• Depression
  • Submitted on 22/12/2023

Είμαι παντρεμένη σχεδόν 1,7 μήνες. Συζουμε 3 χρόνια. Είμαστε μαζί 5 χρόνια. Ξαφνικά δεν νιώθω το ίδιο. Τι να κάνω;

16 specialists answered

  • Η αλλαγή στα συναισθήματα και η ανησυχία που αισθάνεστε μετά από χρόνια σχέσης είναι κάτι που μπορεί να προκαλέσει σύγχυση. Είναι σημαντικό να διαπιστώσετε ποιοι παράγοντες μπορεί να ευθύνονται για αυτήν την αλλαγή στον τρόπο που νιώθετε.
    Πρώτα απ 'όλα, είναι σημαντικό να αναρωτηθείτε αν η αλλαγή προέρχεται από εσάς ή από κάποια εξωτερική επίδραση.
    Μπορεί ο γάμος να σας επηρέασε συναισθηματικά. Είναι πιθανό να νιώθετε πίεση να προσαρμοστείτε στο νέο ρόλο σας ως σύζυγος.
    Ένας τρόπος να αντιμετωπίσετε αυτήν την αβεβαιότητα είναι να επικοινωνήσετε ανοιχτά και ειλικρινά με τον σύζυγό σας για τις ανησυχίες και τις ανάγκες σας.
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Μιλήστε μαζί του, ώστε να δείτε την πιθανότητα να ξαναζεσταθεί η σχέση σας. Ίσως ένας θεραπευτής ζεύγους ή ένας Ψυχοσεξολόγος να σας βοηθήσει να δείτε το τι έφερε τα πράγματα μέσα σας να είναι έτσι όπως το περιγράφετε, και να δείτε αν η ρουτίνα και άλλα ζητήματα σας οδήγησαν στην έλλειψη ερωτικής επιθυμίας για τον σύζυγο σας.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας! Είναι γεγονός πως η καθημερινότητα, το άγχος της επιβίωσης και οι παράλληλοι ρόλοι (πατέρας/μητέρα, σύντροφος, φίλος/η, αδερφός/η) δημιουργούν πλήθος υποχρεώσεων και τριβή οδηγώντας είτε σε αποξένωση είτε σε αναπόφευκτες συγκρούσεις. Όταν αυτή η κατάσταση παραμένει και δεν επιλύεται όλο αυτό ανακυκλώνεται και δημιουργεί φθορά και στο ζευγάρι. Η θεραπεία ζεύγους προσφέρει ένα ασφαλές περιβάλλον σεβασμού και αποδοχής, ώστε να βρεθεί ο απαραίτητος χώρος και χρόνος για έκφραση δυσκολιών, προβληματισμών και επιθυμιών του ζευγαριού. Στοχεύει στη βελτίωση της επικοινωνίας και στην ενίσχυση της συναισθηματικής έκφρασης και σύνδεσης μετ... Read more

    Zempi Mary

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Korydallos

  • Χρειάζεται να γίνει διερεύνηση του μοτίβου σχέσης και πώς αυτό μπορεί να έχει προσκαλέσει μετακίνηση στις σκέψεις και στα συναισθήματα των εμπλεκομένων. Η ψυχοθεραπεία προσφέρει μία ασφαλή συνθήκη και πλαίσιο προκειμένου να μοιραστεί ο θεραπευόμενος άκριτα και ελεύθερα τις σκέψεις του, να κατανοήσει καλύτερα την σύνδεση σκέψεων και συναισθημάτων του, να συμφιλιωθεί με πτυχές του εαυτού που συχνά αποφεύγει να αντιμετωπίσει, να βοηθηθεί στο να οριοθετήσει τις σχέσεις γύρω του και να πάρει σημαντικές αποφάσεις, να εισπράξει φροντίδα μέσω της θεραπευτικής σχέσης που θα αναπτυχθεί με τον ειδικό.

    Κουτσαφτίκη Κατερίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Kifisia

  • Γεια σας! Αρχικά είναι φυσικό να αλλάζουν τα συναισθήματα των ανθρώπων. Οι καιροί αλλάζουν, οι καταστάσεις το ίδιο, οι εξελίξεις και τα γεγονότα πλέον τρέχουν με γοργούς ρυθμούς, έτσι και οι ζωές των ανθρώπων. Όσον αφορά αυτή την εσωτερική σας αλλαγή, ίσως θα ήταν ωφέλιμο να το επικοινωνήσετε απευθείας μέσα από μια συζήτηση προς τον άνθρωπό σας.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Οι αλλαγές στα συναισθήματα και οι αναστάσεις στις σχέσεις είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλούς. Αυτό μπορεί να είναι ένα φυσιολογικό μέρος των σχέσεων και της εξέλιξής τους. Είναι σημαντικό να εξετάσετε προσεκτικά τα συναισθήματά σας και να επικοινωνήσετε με το σύντροφό σας.

    Μια ανοιχτή και ειλικρινής συζήτηση για τα συναισθήματα που αισθάνεστε μπορεί να είναι χρήσιμη. Μοιραστείτε τις ανησυχίες σας, αλλά και τους λόγους που νιώθετε έτσι. Ίσως να υπάρχουν προβλήματα που μπορεί να λύσετε μαζί, ή να ανακαλύψετε τρόπους για να αναζωογονήσετε τη σχέση σας.

    Αν αισθάνεστε ότι χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια, μια συνεδρία ζευγαριών μ
    ... Read more

    de la Guia Ana

    Clinical Psychologist - Psychotherapist

    Kypseli

  • Ψυχραιμία! Να τον γνωρίσετε καλύτερα!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Xanthi

  • Συζητήστε το!
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Για να μην νιώθετε το ίδιο σημαίνει ότι έχετε πάρει μια απόσταση με τον σύντροφό σας και έχετε απομακρυνθεί. Ίσως δεν εκφράζετε αυτά που σας απασχολούν και δεν έχετε ανταπόκριση από τον σύντροφό σας. Δηλαδή υπάρχει έλλειψη επικοινωνίας. Αυτό μπορείτε να το αλλάξετε εάν πάτε σε έναν σύμβουλο γαμου και εάν έχετε και οι δύο διάθεση να το διορθώσετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Θεραπεία ζεύγους ενδεχομένως μπορεί να βοηθήσει

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Ωχ ωχ ωχ , έχει γίνει κάτι ? Έκανε αυτός κάτι ? Έχετε γνωρίσει εσείς κάποιον άλλον ? Θέλει λίγο ψάξιμο μπορεί να χρειάζεται να κάνετε λίγο διαφορετικά πράγματα μεταξύ σας να φλερτάρετε από την αρχή , αν δεν συντρέχει άλλος λόγος , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας. Είναι γεγονός πως παρόλο που γνωρίζουμε έναν άνθρωπο και είμαστε σε σχέση, όταν υπάρξει επίσημη δέσμευση, είναι μια μεγάλη αλλαγή. Από εκεί και πέρα, επειδή δεν υπάρχουν άλλες πληροφορίες, μπορείτε να αξιολογήσετε εάν χρειάζεστε περισσότερο χρόνο και αν συνεχίσετε να νιώθετε κάτι διαφορετικό να το συζητήσετε με τον σύντροφό σας. Εκεί, θα δείτε από κοινού αν η συμβουλευτική ζεύγους είναι μια επιλογή.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Melissia

  • Καλησπέρα σας. Δε νιώθετε το ίδιο σε σχέση με τον γάμο σας και τον/την σύντροφο σας, τον εαυτό σας, τη ζωή σας; Νομίζω θα επωφεληθείτε από το να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο για το πως νιώθετε. Εαν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου να συζητήσουμε περαιτέρω.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Agia Paraskevi

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, αν χρειαστεί να κάνετε και θεραπεία ζεύγους με τον σύζυγο.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Τι νιώθετε; Τα συναισθήματα μας αλλάζουν συνεχώς λόγω εξωτερικών και εσωτερικών αλλαγών. Πολλές φορές αλλάζουν για άλλες αιτίες από αυτές που νομίζουμε. Αν κάνει κάτι ο σύζυγος σας που σας ενοχλεί, το έχετε συζητήσει μαζί του; Αν δυσκολεύεστε να του μιλήσετε καλό θα ήταν να μιλήσετε σε κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει στη κατανόηση και στην επικοινωνία των συναισθημάτων.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Καλησπέρα,

    Το πως νιώθουμε μπορεί να αλλάξει. Μπορεί σε μία σχέση, ειδικά αν έχει περάσει το στάδιο του έρωτα και του πάθους, να αλλάξουν τα συναισθήματα μας. Είτε θα δεχτείτε και αυτά τα νέα συναισθήματα προς τον σύντροφο σας, είτε θα φύγετε αν είναι κάτι που δεν αντέχετε. Δεν υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό. Δείτε τι είναι πιο πολύτιμο για εσάς. Τι θέλετε από μία σχέση. Επίσης, δείτε αν βρίσκεστε σε μία δύσκολη φάση και αυτό επηρεάζει την σχέση σας. Αν δεν νιώθετε καλά με τον εαυτό σας ή νιώθετε ότι έχετε πέσει σε μία ανία τότε μπορεί αυτό να παίρνει μπάλα και τον σύντροφο σας.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Nea Makri