη ψυχοθεραπευτικών προσεγγίσεων οπότε ενδέχεται να χρειάζεται να δείτε μια άλλη μέθοδο από αυτήν με την οποία εργαστήκατε μέχρι τώρα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να το δείτε αρχικά στην τρέχουσα θεραπεία σας. Μετά το ξαναβλέπετε και θα πρέπει να πούμε ότι δικαιούστε να θέλετε να λειτουργείτε με τον τρόπο που σας κάνει να νιώθετε ικανοποίηση.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Ευχαριστώ για την ερώτηση σας, φαίνεται ότι εκτιμάται τη θεραπευτική σας πορεία και τη σχέση που έχετε με τον θεραπευτή σας. Σίγουρα η αποδοχή του εαυτού μας αποτελεί ζητούμενο αλλά από εκεί και πέρα θα πρότεινα να μιλήσετε με τον θεραπευτή σας προκειμένου από κοινού να αξιολογήσετε την πορεία σας και να δείτε πλέον τι αιτήματα υπάρχουν από μέρους σας και πως μπορεί να σας βοηθήσει ακόμα και σ' αυτό το κομμάτι της αποδοχής του εαυτού.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΑΣ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΛΕΟΝ ΤΟΥ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Νομίζω πως πρέπει να το συζηυήσετε με τον θεραπευτή σας τί στόχους θέλετε να βάλετε, δεδομένων πάντα των συνθηκών που επικρατούν στη ζωή σας.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Αυτή είναι μια πολύ σωστή ερώτηση να κάνετε με τον θεραπευτή σας που σας γνωρίζει για να σας απαντήσει ! Εάν σας πει ότι ψυχικά έχετε κάνει ότι χρειάζεστε ίσως αυτό που νιώθετε να είναι σωματικό και να χρειάζεται να το ψάξετε σε αυτή την κατεύθυνση !

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Καλό είναι να συζητήστε τον συλλογισμό σας, τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας αυθεντικά, με ειλικρίνεια στον θεραπευτή σας. Σε κάποια χρονική στιγμή που συμφωνείται από τον θεραπευτή και τον θεραπευόμενο, ένας κύκλος θεραπείας κλείνει. Σε περίπτωση που το χρειάζεται όπως αναφέρετε, είναι καλό να ανοίξει ένας νέος κύκλος θεραπείας με τον ίδιο ή άλλον θεραπευτή.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Glyfada

  • Η απάντηση είναι μέσα σας , σίγουρα χρειάζεται να αποδεχτούμε κάποια χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας , την ίδια στιγμή που κάθε μέρα είμαστε καλύτεροι από το δικό μας χθες . Καλό θα ηταν να συζητήσετε τον προβληματισμό σας με τον θεραπευτή σας , αυτός σας γνωρίζει καλύτερα και μπορεί να απαντήσει πιο σωστά ! Επίσης μπορεί να έχετε κουραστεί , χρειάζεται να αγκαλιάσετε αληθινά τον εαυτό σας με αποδοχή και αγάπη στο τώρα σας , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Είναι πολύ καλό που έχετε ήδη μπει σ ε θεραπεια για ολα αυτά που αναφέρετε. ίσως η θεραπεία σας χρειάζεται ακόμα να συνεχιστεί. Αν δεν δείτε βελτίωση, τότε ίσως να έχετε ολοκληρώσει έναν κύκλο με τον συγκεκριμένο θεραπευτή και να χρειάζεται να δείτε στο μέλλον κάποιον άλλον. Η κάθε θεραπευτική σχέση είναι μοναδική και μπορεί να μην πιάνει η κάθε δυάδα όλα τα ζητήματα. Θα σας έλεγα να συνεχίσετε εκεί που βρίσκεστε, γιατί χρειάζεται κάτι περισσότερο, ίσως μια πιο βαθιά επεξεργασία, και να έχετε κατά νου, ότι αν με τον χρόνο δεν δείτε διαφορά να αναζητήσετε και κάποιον άλλο.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • να επαναπροσδιορισετε τους στόχους σας με τη βοήθεια του θεραπευτή σας

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Γειά σας!

    Οπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Ξεκίνησε με μια σε βάθος συζήτηση για το θέμα που σας απασχολεί με τον θεραπευτή σας....
    Αν δεν μείνετε ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα αυτής της συζήτησης, δείτε και άλλο θεραπευτή και ακούστε την άποψη του!
    Αυτό θα σας βοηθήσει να απαντήσετε στο ερωτήματα σας...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Φαίνεται ότι τώρα επικρατούν τα καταθλιπτικά στοιχεία της ψυχοπαθολογίας. Συνεχείστε την προσπάθεια και εστιάστε σε αυτά.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Εφόσον είστε ήδη σε θεραπεία, δε θα ήθελα να μπω στα χωράφια του συναδέλφου. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε, είναι να το συζητήσετε με το θεραπευτή σας που σας γνωρίζει και έχετε χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης μαζι.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό ότι αναγνωρίζετε τα οφέλη που έχετε ήδη λάβει από τη θεραπεία σας. Έχω την εντύπωση ότι απαντάτε μόνη/ος σας στο ερώτημά σας. Όπως πιθανότατα να σας απαντήσουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι, αυτοί οι προβληματιμοί είναι προτιμότερο να κατευθυνθούν προς τον θεραπευτή σας. Τον εμπιστεύεστε ώστε να ακούσει τα ερωτήματά σας και να τοποθετηθεί με ουδετερότητα; Πιστεύω ότι αν θίξετε αυτά τα ζητήματα με εκείνον, αυτό θα ισχυροποιήσει τη θεραπευτική σας σχέση και θα ενισχύσει περαιτέρω την αποτελεσματικότητα της θεραπείας. Ενδεχομένως αυτό να οδηγήσει και σε έναν επαναπροσδιορισμό των θεραπευτικών στόχων, όπως λέτε.
    <
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα σας.
    Τέτοιες πορείες είναι μακροχρόνιες ενίοτε.
    Σαφώς, το να μοιραστείτε μαζί του τον προβληματισμό σας θα σας βοηθήσει πολύ περισσότερο από μια άψυχη και εξ αποστάσεως διαδικτυακή συμβουλή. Ενδέχεται να έχετε φτάσει σε έναν κορεσμό από τη συγκεκριμένη θεραπευτική συμμαχία και ίσως να έχετε ανάγκη και μια νέου είδους προσέγγιση, αν τα πράγματα νιώθετε ότι δεν εξελίσσονται.
    Με εκτίμηση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas