• Depression
  • Submitted on 24/03/2023

Έχω κολλήσει σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς όπου έχει ανέλθει πολλές φορές κ στο παρελθόν μέσα στο οποίο δε έχω ενέργεια χανω τη λειτουργικότητα μου τι αίσθηση του γύρω κ το μόνο που περικλείει τη σκέψη μου είναι αυτό ενώ στη άλλη είμαι πληρως ενδυναμωμενη ενεργη κ λειτουργική..πως με επαναφέρω ξανά;

25 specialists answered

  • Γεια σας. Θα σας συμβούλευα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπείες.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Alexandroupoli

  • Σε όλη μας τη ζωή έχουμε υιοθετήσει συγκεκριμένα μοτίβα συμπεριφορών/σχέσεων τα οποία επαναλαμβάνονται και κάποια εξ αυτών είναι δυσλειτουργικά. Έρχονται ξανά και ξανά στη ζωή μας και μας ταλαιπωρούν. Η ψυχοθεραπεία βοήθα στην αναγνώριση και κατανόηση των μοτίβων και στην αντικατάσταση τους από νέα πιο λειτουργικά.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kolonaki

  • Δεδομένου όπως λέτε, ενός γνώριμου αλλά και από παλιά μοτίβου, προσπαθείστε να θυμηθείτε παλιότερα τι σας είχε βοηθήσει να επανέλθετε ή/και αναρωτηθείτε τι χρειάζεστε σήμερα, τί θα σας βοηθούσε να νιώσετε καλύτερα ακόμα και τι πυροδότησε αυτό το μοτίβο. Όλη αυτή η επεξεργασία σίγουρα είναι καλύτερα να γίνει με την βοήθεια και την καθοδήγηση ενός ειδικού ψυχικής υγείας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Γιατί συμβαίνει αυτό; Απο τί εξαρτάται; Δεν μπορεί να απαντηθεί η ερώτηση σας, καθώς λείπουν αρκετά στοιχεία. Προτείνω αξιολόγηση απο Ψυχολόγο για να σας κατατοπίσει.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τη βαθύτερη αιτία αυτού του μοτίβου και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία ώστε να το ξεπεράσετε.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Η αλλαγή συνηθειών καθημερινότητας και η αλλαγή της ρουτίνας καθώς και η ψυχοθεραπεία που μέσα από αυτή τη διαδικασία θα μάθετε να διαχειρίζεστε πολύ καλύτερα το χρόνο σας και με την αυτογνωσία που θα αποκτήσειτε μέσα από την ψυχοθεραπεία θα βρείτε νόημα στη ζωή σας και θα επαναφέρεται σίγουρα τη λειτουργικότητα σας!

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Να παρατηρήσετε ποτε «ενεργοποιείται» το μοτίβο σας…

    Βασιλείου Εύη

    Ψυχολόγος

    Voula

  • Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω το μοτίβο στο οποίο αναφέρεστε. Θα έλεγα όμως ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι τόσο εύκολο να βγούμε απο το μοτίβο μόνοι μας. Ίσως χρειαστεί να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να γίνει μια εξατομικευμένη προσέγγιση που θα ταιριάζει σε σας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Χαίρεται. Το επαναλαμβανόμενο μοτίβο συμπεριφοράς ενδεχομένος έχει να διαπραγματευτεί με μια "μιμητική συμπεριφορά" δηλαδή να υιοθετείτε μία μαθημένη συμπεριφορά την οποία λάβατε πχ απο τους γονείς,φίλους, συγγενείς κλπ. Για οτιδήποτε, ιδιαίτερα όταν έχει διάρκεια καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ειδικό. Οι απαντήσεις εδώ δεν έχουν καθοδηγητικό χαρακτήρα.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Evosmos

  • Δεν υπάρχει κάποια συνταγή για να σας επαναφέρετε. Πιθανότατα χρειάζεται να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για να διερευνήσετε τους λόγους για τους οποίους συμβαίνει αυτό.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Γεια σας,
    Αυτό το το μοτίβο συμπεριφοράς, για να εμφανίζεται συχνά στη ζωή σας, σημαίνει ότι έχει βαθιές ρίζες. Για αυτό το λόγο, θα σας συνιστούσα να επισκεφτείτε κάποιο ψυχοθεραπευτή, ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε, τι υπάρχει κάτω από αυτό το μοτίβο και ποιες είναι πραγματικές σας ανάγκες, που χρειάζεστε, να καλύψετε.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Syntagma

  • Θα πρέπει να σκεφτείτε αν συμβαίνει κάτι την κάθε χρονική περίοδο όπου αλλάζει η διάθεσης σας. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να έρθετε σε επαφή με κάποιον ειδικό (πχ. ψυχολόγο). Με την βοήθεια του ειδικού θα μπορέσετε να δείτε πιο καθαρά κάποια πράγματα ( όπως συμπεριφορές, συναισθήματα, σκέψεις), βρίσκοντας την ρίζα απο όπου προκύπτουν τα παραπάνω θα είναι πιο εύκολο για εσάς να αλλάξετε τον τρόπο όπου αντιμετωπίζετε κάποια πράγματα! Στην διάθεσης σας για όποια διευκρίνιση.

    Giannou Eleni

    Psychologist - Mental health counsellor

    Naxos

  • Χρειάζεστε καθοδήγηση για να μπορέσετε να ελέγξετε τη συναισθηματική σας κατάσταση. Κλείστε ραντεβού άμεσα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας τα μοτίβα συμπεριφοράς αφενός πηγάζουν από σκέψεις αλλά αφετέρου πυροδοτούνται από το παρελθόν συγκαλύπτοντας ή εξυπηρετώντας συχνά μια δύσκολη συνθήκη από τα παλιά την οποία δεν θέλουμε να επαναβιώσουμε στο σήμερα. Ωστόσο καλό θα ήταν μια διερεύνηση με κάποιον ειδικό ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή ώστε να βρεθεί από που πηγάζουν οι συγκεκριμένες συμπεριφορές και να απαλλαχτείτε από αυτές στην καθημερινότητά σας.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Καλησπέρα. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τα καταθλιπτικά επεισόδια και να τα περιορίσετε η να τα εξαλείψετε.

    Kavouras Charalambos

    Ψυχολόγος - Νευροψυχολόγος

    Peristeri

  • Αν κολλήσατε σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς και έχει επηρεάσει τη λειτουργικότητά σας, μπορείτε να δοκιμάσετε μερικές από τις παρακάτω συμβουλές για να σας βοηθήσουν να ανακτήσετε τη λειτουργικότητά σας:
    1. Αναγνωρίστε το μοτίβο συμπεριφοράς: Το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα για την αντιμετώπιση ενός μοτίβου συμπεριφοράς είναι να το αναγνωρίσετε και να κατανοήσετε πώς σας επηρεάζει.

    2. Βρείτε την αφορμή: Προσπαθήστε να βρείτε τον λόγο για τον οποίο κολλάτε στο συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς και τι σας κάνει να το επαναλαμβάνετε.

    3. Ασκήστε αναπνοές βαθιάς αναπνοής: Η βαθιά αναπνοή μπορεί να σας βοηθήσει να ηρεμ
    ... Read more

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Thessaloniki

  • Η επανάληψη κάποιου μοτίβου που δεν μας εξυπηρετεί φανερά, συχνά κρύβει ένα σκοπό, έμμεσο, που απαιτεί την αναπαραγωγή του αποτελέσματος. Στις συνεδρίες συμβουλευτικής καλούμαστε να καταλάβουμε το ΠΩΣ πρώτα απ'όλα φέρνουμε τους εαυτούς μας σε αυτές τις φαινομενικά αδύνατες καταστάσεις.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας,

    Σχετικά με το ερώτημα σας δεν αναφέρετε πολλές πληροφορίες και δεν είναι ακριβώς ξεκάθαρο το ερώτημα σας. Κρατάω όμως πως έχετε αναγνωρίσει ένα μοτίβο συμπεριφοράς που σας φαίνεται δυσλειτουργικό και θα θέλατε να απαλλαγείτε από αυτό.

    Θα χρειαστεί να συνεργαστείτε με κάποιον ψυχοθεραπευτή προκειμένου να ανοίξει περισσότερο το ζήτημα για το οποίο μιλάτε προκειμένου να μπορέσετε να κάνετε αλλαγές ως προς την συμπεριφορά σας.

    Φαίνεται πάντως πως η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας ωφελήσει. Κάντε μια προσπάθεια προς την κατεύθυνση αυτή.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Καλησπέρα η κατάσταση σας ακούγεται σοβαρή και δύσκολη καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για να λάβετε βοήθεια .
    Ότι χρειαστείτε στη διάθεση σας, με εκτίμηση Γεωργουδακη Μαρια Διονυσια Ψυχολογος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για μα σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Θα χρειαστεί ίσως να δείτε πια τα δυνατά σημεία ενός τέτοιου μοτίβου και τι εξυπηρετεί για να επανέρχεται στην ζωή σας

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Γεια σας. Ευχαριστώ για το μήνυμα σας. Για όλα υπάρχει κάποια αιτιολογία. Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία θα μπορέσετε να διαερευνήσετε σε βάθος το γιατί και πως. Έπειτα, θα βρούμε πιο λειτουργικούς τρόπους καθώς και στρατηγικές διαχείρισης των μοτίβων αυτών. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη ΔΩΡΕΑΝ διερευνητική συνεδρία. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης.MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Lagadas

  • Γειά σας!
    Για να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά ένα μοτίβο συμπεριφοράς που εμφανίζεται και επηρεάζει τη ζωή σας, είναι σημαντικό να εξετάσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματα που σχετίζονται με αυτό, καθώς και τις πιθανές εμπειρίες και παρελθόν που μπορεί να το διαμόρφωσαν.
    Αυτό μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την πηγή του μοτίβου και να αναπτύξετε στρατηγικές για να το αντιμετωπίζετε όταν εμφανίζεται.
    Είναι απαραίτητο να συνεργαστείτε με έναν έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά συτο το μοτίβο συμπεριφοράς.
    Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι η επα
    ... Read more

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Καλησπέρα σας, σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε φαίνεται ότι ο τρόπος συμπεριφοράς που έχετε επιλέξει είναι δυσλειτουργικός και σας δημιουργεί καθημερινές δυσκολίες. Σύμφωνα με την γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, ο τρόπος με τον οποίο σκεφτόμαστε επειρεαζει την συναισθηματική μας κατάσταση και αυτό θα έχει αποτέλεσμα στον τρόπο που συμπεριφερόμαστε και αντιμετωπίζουμε μια δυσκολία. Νομίζω πως μια πιο συγκεκριμένη συζήτηση σχετικά με τις δυσκολίες αλλά και τον τρόπο που δομείτε και σκέφτεστε για τις καταστάσεις γύρω σας, θα βοηθήσει περισσότερο στην ανεύρεση και αναδόμηση πιο λειτουργικών στάσεων και συμπεριφορών.Είμαι στη διάθεση σας και μπ... Read more

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα, τα μοτίβα συμπεριφοράς μας πηγάζουν από τις δυσλειτουργικές μας σκέψεις και πεποιθήσεις οι οποίες διαμορφώνονται μέσω των εμπειριών μας και το περιβάλλον μας. Οι διακυμάνσεις στην διάθεσή μας είναι κάτι που μπορεί να εξομαλυνθεί μέσω της ψυχοθεραπείας και η Γνωσιακή Συμπεριφορική προσέγγιση είναι στοχευμένη στην μελέτη και αλλαγή των μοτίβων αυτών.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Peristeri